یک رهبر خارجی از تاسیسات اتمی ایران در نطنز بازدید کرد

به روز شده:  18:21 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

کارخانه غنی سازی اورانیوم نطنز؛ عمده فعالیت های غنی سازی ایران به مجتمع فردو منتقل شده

تساخیاگین البگ، رئیس جمهور مغولستان که سرگرم دیدار رسمی از ایران است از تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز بازدید کرده است.

مقام های محلی اصفهان، که میزبان رئیس جمهور مغولستان شده اند، بازدید او را از تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز تایید کرده اند و کلیک تلویزیون دولتی ایران تصاویر او را حین حضور در این سایت اتمی پخش کرده است.

پیشتر برخی از سفراری کشورهای عضور جنبش غیرمتعهدها از تاسیسات نظنز دیدن کرده بودند اما رئیس جمهور مغولستان احتمالا اولین رهبر یک کشور خارجی است که از یکی از کارخانه های غنی سازی اورانیوم ایران بازدید می کند. مراکز اتمی کشورها در شمار مکان های محرمانه است و معمولا بازدید از آن به دلایل امنیتی با محدودیت رو به رو است.

خبرگزاری مهراز قول محمد مهدی اسماعیلی، معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان گفته است که رئیس جمهور مغولستان علاقه‌مند بود از تاسیسات نطنز بازدید کند که محمود احمدی نژاد با این درخواست موافقت کرد.

تلویزیون دولتی ایران گزارش داده که رئیس جمهوری مغولستان از همه قسمت‌های تاسیسات غنی سازی اوارنیوم نطنز بازدید کرده است.

تاسیسات غنی سازی اورانیوم نطنز، در نزدیکی اصفهان اولین مجتمع غنی سازی اورانیوم ایران بوده اما بعد از شدت گرفتن احتمال حمله نظامی به این تاسیسات، جمهوری اسلامی مجتمع غنی‌سازی دیگری موسوم به فردو را در نزدیکی شهر قم ساخته است.

در حال حاضر به گفته مقام های اتمی ایران، عمده فعالیت های غنی سازی این کشور به مجتمع فردو منتقل شده است.

تلویزیون دولتی ایران در بخش های مختلف خبری نقل قولی از رئیس جمهور مغولستان در نطنز ترجمه کرده که بر اساس آن او گفته "شاید در سایر کشورها نشود به چنین مکان های حساسی رفت."

رئیس جمهور مغولستان در جریان سفر به ایران از شهر اصفهان هم بازدید کرده است

رئیس جمهوری مغولستان برای شرکت در شانزدهمین اجلاس رهبران عضو جنبش غیرمتعهدها به ایران سفر کرده است.

پیش از آغاز این اجلاس، علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران گفته بود که رئیس جمهور مجوز بازدید اعضای جنبش غیر متعهدها از تاسیسات غنی سازی اورانیوم در نطنز را صادر کرده است.

مقام های ایرانی پیشتر اعلام کرده بودند که زمینه بازدید بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد هم از این تاسیسات فراهم شده اما یک سخنگوی آقای بان گفته بود دبیرکل در طول دیدار از ایران، برنامه ای برای دیدار از تاسیسات اتمی ندارد.

ایران می گوید بر خلاف دیگر کشورها، اجازه بازدید از تاسیسات اتمی اش را صادر کرده که نشان دهنده "شفافیت در اهداف صلح آمیز" این کشور است.

ایران در حال حاضر با یکی از شدیدترین تحریم های بین المللی بر سر برنامه های اتمی اش رو به رو است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد تاکنون با انتشار چهار قطعنامه و وضع یک رشته تحریم های بین المللی، از ایران خواسته است تا غنی سازی اورانیوم را به حال تعلیق درآورد.

ایران می گوید خواسته های شورای امنیت در تضاد با حقوق این کشور در معاهده منع و گسترش سلاح های اتمی است و آن را به اجرا نمی گذارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.