ورزش باستانی، نماد پهلوانی

به روز شده:  07:22 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

روز ۱۴ شهریورماه به عنوان روز فرهنگ پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای در تقویم ایران نامگذاری شده است. این ورزش در ۲۵ آبان ماه ۱۳۸۹ در اجلاس کنیا به عنوان میراث بشری در سازمان یونسکو ثبت جهانی شد.

 • زمان دقیق شکل‌گیری ورزش باستانی در ایران مشخص نیست، اما به گفته برخی محققان این ورزش در آئین‌های مهری ریشه دارد.

 • غلامرضا انصاف‌پور، محقق، در کتاب «تاریخ سیستان» نوشته است: هنگام تسلط اعراب، نخستین جایگاه‌های انجام عملیات ورزشی در مکان‌های زیرزمینی و مخفی بود، عیاران و پهلوانان پنهان از چشم بیگانگان با مبادرت به این ورزش خود را برای مقابله با آنان نیرومند و آزموده می‌ساختند.

 • در ورزش زورخانه، احترام و تواضع حرف اول را‌ می‌زند. ورزشکاران در حین ورود به گود با پای برهنه وارد می‌شوند و میاندار که مسئول هماهنگی با مرشد و ورزشکاران است شروع به اجرای حرکات ورزشی می‌کند.

  عکس‌: خبرگزاری مهر

 • میل، از ابزار ورزشی در زورخانه است، از میل سبک برای حرکات نمایشی استفاده می‌کنند.

 • میل بزرگ یا سنگین که به نظر می‌رسد نمونه تغییر شکل یافته گرزهای جنگی قدیمی باشد، در گذشته برای تقویت عضلات بدن و کسب مهارت در استفاده از گرز به کار می‌رفته است. میل‌های امروزی از چوب نارون، گردو، ارژن یا زبان گنجشک ساخته می‌شود.

 • سنگ زورخانه، دو تخته سنگ بزرگ است که در وسط هر یک از آن‌ها دستگیره‌ای قرار گرفته است. وزن این سنگ‌ها بسته به قدرت ورزشکاران متفاوت است. از این ابزار عمدتا برای پرورش عضلات ساعد، بازو و سینه استفاده می‌شود.

  عکس‌ خبرگزاری مهر

 • کباده ابزار ورزشی دیگری است که از یک تنه و یک زنجیر درست می‌شود. ورزشکاران تنه کباده را به یک دست و زنجیر آن را به دست دیگر می‌گیرند و آن را بالای سر مدام از یک سو به سوی دیگر حرکت می‌دهند تا عضلات دست و گردن خود را تقویت کنند.

  عکس از خبرگزاری مهر

 • ورزشکاران باستانی در داخل گود زورخانه چرخ هم می‌زنند. این چرخش که نیاز به تمرکز و تعادل زیاد دارد از ورزشکاران تازه کار حاضر در گود آغاز می‌شود و به نوبت ادامه می‌یابد تا به پیشکسوتان می‌رسد. جای چرخش تازه کار‌ها با پیشکسوتان فرق می‌کند.

  عکس از خبرگزاری مهر

 • هدایت ورزشکاران، نواختن تنبک و خواندن نوایی که ورزشکاران حرکات خود را با آن هماهنگ می‌کنند به عهده مرشد است. مرشد است که با زدن زنگ ورود یا خروج افراد مورد احترام را به دیگران یادآوری می‌کند.

  عکس از خبرگزاری مهر

 • هیچ ورزشکاری اجازه ورود به گود زورخانه با لباس معمولی را ندارد و تنها با پوشیدن شلوارک مخصوص و بستن لنگ می‌تواند در گود زورخانه ورزش کند.

  عکس‌ها خبرگزاری مهر

More Multimedia

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.