بحران اعتماد میان آمریکا و اسرائیل بر سر ایران

به روز شده:  17:48 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391
بنیامین نتانیاهو

نخست وزیر اسرائیل همین امروز گفته است که جامعه بین‌المللی در تعیین خط قرمز مشخص برای برنامه اتمی ایران ناکام بوده است

چند روز پیش، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با بیان این مطلب که دولت باراک اوباما نمی خواهد در حمله احتمالی به مراکز اتمی ایران "همدست" اسرائیل شناخته شود، خشم طرفداران جنگ را در اسرائیل برانگیخت.

حال، انتشار گزارش هفته نامه تایم مبنی بر این که ایالات متحده تصمیم گرفته مانور دفاع موشکی مشترک ماه اکتبر خود با اسرائیل را در مقیاس کوچک تری برگزار کند، خیلی ها را در اسرائیل متحیر کرده است.

"بحران بی اعتمادی شدید بین اسرائیل و کاخ سفید" سرتیتر روز یکشنبه (دوم سپتامبر) روزنامه معاریو بود.

حتی مخالفان جنگ در اسرائیل امید داشتند که یک قدرت نمایی نظامی بزرگ با آمریکا بتواند برای بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، فرصت عقب نشینی کم هزینه از موضع تهاجمی در قبال ایران را دست کم در مقطع فعلی، فراهم کند.

اما گزارش مجله تایم حاکیست که بیش از دو سوم از پنج هزار نیروی آمریکایی که قرار بود در این مانور شرکت کنند در آن حاضر نخواهند شد و پنتاگون از دو ناو مجهز به سیستم دفاع موشکی "ایجیس" احتمالا فقط یک ناو را به دریای مدیترانه اعزام خواهد کرد.

انتشار این خبر در کنار سخنان ژنرال دمپسی که صراحتا گفته ارتش اسرائیل توان نابود کردن برنامه اتمی ایران را ندارد و آمریکا نمی خواهد در حمله احتمالی همدست اسرائیل باشد، این تصور را به وجود آورده که اختلافات رهبران سیاسی دو کشور در مورد ایران جدی است.

'اختلاف سیاسی یا ملاحظات لجستیک؟'

گروهی از تحلیگران معتقدند که سخنان بلندپایه ترین مشاور نظامی باراک اوباما عمق اختلافات تاکتیکی آمریکا و اسرائیل را در مورد ایران نشان می دهد، اما به موضوع مانور ماه اکتبر ارتباطی ندارد.

آلون بن داوید، خبرنگار امور نظامی کانال تلویزیونی ۱۰ اسرائیل، می گوید از خبر کاهش حضور نظامی ایالات متحده در مانور غافلگیر نشده است.

او به بی بی سی فارسی می گوید: "موضوع مانور و عدم اعتماد متقابل اسرائیل و آمریکا را باید از هم جدا کرد. بحران اعتماد بین طرفین وجود دارد، اما من از ماه فوریه یا مارس امسال خبر داشتم که مانور در ماه اکتبر و در مقیاس کوچک تر برگزار خواهد شد. این نظر آمریکایی ها بود و فکر می کنم به خاطر ملاحظات لجستیکی و فنی بوده باشد."

"از نظر نظامی اسرائیل توانایی حمله به ایران را دارد اما اقدام نظامی کافی نیست. نیم دیگر ماجرا توانایی سیاسی است که فقط ایالات متحده از آن برخوردار است"

آلکس فیشمن، تحلیلگر امور نظامی روزنامه یدیعوت آحرونوت

آلکس فیشمن، تحلیلگر امور نظامی روزنامه یدیعوت آحرونوت، نیز می گوید که تصمیم نهایی درباره کاهش پرسنل نظامی آمریکا در مانور مذکور حدود دو ماه پیش گرفته شد و عمدتا شامل حال پرسنل اداری می شود.

او به بی بی سی فارسی می گوید: "این مانور برای هماهنگی فرماندهان و سیستم ها انجام خواهد شد، همچنین شامل سیستم های دفاع موشکی خواهد بود که در مناطق دیگری به غیر از اسرائیل در کشورهای دیگر منطقه مستقر هستند. صحبت ژنرال دمپسی به این مانور ارتباط ندارد. تصمیم درباره نحوه برگزاری این مانور دو ماه پیش گرفته شد."

برخی نگرانند که ارتش اسرائیل از این مانور به عنوان فرصتی برای حمله به مراکز هسته ای ایران استفاده کند، به خصوص که دو طرف قرار است که سیستم های ره گیری موشک بالستیک شهاب ۳ ایران را هم آزمایش کنند.

تحلیلگر امور نظامی روزنامه یدیعوت آحرونوت در عین حال احتمال اقدام نظامی یکجانبه اسرائیل علیه ایران را ضعیف می داند.

آلکس فیشمن می گوید: "از نظر نظامی اسرائیل توانایی حمله به ایران را دارد اما اقدام نظامی کافی نیست. نیم دیگر ماجرا توانایی سیاسی است که فقط ایالات متحده از آن برخوردار است. بدون حمایت آمریکا، اسرائیل نمی تواند این ماجرا را موفق تمام کند. عملیات نظامی به تنهایی موثر نیست."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.