کاخ سفید تماس با ایران در مورد حمله احتمالی اسرائیل را تکذیب کرد

به روز شده:  21:36 گرينويچ - دوشنبه 03 سپتامبر 2012 - 13 شهریور 1391
جی کارنی

سخنگوی کاخ سفید همچنین گفت که در مورد مسائل فرضی اظهار نظر نمی کند

کاخ سفید گزارش یک روزنامه اسرائیلی را دایر بر اینکه آمریکا در تماس های پشت پرده با ایران شروطی را برای عدم ورود به جنگ احتمالی میان اسرائیل و ایران تعیین کرده تکذیب کرده است.

جی کارنی روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری رویترز گزارش تماس آمریکا با ایران را کاملا نادرست خواند.

روزنامه یدیعوت آحرونوت گزارش داده بود که آمریکا به طور غیرمستقیم از طریق دو کشور اروپایی به ایران اطلاع داده است که در صورت حمله اسرائیل، اگر ایران از حمله به منافع آمریکا در خلیج فارس خودداری کند، آمریکا به نفع اسرائیل وارد جنگ نخواهد شد.

اما آقای کارنی تاکید کرد که این گزارش غلط است و او در مورد مسائل فرضی صحبت نمی کند.

رابرت بر افسر سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا و کارشناس روابط ایران و آمریکا در گفتگو با بی بی سی فارسی گفت که بعید نیست آمریکا چنین کرده باشد: "اجازه بدهید این طور بگویم، فکر می کنم که گزارش معتبر است. آمریکا کاملا با حمله به ایران مخالف است و برای اسرائیل کاملا روشن کرده که خط قرمز برای آمریکا زمانی است که ایران شروع به شبیه سازی کامپیوتری یک بمب اتمی بکند اما تا آن زمان جنگ توجیه پذیر نیست."

رابرت بر در مورد دلیل احتمالی چنین اقدامی می گوید: "خوب این بخشی از اعمال فشار بر ایران است. آمریکا دارد به ایران می گوید که گوش کنید ما در این مورد کاملا جدی هستیم و اگر تحریم ها موثر نباشد اسرائیل حمله را انجام خواهد داد و نمی توانیم مانع آنها شویم."

جی کارنی روز دوشنبه گفت که آمریکا و اسرائیل در مورد جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی هیچ اختلافی ندارند.

آقای کارنی اما همچون گذشته تاکید کرد که هنوز برای به ثمر نشستن تلاش های دیپلماتیک فرصت هست و گفت که دیپلماسی بهترین راه برای حل اختلاف بر سر برنامه اتمی ایران است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی که دوشنبه چاپ کرد نوشت که بعضی از مشاوران باراک اوباما معتقدند که او باید علنا به اسرائیل اطمینان بدهد که در صورت نزدیک شدن ایران به تولید سلاح هسته ای، دست به اقدام نظامی خواهد زد.

در مقابل، عده ای دیگر از مسئولان ارشد آمریکایی بر این باورند که اسرائیل در صدد است آقای اوباما را وادار کند تا به انجام عملیات نظامی علیه ایران متعهد شود، در حالی که هنوز نیازی به این کار وجود ندارد.

نصرالله: واکنش ایران شدید خواهد بود

روز دوشنبه خبرگزاری رویترز به نقل از رهبر گروه حزب الله لبنان گزارش داد که ایران ممکن است پایگاه های آمریکا در خلیج فارس را در واکنش به حمله اسرائیل هدف بگیرد.

حسن نصرالله در مصاحبه ای با تلویزیون المیادین در بیروت گفت: "تصمیم این است که واکنش نشان داده خواهد شد و این واکنش خیلی شدید خواهد بود."

او با ذکر اطلاعاتی که از مقام های ایرانی دریافت کرده گفت: "واکنش فقط به داخل اسرائیل محدود نخواهد شد - پایگاه های آمریکا در کل منطقه می تواند هدف حمله ایران باشند."

او همچنین با اشاره به شکاف هایی در اسرائیل بر سر حمله به تاسیسات اتمی ایران وجود دارد گفت: "من شخصا انتظار ندارم که دشمن ما اسرائیل - حداقل در ماه های آینده یا در آینده قابل پیش بینی - به جمهوری اسلامی ایران حمله کند."

'تلاش برای جلوگیری از حمله اسرائیل'

نیویورک تایمز در گزارش مفصل خود در روز دوشنبه همچنین نوشت که دولت باراک اوباما رشته اقداماتی را شروع کرده که امیدوار است مانع حمله اسرائیل به تاسیسات اتمی ایران شود.

هدف این اقدامات واداشتن تهران به مذاکره جدی تر بر سر برنامه هسته ای اش است.

این روزنامه از جمله به یک مانور نظامی مشترک آمریکا با ۲۵ کشور دیگر برای مین روبی در خلیج فارس اشاره می کند.

تصور می شود هدف این مانور تلاشی برای جلوگیری از هرگونه اقدام ایران برای مسدود کردن تنگه هرمز باشد.

اقدام دیگری که نیویورک تایمز به آن اشاره کرده تکمیل یک سیستم راداری در قطر است که با سیستم های مشابه در ترکیه و اسرائیل برای ایجاد یک سیستم ضدموشکی هماهنگ خواهد شد.

براساس این گزارش آمریکا می خواهد این پیام را به ایران بدهد که حتی در صورت ساخت سلاح هسته ای و سوار کردن آن بر روی موشک دوربرد، به راحتی امکان استفاده از آن را نخواهد داشت.

ایران اتهامات اسرائیل و غرب دایر بر تلاش برای ساختن بمب اتمی را رد می کند.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه با ذکر اینکه "ایران با توسل به مذاکره با قدرت های جهان در صدد خریدن وقت است" گفت که جامعه بین‌المللی در تعیین "خط قرمزی مشخص" برای ایران در مورد برنامه هسته‌ای آن کشور شکست خورده اند.

پیش از آن، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا تاکید کرده بود که دولت باراک اوباما نمی خواهد در حمله احتمالی به مراکز اتمی ایران "همدست" اسرائیل شناخته شود.

یدیعوت آحرونوت در گزارش روز دوشنبه خود همچنین از "کاهش بی سابقه" در همکاری های نظامی اسرائیل و آمریکا خبر داده و آن را نوعی هشدار از سوی دولت اوباما به دولت نتانیاهو برای بازداشتن تل آویو از حمله نظامی "هماهنگ نشده" علیه ایران دانسته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.