سلطانیه: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید مدارکش علیه ایران را ارائه کند

به روز شده:  13:29 گرينويچ - شنبه 01 سپتامبر 2012 - 11 شهریور 1391

سلطانیه: اتهامات برخی کشورها درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران بی‌اساس است

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که اصرار ایران بر ارائه مدارک مربوط به ادعاهای مطرح درباره مشکوک بودن فعالیت‌های هسته‌ایش از سوی این آژانس، از دلایل به نتیجه نرسیدن مذاکرات هسته‌ای دوجانبه بوده است.

علی اصغر سلطانیه به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: هر گونه تعامل با آژانس برای حل‌وفصل موضوعات مطرح، باید براساس ضوابط و رعایت کامل ملاحظات دقیق کشورمان باشد.

او با بیان این که در آخرین گزارش مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به "اتهامات بی‌اساس برخی کشورهای غربی درباره برنامه و فعالیت هسته‌ای ایران" اشاره شده است، گفت: ایران بارها ثابت کرده که این ادعاها و اتهامات با انگیزه‌های سیاسی و برای مخدوش کردن فضای همکاری بین ایران و آژانس مطرح شده است.

آقای سلطانیه گفت که با وجود همکاری‌های پیشین ایران، این کشور "به عنوان حسن‌نیت و شفافیت و اثبات صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ایش، مذاکراتی را با آژانس در ماه‌های گذشته برای تبیین چارچوبی ضابطه‌مند" انجام داد.

او اضافه کرد: ما اصرار بر تحویل مدارک اتهامات و ادعاهایی داریم که برخی کشورها به آژانس ارائه کرده‌اند و می‌خواهیم این مدارک به ایران داده شود.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که برنامه هسته‌ای خود را با اهدافی نظامی دنبال می‌کند.

ایران همواره این ادعا را رد کرده است.

در آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران که هفته گذشته منتشر شد، آمده است که سال ۲۰۱۲ میلادی "دستاورد چندانی برای حل موضوع هسته‌ای ایران برای آژانس در پی نداشت."

هرمان ناکارتس، رئیس هیات مذاکره‌کننده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با ایران هم روز سوم شهریور و در پایان آخرین دور مذاکرات با هیات ایرانی گفت: "اختلافات اساسی همچنان پابرجاست و مانع رسیدن به توافق شده است."

علاءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران هم در واکنش به انتشار گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران به ایسنا گفته است که "رنگ و بوی سیاسی این گزارش همانند گزارش‌های قبلی، پررنگ‌تر و بیشتر از ابعاد فنی و حقوقی آن است."

او اضافه کرد: "کارنامه آژانس در دوران آقای آمانو نشان داده که ایشان به میزان قابل توجهی تحت‌تاثیر نقطه نظرات آمریکا و کشورهای غربی هم‌پیمان آمریکا عمل می‌کند."

تدوین مدالیته؛ لازمه پذیرش درخواست‌های آژانس

"اختلافات اساسی در مذاکرات با ایران همچنان پابرجاست"

هرمان ناکارتس، رئیس هیات مذاکره‌کننده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

علی‌اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همچنین گفته است: "در صورت تحقق خواسته‌های منطقی ما و درج آنها در مدالیته مورد مذاکره، می‌توانیم به یک جمع‌بندی منطقی برسیم."

او اضافه کرد: "پذیرش و انجام درخواست‌های آژانس قبل از توافق بر سر یک مدالیته و چارچوب مشخص و روشن ممکن نخواهد بود."

به گزارش رسانه‌های ایران، علی‌اصغر سلطانیه گفت که گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران "تفاوت چندانی با گزارش‌های پیشین ندارد."

او گفت: در این گزارش به موارد، موضوعات ادعایی و اتهامات تکراری و بی‌اساس اشاره شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای سلطانیه گفت: "این اتهام‌ها برای این است که پرونده هسته‌ای ایران را باز نگه دارند."

با این حال، او یادآور شد که در گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی "به صراحت آمده است که برنامه هسته‌ای ایران هیچ انحرافی نسبت به اهداف نظامی ندارد و ایران مانعی برای بازرسی‌ها نگذاشته است."

آقای سلطانیه گفت: گزارش‌های اخیر مدیرکل (آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) نشان می‌دهد که در هر گزارش نسبت به گزارش قبلی پیشرفت‌ها در بحث هسته‌ای بیشتر می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.