وزیر خارجه فرانسه: اگر اسرائیل به ایران حمله کند زیان می‌بیند

به روز شده:  15:25 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391

لوران فابیوس: باید تحریم ها را شدیدتر کنیم و در همین حال به روند مذاکرات ادامه دهیم تا نهایتا ایران را به زانو در آوریم

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه گفته است که ضرر حمله احتمالی اسرائیل به ایران متوجه خود اسرائیل خواهد بود.

آقای فابیوس در گفت و گو با شبکه تلویزیونی فرانسوی ب اف ام در پاسخ به این سئوال که اگر اسرائیل به ایران حمله کند آیا فرانسه این حمله را محکوم خواهد کرد، گفت: "من با اینکه ایران سلاح هسته ای داشته باشد مطلقا مخالفم، اما اگر قرار باشد اسرائیل به ایران حمله کند متاسفانه به ضررش تمام خواهد شد."

هنگامی که مجری برنامه از او پرسید آیا فرانسه از اسرائیل می خواهد که مداخله نکند، وزیر خارجه فرانسه پاسخ داد: "ما در چنین موقعیتی نیستیم. اما در صورت حمله، ایران در موقیعت قربانی قرار می گیرد و این به ضرر اسرائیل است."

" ما در تلاشیم که شرایط را از طریق راه های دیگر اداره کنیم. می گوییم که باید تحریم ها را شدیدتر کنیم و در همین حال به روند مذاکرات ادامه دهیم تا نهایتا ایران را به زانو در آوریم."

در هفته های اخیر مقامات ارشد اسرائیل بارها از حمله به ایران و تخریب تاسیسات های هسته ای آن سخن گفته اند.

دولت اسرائیل می گوید که ایران درصدد تولید سلاح های هسته ای است و اگر در این کار موفق شود، موجودیت اسرائیل به خطر می افتد.

اما مقام های ایرانی همواره ادعای ساخت سلاح های اتمی که از سوی اسرائیل و غرب مطرح می شود را رد کرده اند و می گویند که هدف برنامه های هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است.

'کوبنده و گسترده'

فرانسه از اعضای دائمی شورای امنیت و رئیس دوره اى این شورا از حامیان صدور قطعنامه علیه حکومت بشار اسد بوده است

آقای فابیوس در بخش دیگری از مصاحبه‌اش به بحران سوریه اشاره کرد و گفت در صورتیکه دولت سوریه برای مقابله با مخالفانش متوسل به سلاح های شیمیایی و بیولوژیک شود، واکنش فرانسه "کوبنده و گسترده" خواهد بود.

پیشتر روسای جمهور فرانسه و آمریکا و همینطور نخست وزیر بریتانیابه بشار اسد در مورد استفاده احتمالی از سلاح های شیمیایی هشدار داده و گفته بودند در صورت استفاده دولت سوریه از این سلاح ها، آنها در دیدگاه خود درباره مداخله نظامی در سوریه تجدید نظر می کنند.

سوریه که گفته می شود مجهز به سلاح های شیمیایی مانند گاز خردل است گفته بود در صورتیکه مورد "تجاوز خارجیان" قرار گیرد از این سلاح ها استفاده خواهد کرد.

فرانسه از اعضای دائمی شورای امنیت و رئیس دوره اى این شورا از حامیان صدور قطعنامه علیه حکومت بشار اسد بوده است، اما این قطعنامه ها هر بار با وتوی چین و روسیه به تصویب نرسید.

آقای فابیوس درباره حمایت چین و سوریه و همچنین ایران از سوریه به شبکه ب اف ام گفت: "او (بشار اسد) دیکتاتور است و بخش عمده ای از مردم سوریه علیه او هستند، اما او دیکتاتوری است که مورد حمایت روسیه، چین و ایران است."

درگیری های در سوریه در هفته های اخیر شدت یافته است و ماه گذشته (اوت) خونبارترین ماه از زمان آغاز نا آرامی های در سوریه در مارس ۲۰۱۱ بوده است.

گروه های حقوق بشری می گویند بر اساس گزارش "ناظران حقوق بشر سوریه"، از گروه های مخالف دولت سوریه در ماه اوت بیش از ۵ هزار نفر در جریان درگیری ها کشته شده اند.

به گفته های فعالان سیاسی تعداد کشته های نا آرامی های سوریه در یک و سال و نیم گذشته از مرز ۲۰ هزار نفر گذشته است و نزدیک به دو میلیون نفر آواره شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.