ادعای روزنامه اسرائیلی: آمریکا به ایران پیام مخفیانه داده است

به روز شده:  16:29 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

به نوشته یدیعوت آحرونوت دولت اوباما به ایران پیام داده که در صورت عدم تلافی جویی حکومت جمهوری اسلامی علیه منافع ایالات متحده، از تهاجم احتمالی اسرائیل علیه تاسیسات هسته‌ای ایران حمایت نخواهد کرد

به ادعای روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحرونوت، دولت آمریکا از طریق دو دولت اروپایی به جمهوری اسلامی ایران توصیه کرده است که در پاسخ به تهاجم نظامی احتمالی اسرائیل، به منافع ایالات متحده حمله نکند.

یدیعوت آحرونوت امروز دوشنبه ۱۳ شهریور (۳ سپتامبر) نوشت که آمریکایی ها در پیامی که به مقام های ایرانی فرستاده اند، تاکید کرده اند که در صورت عدم تلافی جویی حکومت جمهوری اسلامی علیه منافع ایالات متحده، از تهاجم اسرائیل علیه تاسیسات هسته ای ایران حمایت نخواهد کرد.

همزمان، روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز نوشت که باراک اوباما در تلاش است تا همزمان با فشار بر مسئولان ایرانی برای جدی گرفتن مذاکرات هسته ای، جلوی حمله نظامی احتمالی اسرائیل به ایران را بگیرد.

این در حالی است که دیروز بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل با ذکر اینکه "ایران با توسل به مذاکره با قدرت های جهان در صدد خریدن وقت است" گفت که جامعه بین‌المللی در تعیین "خط قرمزی مشخص" برای ایران در مورد برنامه هسته‌ای آن کشور شکست خورده اند.

پیش از آن، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرده بود که دولت باراک اوباما نمی خواهد در حمله احتمالی به مراکز اتمی ایران "همدست" اسرائیل شناخته شود.

'کاهش همکاری نظامی آمریکا و اسرائیل'

یدیعوت آحرونوت در گزارش امروز خود از "کاهش بی سابقه" در همکاری های نظامی اسرائیل و آمریکا خبر داده و آن را نوعی هشدار از سوی دولت اوباما به دولت نتانیاهو برای بازداشتن تل آویو از حمله نظامی "هماهنگ نشده" علیه ایران دانسته است.

هفته نامه تایم هم چند روز پیش گزارش داده بود که ایالات متحده تصمیم گرفته مانور دفاع موشکی مشترک ماه اکتبر خود با اسرائیل را در مقیاس کوچک تری برگزار کند.

"یدیعوت آحرونوت از 'کاهش بی سابقه' در همکاری های نظامی اسرائیل و آمریکا خبر داده و آن را نوعی هشدار از سوی دولت اوباما به دولت نتانیاهو برای بازداشتن تل‌آویو از حمله نظامی 'هماهنگ نشده' علیه ایران دانسته است"

در عین حال به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، همزمان با افزایش فشار دولت آمریکا بر اسرائیل، این دولت می کوشد با تقویت سیستم دفاع ضد موشکی در منطقه خلیج فارس، به ایران پیام بدهد که حتی در صورت ساخت سلاح هسته ای و سوار کردن آن بر روی موشک دوربرد، به راحتی امکان استفاده از آن را نخواهد داشت.

این روزنامه تاکید کرده بعضی از مشاوران باراک اوباما معتقدند که او باید علنا به اسرائیل اطمینان بدهد که در صورت نزدیک شدن ایران به تولید سلاح هسته ای، علیه این کشور اقدام نظامی انجام خواهد داد.

نیویورک تایمز افزوده است که در مقابل، عده ای دیگر از مسئولان ارشد آمریکایی اعتقاد دارند که اسرائیل در صدد است آقای اوباما را وادار کند تا به انجام عملیات نظامی علیه ایران متعهد شود، در حالی که هنوز نیازی به این کار وجود ندارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.