ژیلا بنی‌یعقوب برای گذراندن دوران محکومیت به زندان اوین رفت

به روز شده:  11:00 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391
ژیلا بنی یعقوب

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه‌نگار برای گذراندن حکم زندانش به اوین رفت

ژیلا بنی یعقوب، روزنامه نگار ایرانی، امروز یکشنبه ۱۲ شهریورماه برای اجرای حکم یک سال حبس تعزیری خود به زندان اوین رفت.

به گزارش سایت کلمه، خانم بنی یعقوب روز ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ و در جریان اعتراضات پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران به همراه همسرش بهمن احمدی امویی بازداشت و در خرداد ۱۳۸۹ به یک‌سال حبس تعزیری و ۳۰ سال محرومیت از شغل روزنامه‌نگاری محکوم شد.

او به جرم "تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و توهین به رئیس جمهوری" محاکمه و محکوم شده است.

خانم بنی یعقوب در حالی به زندان اوین رفت که که همسرش بهمن احمدی امویی هم زندانی است و خرداد ماه امسال از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز چندی پیش در بیانیه‌ای با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران رکوردار محکوم و زندانی کردن زنان روزنامه نگار و وب نگار درجهان است، اعلام کرد: "در روزهای اخیر سه روزنامه‌نگار، ژیلا بنی یعقوب، محکوم به یک سال زندان و ٣٠ سال محرومیت از فعالیت مطبوعاتی، شیوا نظرآهاری، محکوم به چهارسال زندان و ٧٥ ضربه شلاق و ریحانه طباطبایی، محکوم به شش ماه زندان، از سوی مقامات قضایی برای تحمل مدت محکومیت‌شان به زندان فرا خوانده شده‌اند. هم اکنون در ایران، هانیه صانع فرشی و لادن مستوفی مآب محکوم به پنج و هفت سال زندان و مهسا امرآبادی روزنامه‌نگار محکوم به دو سال زندان، در زندان اوین زندانی هستند."

بنابر گزارش سازمان گزارشگران بدون مرز، پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ ایران بیش از ۵۷ زن روزنامه‌نگار و وب نگار در ایران بازداشت و از سوی دادگاه‌های انقلاب اسلامی به حبس از شش ماه تا ۷ سال محکوم شده‌اند.

خانم بنی یعقوب پیش از محکومیت، دبیر سرویس اجتماعی روزنامه سرمایه بود و اخیرا سردبیری سایت کانون زنان ایرانی را به عهده داشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.