پتروشیمی اصفهان تعطیل شد

به روز شده:  12:39 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391
مجتمع پتروشیمی اصفهان

حدود دو سال بعد از عرضه سهام مجتمع پتروشیمی اصفهان در سازمان بورس اوراق بهادار ایران، این مجتمع از یک سال و نیم پیش به طور کامل به بخش خصوصی واگذار شده است

عبدالحسین بیات، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی و معاون وزیر نفت ایران با خبر دادن از "تعطیلی" پتروشیمی اصفهان گفت: "دلیل اصلی تعطیلی این واحد پتروشیمی افزایش حجم بدهی‌ها به پالایشگاه نفت اصفهان بابت خرید خوراک مایع است."

آقای بیات امروز یکشنبه ۱۲ شهریور (۲ سپتامبر) در گفتگو با خبرگزاری مهر افزود که همزمان با افزایش بدهی‌ها، اختلاف نظر در تعیین قیمت خرید مواد خام از پالایشگاه هم در تعطیلی این مجتمع پتروشیمی تاثیرگذار بوده است.

در پی عرضه سهام مجتمع پتروشیمی اصفهان در سازمان بورس اوراق بهادار ایران در سال ۱۳۸۷، این مجتمع از یک سال و نیم پیش به طور کامل به بخش خصوصی واگذار شد است. در ماه های اخیر، اخبار مربوط به تسویه نشدن بدهی های این مجتمع به پالایشگاه اصفهان، در رسانه های ایران بازتاب گسترده ای داشته است.

همزمان با اعلام خبر توقف فعالیت مجتمع پتروشیمی اصفهان، امروز سایت "نفت نیوز" نامه ای سرگشاده عده ای کارکنان این مجتمع به رستم قاسمی وزیر نفت ایران را منتشر کرده اند که خواستار اقدام دولت در حل مشکل آن شده اند. به گفته این کارکنان، از چهارم تیر ماه، با قطع کامل خوراک این مجتمع از سوی پالایشگاه اصفهان، کلیه واحدهای تولیدی آن از سرویس خارج شده است.

عده ای از منتقدان روند "خصوصی سازی" در ایران، مالکان جدید شرکت های دولتی را نمایندگان واقعی بخش خصوصی ندانسته و آنها را به فقدان توان مدیریتی لازم و استفاده از ارتباطات حکومتی برای تملک شرکت ها متهم می کنند.

اعلام خبر توقف فعالیت مجتمع پتروشیمی اصفهان، حدود یک ماه پس از اعلام تصمیم دولت ایالات متحده برای تحریم صنایع پتروشیمی ایران صورت می گیرد.

"اعلام خبر توقف فعالیت مجتمع پتروشیمی اصفهان، حدود یک ماه پس از اعلام تصمیم دولت ایالات متحده برای تحریم صنایع پتروشیمی ایران صورت می‌گیرد"

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، پیشتر تاثیر تحریم صنایع پتروشیمی ایران را ناچیز دانسته و گفته بود: "همان طور که در سه دهه گذشته ایران موفق به عبور از دل تحریم ها بوده است، اکنون نیز می توانیم از این تحریم ها عبور کنیم."

وی در اظهار نظری جداگانه از افزایش تقاضای خارجی برای واردات پتروشیمی ایران خبر داده و افزوده بود که "با وجود تحریم‌ها برای صادرات پتروشیمی نگرانی وجود ندارد."

مجتمع پتروشیمی اصفهان، برای چند سال متوالی مجتمع نمونه پتروشیمی ایران بوده و در سال های ۱۳۸۹ و ۱۳۸۸ به عنوان صادرکننده نمونه کشور انتخاب شده است.

خبرگزاری مهر، در خبر امروز خود از توقف فعالیت مجتمع پتروشیمی اصفهان، ظرفیت فعلی تولید این مجتمع را سالانه ۳۰۰ هزار تن ذکر کرده است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.