نتانیاهو: جامعه بین‌الملل در تعیین خط قرمز برای ایران شکست خورده است

به روز شده:  16:52 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391

بنیامین نتانیاهو گفته است که به ایران نباید اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای داده شود

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته است که جامعه بین‌الملل در تعیین "خط قرمزی مشخص" برای ایران در مورد برنامه هسته‌ای آن کشور شکست خورده است.

آقای نتانیاهو که این سخنان را در نشست هفتگی کابینه اسرائیل در روز یکشنبه دوم سپتامبر بیان می کرد افزود: "ایران عزم جامعه بین المللی را در متوقف کردن برنامه هسته ای خود نمی بیند."

به گفته نخست وزیر اسرائیل که تا زمانی که ایران این خط قرمز و عزم جامعه بین الملل را نبیند، اقدامی درجهت متوقف کردن برنامه های هسته ای خود انجام نخواهد داد.

آقای نتانیاهو تاکید کرد که "به ایران نباید اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای داده شود."

این اولین واکنش نخست وزیر اسرائیل، پس از گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره فعالیت های هسته‌ای ایران است که روز پنج شنبه (۳۰ اوت) منتشر شد.

تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در پی مذاکرات ایران و آژانس که هفته گذشته در وین برگزار شد، منتشر شده است.

بنا بر این گزارش ایران تعداد سانتریفوژهای خود را در تاسیسات هسته ای فردو از ماه مه دو برابر کرده است و تعداد آنها در این تاسیسات از ۱۰۶۴ به ۲۱۴۰ رسیده است. اما به گفته آژانس سانتریفوژهای جدید هنوز آغاز به کار نکرده اند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود همچنین اعلام کرد که مجتمع پارچین در شرق تهران به قدری "پاکسازی" شده است که بررسی و ارزیابی دقیق کارشناسان آژانس را با مشکل مواجه می کند.

آقای نتانیاهو همچنین گفت: "این گزارش تائید کننده صحبت هایی است که من از مدتها پیش گفته ام. تحریم های بین المللی ممکن است فشار زیادی بر اقتصاد ایران وارد کند، اما نمی تواند این کشور را وادار به متوقف کردن فعالیت های هسته‌ای کند."

به گفته نخست وزیر اسرائیل "ایران با توسل به مذاکره با قدرت های جهان در صدد خریدن وقت است."

ایران تاکنون چندین دور مذاکره با گروه ۱+۵ داشته است، که این مذاکرات تاکنون به نتیجه ای نرسیده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.