گلایه مدیر روزنامه اعتماد از رای هیات منصفه دادگاه مطبوعات

به روز شده:  15:05 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391
الیاس حضرتی

مدیر روزنامه اعتماد از رای هیات منصفه گلایه کرده است

الیاس حضرتی، مدیر مسئول روزنامه اعتماد از اینکه هیات منصفه مطبوعات استان تهران این روزنامه را مجرم شناخته و مستحق تخفیف هم ندانسته، ابراز تاسف کرده است.

هیات منصفه مطبوعات استان تهران روز گذشته روزنامه اعتماد را به اتهام "نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی" به دلیل چاپ مصاحبه با علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور ایران به اتفاق آرا مجرم شناخت.

روزنامه اعتماد در شماره روز ۲۸ آبان سال ۱۳۹۰ اقدام به چاپ مصاحبه‌ای با علی اکبر جوانفکر مشاور مطبوعاتی رئیس جمهور کرده بود که در آن، اقدامات برخی مسئولان نظارتی و قضایی و همچنین عملکرد مقام های ابلاغ کننده فرمان رهبر ایران در مورد ابقای وزیر اطلاعات در فروردین ماه سال ۱۳۹۰، به تندی مورد انتقاد قرار گرفته بود.

آقای حضرتی روز دوشنبه ۱۳ شهریور، ۳ سپتامبر به خبرگزاری مهر گفت که مصاحبه روزنامه اعتماد با آقای جوانفکر، در راستای اطلاع رسانی بوده و "مردم می‌خواهند بدانند این جریانی که به عنوان جریان انحرافی از آن نام می‌برند، چگونه فکر می‌کند و مختصاتش چیست."

صفحه نخست روزنامه اعتماد که در این شماره مصاحبه آقای جوانفکر منتشر شده است

به گفته آقای حضرتی بیش از نیمی از مصاحبه با آقای جوانفکر پیش از چاپ حذف شده است و خود آقای جوانفکر هم که در دادگاه حاضر بوده، اعلام کرده که مسئولیت حرف‌هایش را پذیرفته ولی با وجود این روزنامه اعتماد مجرم شناخته شده است.

آقای حضرتی درباره انتقادات مطرح شده از سوی آقای جوانفکر به قوه قضائیه گفت: "انتقاد از قوه قضائیه خط قرمز نظام نیست."

در دادگاه روز گذشته این روزنامه همچنین از اتهام عدم رعایت مصوبه شورای امنیت ملی به دلیل انتشار سخنان جواد لاریجانی در سازمان ملل، مبنی بر اینکه "موسوی و کروبی مجرم هستند و حصر و زندانی آنها نیز قانونی است" تبرئه شد.

آقای حضرتی با اشاره به اینکه اصل مصوبه شورای عالی امنیت ملی "زیر سوال است و درباره مصوبه بودن آن ابهام وجود دارد" گفت: "به فرض درست بودن این مصوبه هم باز روزنامه اعتماد تخلف نکرده است و به همین دلیل هیات منصفه با توضیحات ما قانع شده است."

در حالی که کلیک روزنامه اعتماد پیشتر به دلیل این اتهام دو ماه توقیف شده‌ بود ، آقای حضرتی حکم توقیف دو ماهه روزنامه را غیرقانونی دانست و گفت: "ما یک بار کیفر را تحمل کردیم و معلوم نیست که تکلیف آن دو ماه تعطیلی روزنامه چه خواهد شد."

روزنامه اعتماد، که از سال ۱۳۸۱ شروع به فعالیت کرد، در اسفند ماه ۱۳۸۸ هم به دستور هیات نظارت بر مطبوعات توقیف موقت شد، اما در خردادماه ۱۳۹۰ انتشار خود را از سر گرفت.

هیات منصفه مطبوعات جوانفکر را مجرم ندانست

علی اکبر جوانفکر چند بار احکام محکومیت قضایی دریافت کرده اما هیچ کدام از این احکام تاکنون به مرحله اجرا گذاشته نشده است

در حالی که هیات منصفه مطبوعات استان تهران، روزنامه اعتماد را مجرم تشخیص داده ، در همان جلسه روز یکشنبه ۱۲ شهریور آقای جوانفکر، مدیرمسئول روزنامه ایران را درباره اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی با اکثریت آرا مجرم ندانست.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا آقای جوانفکر در دادگاه روز گذشته از مطالب منتشر شده در مصاحبه با روزنامه اعتماد دفاع کرد و کیفر خواست صادره را "مردود" دانست.

بر اساس این گزارش در جلسه روز گذشته همچنین کیفرخواست دیگری علیه آقای جوانفکر صادر شده که طی آن انتشار چند سرمقاله روزنامه ایران را مصداق نشر اکاذیب و پخش شایعات علیه مقامات قضایی ایران دانست اما آقای جوانفکر با رد این کیفرخواست و اتهام تخریب قوه قضائیه گفت: "سرمقاله‌های منتشر شده همگی مطابق قانون بوده و با بیان انتقادی برای اصلاح امور نگاشته شده است."

آقای جوانفکر در ماه‌های گذشته، در سه نوبت بر سر پرونده های مختلف احکام محکومیت قضایی دریافت کرده اما هیچ کدام از این احکام تاکنون به مرحله اجرا گذاشته نشده است.

نزدیک به دو ماه پیش آقای جوانفکر در مورد پرونده خود در روزنامه ایران نوشته بود "از آنجا که در رأس نظام اسلامی، ولی فقیه عادل و باتقوا وجود دارد" حکم قضایی محکومیت وی "در فرایندهای قضایی به مرحله اجرا درنیامده است."

اما غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره این نوشته آقای جوانفکر گفت که آیت الله علی خامنه‌ای رهبر این کشور کلیک هیچ توصیه‌ای در مورد پرونده قضایی علی اکبر جوانفکر انجام نداده است.

در زمان توقیف دو ماهه روزنامه اعتماد کلیک گزارشگران بدون مرز با انتشار بیانیه‌ای از اینکه یک روزنامه اصلاح طلب به دلیل انتشار سخنان مشاور رئیس جمهور توقیف شده است، انتقاد کرده بود.

آقای جوانفکر در دهه ۱۳۷۰ مدت‌ها به عنوان خبرنگار خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) در دفتر رهبر ایران مشغول به کار بوده و از افراد مورد اطمینان آیت الله علی خامنه ای محسوب می شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.