بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – ۱۲ شهریور

به روز شده:  02:19 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391
روزهای تعطیل، تهران زیبا و آرام، عکس از حجت سپهوند، آرمان

روزهای تعطیل، تهران زیبا و آرام، عکس از حجت سپهوند، آرمان

روزنامه های امروز صبح تهران، دو روز بعد از پایان اجلاس سران کشورهای غیرمتعهد همچنان از موفقیت آن اجلاس می نویسند و از برخورد منفعلانه دولت با محمد مرسی و دیگران میهمانان که بابت حضور چند ساعته شان افتخارها شد، انتقاد کرده اند.

اشاره به هزینه تعطیلات در کشور، نقد بالا رفتن تورم و گرانی که در یک سال نزدیک پنجاه در صد بالا رفته، تکذیب توقف صادرات نفت به ژاپن از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست که تخریب سنگ تراشیده ساسانی در کارزون از غم انگیزترین اخبار آن هاست.

هزینه تعطیلات چقدر است؟

مریم فکری در گزارشی در کلیک اعتماد نوشته دو هفته تقریبا تعطیل بالاخره تمام شد و سرانجام چرخ اقتصاد به حرکت درآمد؛ یکشنبه و دوشنبه عید فطر که تقریبا هفته آخر مرداد را به تعطیلی کشاند و اجلاس سران جنبش عدم‌تعهد که تمام مراکز دولتی تهران را پنج روز تعطیل کرد. همین تعطیلات تقریبا تعداد تعطیلی‌های سال کشور را به حدود ۱۴۰ روز می‌رساند و به عبارتی، بیش از یک‌سوم سال را نیروی کار در محیط کار حاضر نمی‌شود.

نویسنده با اشاره به تاثیر منفی تعطیلات در تولید ناخالص ملی نوشته گرچه به اعتقاد کارشناسان و آنانی که دستی در اقتصاد دارند و به این ارقام دم‌دستی آگاه هستند، خسارت هر روز تعطیلی بسته به ساختار اقتصادی هر کشور متفاوت است زیرا در کشور فیلیپین به ازای هر روز افزایش تعطیلات حدود ۶/۰ درصد به تولید ناخالص ملی افزوده می‌شود، زیرا یک کشور توریست‌پذیر است. اما آخرین برآوردی که از تعطیلی یک روز اقتصاد تهران وجود دارد، ۸۰ میلیارد تومان، حقوق و دستمزدی است که کارفرمایان ما به ازای نیامدن کارگران در یک روز تعطیلات اجباری پرداخت می‌کنند.

اعتماد سپس نظر محمد وطن‌پور، پژوهشگر اقتصادی را نقل کرده که گفته رقم ۲۰۰ میلیارد تومان، خسارتی است که بخش خصوصی مستقر در استان تهران از تعطیلات می‌بیند. بحران تعطیلات برای مدیریت به حدی است که گاه اقتصاد به اندازه یک زلزله خسارت می‌بیند. اگر در یک منطقه زلزله می‌آید و تعطیل می‌شود، با تعطیل کردن یک روز یک شهر تقریبا همین زلزله برای کوتاه‌مدت به آن شهر تحمیل می‌ شود.

مرعوب مرسی شدیم و تغییر اخوان المسلمین

منصور فرزامی در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته عیب بزرگ ما این است که اهل افراط و تفریطیم؛ «گاهی از دروازه به درون نمی‌آییم و گاهی از سوراخ سوزنی رد نمی‌شویم! » گاهی برای مدیریت دنیا نسخه می‌نویسیم و زمانی برای اینکه فلان و بهمان به اجلاس بیایند به هر دری می‌زنیم و چنان در موضع انفعال می‌نشینیم که به خود اجازه می‌دهند که برای ما ساعات اقامت خودشان را تعیین کنند!

این درست که در جهان کنونی، به سبب شرایط خاص، عربستان سعودی با آن خزانه پر و پیمانش، در جهان اسلام حرفی برای گفتن دارد؛ این درست که «مرسی» باز با توجه به «شرایط» برآمده از «بهار عربی» مصر است اما این درست نیست که سیاست خارجی ما و برخی قلمها و تحلیل‌های داخلی این چنین تحت تاثیر قرار بگیرند که آیا «مرسی» می‌آید یا نه! چند ساعت در ایران می‌ماند؛ در حاشیه، ملاقاتی هم دارد؟ این خود کم بینی چه معنا دارد؟

در پایان سرمقاله مردم سالاری آمده کدورت میان ما و مصر و عربستان به سبب دسته گل‌هایی است که اولی گاهگاهی و دومی به استمرار به آب می‌دهند! بنابراین آمدن مرسی به اجلاس، مثل آمدن رهبری از کشور دیگر است اگر آن یکی از آمدن به ایران ابا دارد و دل این یکی هم، توجیهی به بهانه سپردن کلید رهبری اجلاس پانزدهم به ایران می‌بافد به سبب «دل لرزه»‌هایی است که از دندان ببر و شاخ ابرقدرت‌ها می‌ترسند ما چرا اعتماد به نفس خود را از دست بدهیم؟

اما علی محقق در کلیک ابتکار نوشته محمد مرسی فقط ۴ ساعت در تهران بود، اما این حضور کوتاه، بیش از هر چیز و هر کس دیگری اجلاس نم را تحت الشعاع خود قرار داد تا بیشتر اخبار و گزارش‌ها و تحلیل‌های رسانه ای تهران به سفر این چهره تازه عالم سیاست اختصاص یابد.

به نوشته این مقاله رئیس جمهور جدید مصر در شرایطی از مسیر پکن – قاهره برای حضور در اجلاس نم روانه تهران شد که نام او در چند ماهه گذشته در داخل کشور بیش از هر نامی بر سر زبان‌ها افتاد. محمد مرسی را اما تا همین چند ماه پیش کمتر کسی در خارج و حتی داخل مصر می‌شناخت. وقوع بهار عربی و انقلاب در مصر و حضور پررنگ جمعیت نام آشنای اخوان المسلمین در جریانات سیاسی بعد از انقلاب، باعث شد تا به فاصله حدود یک سال پس از سرنگونی حسنی مبارک، ابر و باد و مه خورشید و فلک، دست به دست هم دهند تا سکان هدایت مصر به این چهره کمتر شناخته شده به نمایندگی از جمعیت اخوان المسلمین برسد.

مقاله ابتکار با اشاره به تغییراتی که در شعارها و رفتار اخوان المسلمین قبل و بعد از احراز ریاست جمهوری مصر توسط محمد مرسی رخ داده نوشته اما این استحاله و تغییر در محمد مرسی و حتی کل جریان اخوان از زمان به دست گرفتن زمام امور چیزی بود که در تهران چه از سوی مردان سیاست و دستگاه دیپلماسی کشور و چه از سوی تحلیلگران و رسانه‌های داخلی کمتر دیده شد.

تخریب میراث تاریخی سودجویی یا ناآگاهی

تیتر و عکس صفحه اول شرق

تیتر و عکس صفحه اول شرق

شرق در صفحه اول خود با چاپ عکسی از نقش برجسته دوران ساسانی در کارزون که نشان می دهد صحنه ازدواج شاپور و آناهیتا بعد از هزاران سال آسیب بزرگی دیده نسبت به تخریب آثار میراث فرهنگی کشور هشدار داده است

علی هژبری در مقاله ای در شرق در همین باره نوشته یکی از نمودهای وندالیزم فرهنگی (تخریب آثار عمومی)، تخریب آثار باستانی است. البته گماردن افراد غیرمتخصص در راس امور نیز در روند تخریب آثار نیز موثر است و بر حقیقت تاریخی صدمات غیرقابل جبرانی خواهد زد. این مورد خود به تنهایی برای تخریب آثار در یک برهه زمانی کوتاه کافی است.

نویسنده مقاله شرق با این وصف نوشته در مورد تخریب نقوش برجسته ساسانی در کازرون باید با بررسی موضوع و در نظر گرفتن جوانب مختلف، پیش‌فرض‌های مختلف را آزموده و نتیجه مطمئنی ارایه داد. یک پیش‌فرض این است که انگیزه‌های سودجویانه برای کسب درآمد باعث این تخریب شده است.

در پایان مقاله آمده: سوالی که به دنبال این پیش‌فرض مطرح می‌شود این است که قطعات شکسته یک نقش برجسته به چه کار سودجویان می‌آید؟ در مورد تخریب‌های ناآگاهانه نیز می‌توان گفت با توجه به اینکه بومیان از دوران پهلوی با ارزش این آثار آشنا هستند و ارزش آن را برای رونق اقتصادی منطقه مناسب می‌دانند، بسیار بعید است چنین اقدامی را انجام دهند.

کوشش برای حذف هاشمی

سیدفاضل موسوی در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته برخی اصولگرایان امروز بر هر طبلی می‌کوبند بدون آنکه به صدای طبل خود دقت لازم را داشته باشند و توجه کنند کوبیدن بر طبل‏ها چه صدایی دارد؟! بدون آنکه دقت کافی کنند، این رفتارشان چه منافعی خواهد داشت و آنها اگر می‏‎خواهند خدمت کنند، قطعا باید مسیر دیگری را پیگیری کنند. زمانی جریان انحرافی را مطرح کردند و در نهایت پس از مدتی ملتهب شدن فضا، از طرح این موضوع منصرف شدند و مسائل را به نحو دیگری مطرح کردند.

به نظر این نماینده سابق مجلس این دسته از اصولگرایان رعایت مصالح رقیب را نمی‌کنند. مدیریت کلان، تقوا و صبر و ‌درایت کافی را طلب می‎‏کند و نباید به هر قیمتی افراد را در معرض تهمت و افترا قرار داد. نباید با کم‌تحملی کاری کرد که در نتیجه آن، هزینه‏هایی تحمیل شود. اکنون هم برخی شنیده‌ها حاکی از آن است که می‌گویند هاشمی می‏خواهد، فعال‌تر از قبل شود.‌ مثلا در برخی رسانه‏های اصولگرا گفته می‏شود پیشنهاد ستاد فراقوه‏ای از جانب آیت‌الله هاشمی تقویت شده است؛

به نظر نویسنده مقاله آرمان مطرح‌کنندگان این مباحث، توجهی به ویژگی‏های شخصیتی او ندارند که اگر بنا باشد مطلبی را انتقال دهد، آن را به شکلی منطقی منتقل می‏کند. اما کسانی که شناختی از آیت‌الله ندارند، از هر فرصتی برای اتهام‌زنی بهره می‌برند و‌ موضع‌گیری‏هایی می‏کنند که در منطق دینی و اجتماعی هم جایگاه و مشروعیت ندارد و باورهای دینی و اجتماعی آنها را نمی‏پذیرد و حتی مذمت می‏کند.‌

گزارش آژانس تکراری بود

روزنامه کلیک جمهوری اسلامی تازه ترین اطلاعیه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره بحران هسته ای ایران را یک نوع تبانی برای کم اثر کردن اجلاس سران غیرمتعهدها دانسته و به عنوان مثال نکته قابل توجه در زمینه خواسته آژانس برای بازدید از پارچین اینست که اولاً این مکان قبلاً مورد بازدید بازرسان آژانس قرار گرفته و نشانه‌ای از وجود ابعاد نظامی در برنامه هسته‌ای ایران از این مکان به دست نیامده و ثانیاً آژانس چگونه از ایران که "پروتکل الحاقی" را نپذیرفته انتظار دارد با اجرای این پروتکل اجازه بدهد بازرسان آژانس بار دیگر از پارچین بازدید کنند؟

به نوشته این روزنامه این انتظار را در صورتی که پارچین مورد بازرسی قرار نگرفته باشد و یا در بازدید قبلی نشانه‌ای از انحراف به دست آمده باشد، می‌توان انتظاری منطقی دانست ولی درحالی که طبق اعتراف مسئولان آژانس چنین نشانه‌ای وجود ندارد و جمهوری اسلامی ایران نیز "پروتکل الحاقی" را نپذیرفته طبعاً این کشور این حق را می‌تواند برای خود محفوظ بداند که هر وقت صلاح می‌داند اجازه بازدید از پارچین را به بازرسان آژانس بدهد یا ندهد.

سرمقاله این روزنامه در مورد زمان انتشار گزارش دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره فعالیت‌های اتمی ایران و همزمانی آن با شروع به کار اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ایران نوشته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مأموریت یافت این گزارش را درست در روز شروع این اجلاس منتشر کند تا بلکه از آثار آن بکاهد. اما خوشبختانه بازتاب‌های اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران چنان گسترده بود که همه چیز از جمله گزارش آمانو را تحت الشعاع قرار داد.

دلایل صعود تورم به نرخ ۲۶ درصد

کلیک تهران امروز نوشته کارشناسان معتقدند سیاست‌های نادرست پولی دولت موجب شده‌است که نقدینگی به شدت افزایش پیدا کرده و به نرخ‌های تورم دو رقمی کشور دامن بزند. از سوی دیگر نچرخیدن چرخ تولید و هماهنگ نبودن نقدینگی با نرخ تولید و صنعت به افزایش قیمت کالاهای مختلف دامن‌زده ‌است

به نوشته این روزنامه ‌جزئیات بیشتری از نرخ تورم ۲۵.۹درصدی که توسط مرکز آمار ایران اعلام شده نشان می‌دهد قیمت اقلام اساسی نسبت به خرداد ماه سال جاری ۳.۶ درصد افزایش یافته‌است. بر اساس این آمار نرخ تورم تیرماه نسبت به مدت مشابه سال قبل از خود هم ۲۵.۹ درصد رشد داشته‌است.

در متن این گزارش‌ مرکز آمار ایران درباره شاخص قیمت کالاها و خدمات مصرفی خانوارهای شهری کشور در تیرماه آمده است: شاخص کل در این ماه عدد ۴۶۲.۵ را نشان می دهد که نسبت به ماه قبل ۳.۶ درصد افزایش داشته است.

خلاصه این که چنین آماری به این معناست که در مدت یک‌سال گذشته قیمت موادغذایی چیزی در حدود ۴۵ درصد افزایش داشته و به هزینه سبد خانوار افزوده‌است.

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

نکند قلابی باشد

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته فروختن لوازم شخصی آدم‌های معروف، اقدامی است که هر چند وقت یکبار خبرساز می‌شود و اگر چه گاهی معلوم می‌شود که خریدار قلابی بوده و برای استفاده تبلیغاتی یا سیاسی و اقتصادی، کالایی مثل دوچرخه رئیس جمهور یک کشور یا گلاب به رویتان، پیژامه و جوراب یک رئیس‌جمهور دیگر را خریده، اما همیشه این جوری نیست ؛ یعنی بعضی اوقات فقط ارزش معنوی وسیله‌ای که مربوط به یک مقام سیاسی بوده به قیمت گزاف خریداری می‌شود تا آیندگان بدانند که وی کی بوده و چقدر خاطر خواه داشته است!

نویسنده این ستون با اشاره به خبری درباره آمادگی یک بازرگان کویتی برای پرداخت های میلیون دلار و خرید طنابی که با آن صدام حسین به دار کشیده شد نوشته اگر مقامات عراقی بلد بودند یک نمایشگاه بزرگ راه می‌انداختند و سایت راه می‌انداختند و کلی تبلیغ می‌کردند... اما بهر حال این طناب دار هم دارد مثل خیلی کالاهای دیگر مربوط به رئیس‌جمهورهای دیگر در کشورهای دیگر فروخته می‌شود، فقط خدا کند این بار دیگر کار بیخ پیدا نکند و معلوم نشود که خریدار و فروشنده‌ای نبوده و همه داستان فقط یک نمایش مسخره تبلیغاتی بوده تا مردم را کمی تا قسمتی رنگ کنند!

وزیر بهداشت را دعا کنید

پوریا عالمی در ستون کاناپه اعتماد نقل کرده که وزیر بهداشت، خانم دستجردی، گفت: «امکان ندارد در جمعی از زنان کشور حضور یابم و نگویند که ما شما را دعا می‌کنیم.»

به نوشته این ستون: جمعی از زنان کشور گفتند ایشان هنوز در جمع ما حضور نیافته. جمع دیگری از زنان کشور گفتند با این اوصاف ما ایشان را واقعا دعا می‌کنیم که حال‌شان بهتر شود ونسل شان مستدام باشد.(وزرای زن). سخنگوی جمعی دیگر از زنان کشور گفت یک بار هم در جمع ما حاضر شد که ما خواهش کردیم زنان جمع خودداری کنند و چیزی نگویند. زنان هم خودداری کردند و زیر لبی شروع کردند یک حرف‌هایی زدن که انگار خانم وزیر فکر کرده دارند دعایش می‌کنند.

ستون طنز مردم سالاری اضافه کرده: جمع دیگری از زنان گفتند: «این خانم از وقتی وزیر بهداشت شده ما مرتبط باید برای سلامتی خودمون دعا کنیم.»

تیترهای پنهان

ابتکار در ستون تیترهای پنهان خود نوشته:

- ابتکار عضو جامعه روحانیت مبارز:دیگر جایگاهی برای اصلاح طلبان باقی نمانده است [ من حاضرم جامو بهشون بدم]

- عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس: دستاوردهای اجلاس نم را بررسی می‌کنیم [ ببینیم چیزی از توش برای انتخابات درمیاد یا نه؟]

- صالحی: صداوسیما اطلاعات عمومی مردم درباره عدم تعهد را بالا برد [ از جمله اینکه سوریه همون بحرینه]

- وزیر نیرو: برای افزایش قیمت آب و برق خلاء قانونی داریم [ وگرنه تا الان ده بار این کارو کرده بودیم]

- رئیس کل بانک مرکزی: برنامه ای برای تغییر قیمت ارز در داخل کشور نداریم [ خودش تغییر می‌کنه]

کارتون روز

کارتون احسان گنجی، اعتماد

کارتون احسان گنجی، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.