قوه قضائیه ایران: بیش از ۲۰ نفر در جریان زلزله آذربایجان دستگیر شدند

به روز شده:  14:57 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

سخنگوی قوه قضائیه ایران می گوید دستگیرشدگان "قصدخرابکاری" داشتند

قوه قضائیه ایران تایید کرده است که بیش از ۲۰ نفر در جریان زلزله اخیر در آذربایجان دستگیر شده اند.

غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضائیه ایران در جریان نشستی با خبرنگاران گفته است که بازداشت شدگان "قصد خرابکاری داشتند که تعدادی از آنها آزاد شده‌اند و پرونده این افراد در مرحله تحقیقات مقدماتی و در دادسرا است."

آقای اژه ای اشاره مشخصی به هویت دستگیر شدگان نکرده اما گفته که "صرف بهایی بودن جرم نیست."

پیشتر رسانه های نزدیک به مخالفان دولت ایران گزارش داده بودند که گروهی از امدادگران داوطلب که برای کمک رسانی به آسیب دیدگان زمین لرزه اخیر در استان آذربایجان شرقی به این منطقه رفته بودند، توسط ماموران حکومتی بازداشت شده اند.

"صرف بهایی بودن جرم نیست"

سخنگوی قوه قضائیه ایران

به گفته این رسانه ها، ساعاتی قبل از عملیات بازداشت، نیروهای امنیتی، کمپ امدادگران را محاصره کردند و خواستار خروج آنان شدند، در حالی که مقامات محلی شامل فرماندار اهر، نمایندگان اهر و تبریز و دادستان هریس و تبریز نیز برای پیوستن به ماموران انتظامی، به سوی این محل حرکت کرده بودند.

منابع مخالف دولت می گویند ماموران دولتی پیشتر خواستار بستن کمپ امدادرسانی شده و امدادگران را به بازداشت تهدید کرده بودند.

سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی از مخالفان دولت ایران، پیش از دستگیری این افراد خبر داده بود که نیروهای امنیتی شامل افراد یگان ویژه پلیس و وزارت اطلاعات، در برابر در انبار توشه، واقع در جاده تبریز - ورزقان، حاضر شدند و با اظهار اینکه این محل دارای "اشکال بهداشتی" است در صدد پلمب کردن انبار بودند که به دلیل مقاومت حاضران، موفق نشدند.

در جریان زلزله اخیر در آذربایجان شرقی، گروه‌های مردمی و غیردولتی با جمع آوری کمک دست به امدادرسانی به زلزله زدگان خارج از نظارت حکومت زدند.

در پی بروز زلزله، تاخیر رسانه های حکومتی ایران در پوشش اخبار این حادثه و واکنش دیرهنگام برخی مقام های جمهوری اسلامی از جمله آیت الله علی خامنه ای رهبر و محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در همدردی با زلزله زدگان، با واکنش رسانه های منتقد و گروهی از کاربران شبکه های اجتماعی مواجه شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.