انتقاد معاون اول رئیس جمهور ایران از 'دخالت افراد غیرمسئول' در امور دولتی

به روز شده:  14:31 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391
رحیمی و صالحی

پیش از محمدرضا رحیمی (سمت راست) علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران هم از گفته های رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران انتقاد کرده بود

محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران از آنچه که "دخالت افراد غیر مسئول در امور دولت" خوانده، انتقاد کرده است.

آقای رحیمی بدون اشاره به فرد خاصی گفته که "مثلا می‌آیند مصاحبه می‌کنند و با مصاحبه‌ رابطه ما را با همسایگان دچار مشکل می‌کنند."

یک هفته پیش از این سرلشکر حسن فیروزآبادی، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران طی مصاحبه ای با سپاه نیوز، ارگان خبری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، با مخاطب قرار دادن سه کشور همجوار ایران گفته بود: "آل سعود، قطر و ترکیه مسئول خون‌هایی هستند که در خاک سوریه ریخته می‌شود."

ساعاتی پس از انتشار گفته های این مقام نظامی ایران، دولت ترکیه گفته های آقای فیروزآبادی را محکوم کرد و همزمان، وزیر امور خارجه ایران درباره "تاثیر گفتار مقام های ایرانی بر سیاست خارجی" هشدار داد.

عقب نشینی آقای فیروزآبادی

پس از واکنش دولت ترکیه و هشدار وزیر امور خارجه ایران، آقای فیروزآبادی با انجام مصاحبه ای دیگر به طور تلویحی از اظهارات اولیه خود عقب نشینی کرد.

"یکی از راه‌های شکست تحریم‌ها کار و ارتباط داشتن با همسایگان است، ولی بعضا با یک مصاحبه این موضوع دچار مشکل می‌شود"

معاون اول رئیس جمهور ایران

این مقام نظامی ایران این بار گفته بود: "بنده در صحبت‌هایی که می‌کنم به کشورهای همسایه می‌گویم دوستان ما، مثلا ما با ترکیه روابط طولانی در انقلاب اسلامی داریم و کسانی که اکنون در ترکیه حکومت می‌کنند دوستان انقلاب اسلامی و حامیان جمهوری اسلامی ایران هستند و یا قطر در قضیه لبنان کمک‌های زیادی به حل مسائل کرد."

ایران از معدود حامیان دولت بشار اسد در سوریه محسوب می شود و گفته‎های اولیه حسن فیروزآبادی درباره همسایگان این کشور، ناظر بر سیاست ایران در حمایت از مخالفان دولت سوریه است.

روابط سیاسی ترکیه و ایران که دو سیاست متفاوت در برابر بحران سوریه پیش گرفته اند، در ماه های اخیر رو به تیرگی گذاشته است.

روابط رو به سردی ایران و ترکیه

در تازه ترین نشانه سردی روابط دو کشور، ترکیه از پذیرش دعوت ایران برای شرکت در اجلاس رهبران جنبش غیر متعهدها به عنوان عضو ناظر خودداری کرد.

مقام های ترکیه گفته بودند که رئیس جمهور به دلیل گوش درد، نخست وزیر به دلیل مسافرت و وزیر امور خارجه ترکیه به دلیل برنامه فشرده کاری، امکان سفر به ایران را ندارد.

گفته های حسن فیروزآبادی درباره همسایگان ایران طی یک سال اخیر واکنش های منفی داخلی و خارجی برای ایران داشته است

معاون اول رئیس جمهور ایران در سخنان امروز خود، با اشاره به شرایط ایران گفته است: "یکی از راه‌های شکست تحریم‌ها کار و ارتباط داشتن با همسایگان است، ولی بعضا با یک مصاحبه این موضوع دچار مشکل می‌شود."

سرلشکر فیروزآبادی در حدود یک سال پیش از این هم با انتقاد از الهام علی‌اف، رئیس جمهور جمهوری آذربایجان، موجب خشم مقام های این کشور و احضار سفیر ایران در باکو شده بود.

آن زمان علی لاریجانی رئیس مجلس ایران، باز هم بدون نام بردن از آقای فیروزآبادی خواستار "ملاحظه مقام های نظامی و سیاسی در اظهار نظر نسبت به همسایگان" شده بود.

آقای فیروزآبادی دانش آموخته رشته دامپزشکی است و در سلسله مراتب نظامی ایران درجه سرلشکری دارد و از زمان آغاز رهبری آیت الله علی خامنه ای، با حکم او رئیس ستاد کل نیروهای مسلح است.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به دلیل آنچه ایالات متحده آمریکا دست داشتن او در سرکوب معترضان به نتاریج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ خوانده، در فهرست تحریم ها قرار گرفته است.

این تحریم به معنی مسدود شدن اموال احتمالی حسن فیروزآبادی در آمریکا، منع ورودش به این کشور و ممنوعیت معامله اتباع آمریکا با او ست.

آقای فیروزآبادی به تازگی اعلام کرده که به دلیل این تحریم از وزارت دارایی آمریکا شکایت می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.