بان کی‌مون: مساله هسته‌ای ایران تنها با مذاکره حل‌وفصل می‌شود

به روز شده:  05:50 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

بان کی‌مون در تهران با چندین مقام ارشد ایران، از جمله آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی دیدار کرد

دبیرکل سازمان ملل متحد گفته است که آنچه او "مساله هسته‌ای ایران" خواند، تنها می‌تواند با راه‌حلی دیپلماتیک و بر مبنای مذاکره حل‌وفصل شود. او گفت که حضور در نشست غیرمتعهدها در تهران فرصتی برای او بوده تا نگرانی‌ها و انتظارات جامعه بین‌الملل را درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران منتقل کند.

یک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که آقای بان آخرین گزارش سازمان بین‌المللی انرژی اتمی را درباره برنامه هسته‌ای ایران دریافت و بررسی کرده است.

او گفت: مایه تاسف است که ایران برای رسیدن به راه‌حلی برای حل‌وفصل تمام موضوع‌های باقی‌مانده، همچنان باید با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (مذاکره کند و) به توافق برسد.

به گفته این سخنگوی آقای بان، دبیرکل سازمان ملل متحد تاکید کرد که آنچه او "مساله هسته‌ای ایران" خواند، تنها با راه‌حلی دیپلماتیک و بر مبنای مذاکره قابل حل‌وفصل است.

او اضافه کرد که چنین راه‌حلی باید با روندی گام به گام و متقابل حاصل شود از جمله ایران اقداماتی را در پیش بگیرد تا به جامعه بین‌الملل اطمینان بیشتری دهد که ماهیت برنامه هسته‌ایش مطلقا صلح‌آمیز است.

براساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز پنجشنبه، ۳۰ اوت، منتشر شد، ایران تعداد سانتریفیوژهای خود را در تاسیسات هسته‌ای فردو از ماه مه دو برابر کرده است.

با این حال، در این گزارش اضافه شده است که ایران هنوز استفاده از سانتریفیوژهای جدید را شروع نکرده است.

گزارش شده است که برنامه هسته‌ای ایران از اصلی‌ترین محورهای مذاکرات بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با مقامات رسمی ایران در تهران بوده است.

آقای بان برای شرکت در شانزدهمین نشست کشورهای غیرمتعهد هفته گذشته به تهران رفته بود.

سخنگوی آقای بان گفت که دبیرکل سازمان ملل متحد از حضور در این نشست به عنوان فرصتی برای انتقال "نگرانی‌های مشخص و انتظارات جامعه بین‌الملل" درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران استفاده کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد پیش از ترک تهران در جمع خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد گفت: "از مسیر گفت‌وگو و دیپلماسی، انتظار دارم ایران مشارکت معناداری با اهداف جهانی، منطقه‌ای و صلح و امنیت بین‌المللی داشته باشد."

او هر گونه تهدید از سوی هر یک از کشورهای عضو سازمان ملل متحد مبنی بر نابودی یا نامشروعیت یک عضو دیگر این سازمان را محکوم کرد و گفت: "به رهبران اینجا (ایران) و البته رهبران منطقه یادآور شدم که به فتنه‌انگیزی‌هایی که ممکن است این منطقه را به سمت درگیری بکشاند، پایان دهند. اکنون دوره خردورزی و مسئولیت‌پذیری است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.