گروه 'دوستان عدم‌تعهد برای حل بحران سوریه' تشکیل شد

به روز شده:  05:13 گرينويچ - 02 سپتامبر 2012 - 12 شهریور 1391

حسین امیرعبداللهیان: رئیس‌جمهور مصر تنها در برخی موارد همچون سوریه نظراتی متفاوت از ایران دارد

معاون وزیر امور خارجه ایران از تشکیل گروه دوستان عدم‌‎تعهد با حضور ایران، ونزوئلا و مصر برای "حل بحران سوریه" خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسین امیرعبداللهیان، معاون وزیر امور خارجه ایران در امور کشورهای عربی و آفریقایی، در واکنش به موضع محمد مرسی، رئیس‌جمهور مصر، علیه دولت سوریه در نشست هفته گذشته جنبش عدم‌تعهد در تهران گفت: اگر اطلاعات مرسی درباره سوریه بیشتر بود، دیدگاه‌های خود را تغییر می‌داد.

در نخستین روز اجلاس سران جنبش غیرمتعهدها در روز پنجشنبه گذشته (نهم شهریور) در تهران، محمد مرسی اعتراضات ضددولتی در سوریه را بخشی از قیام موسوم به "بهار عربی" در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا خواند و از دولت سوریه به شدت انتقاد کرد.

آقای امیرعبداللهیان با اشاره به آنچه او "تلاش دشمنان برای تغییر مکان اجلاس (عدم‌تعهد) و انصراف برخی اعضا" از جمله رئیس‌جمهور مصر و بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از سفر به تهران خواند، گفت: ایران در اوج و نه در انزوا میزبان ۱۲۰ عضو جنبش عدم‌تعهد بود.

او گفت: مرسی بی‌توجه به فشارهای غرب به تهران آمد.

معاون وزیر امور خارجه ایران اضافه کرد: بسیاری از نظرات مرسی با ایران مطابق است و تنها در برخی موارد چون سوریه نظرات متفاوتی دارد.

مقامات رسمی ایران در موضعی مشابه مقامات رسمی سوریه، اعتراضات ضددولتی کنونی در سوریه را ناشی از "توطئه خارجی" می‌خوانند.

آنها در اظهارات رسمی بارها تاکید کرده‌اند که راه‌حل بحران کنونی سوریه، اجرای اصلاحات پیشنهادی بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه است.

معاون وزیر امور خارجه ایران با تاکید بر حمایت ایران از راهکار سیاسی و مسالمت‌آمیز برای حل بحران سوریه، گفت که تشکیل گروه دوستان رئیس جنبش عدم‌تعهد با حضور نمایندگان ایران، ونزوئلا و مصر اقدامی مهم برای ترسیم این راهکار بوده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.