بررسی روزنامه‌های صبح تهران؛ سه‌شنبه چهاردهم شهریور

به روز شده:  02:51 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

روزنامه‌های امروز تهران در عنوان‌های اصلی خود سخنان دادستان کل کشور را نقل کرده‌اند که از صدور حکم ۱۶۰۰ برگی دادگاه اختلاس خبر داده و فاش ساخته که پرونده جواد لاریجانی در حال بررسی است.

تیتر و عکس صفحه اول آرمان، عکس از حجت سپهوند

تیتر و عکس صفحه اول آرمان، عکس از حجت سپهوند

رد میانجی‌گری ایران بین گروه‌های فلسطینی، نقد تصمیم دولت در مورد استادان دانشگاه‌ها، به شوخی گرفتن گفته مقام دولتی که وعده داده خاوریار به سر سفره‌هائی می‌رود که در اول ریاست جمهوری احمدی‌نژاد قرار بود نفت را بر سر آن ببرند، از جمله مطالب دیگر این روزنامه‌هاست.

میانجی‌گری در فلسطین

کلیک مردم سالاری در مقاله‌ای نوشته، موضوع فلسطین همواره جز سیاست‌های مورد توجه ایران بوده است. محمود احمدی‌نژاد هم از وقتی رییس‌جمهور شده، توجه ویژه‌ای به این موضوع نشان داده و حتی اظهاراتش علیه اسراییل نیز همواره بازتاب‌های زیادی در دنیا داشته است. اما اختلافات حماس و فتح همواره یکی از مشکلات درونی فلسطین است و عجیب نیست که ایران می‌کوشد تا این مشکل حل شود.

نویسنده این مقاله، معتقد است بر همین اساس شایع شد که محمود عباس و هنیه، رهبران فتح و حماس دعوت شدند که به صورت همزمان به ایران برای شرکت در اجلاس نم حضور یابند، اما با واکنش شدید عباس، دعوت ایران از هنیه نیز تکذیب شد تا ایجاد زمینه در تهران برای آشتی ملی در فلسطین ناکام بماند .

مردم سالاری در پایان مقاله خود تاکید کرده دولت خودگردان فلسطین و جنبش حماس به طور جداگانه پیشنهاد محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران برای میزبانی میانجیگری مذاکرات آشتی ملی فلسطین را رد کردند و صائب عریقات از مقامات ارشد فتح در این باره گفت: محمود عباس رئیس حکومت خودگردان فلسطین در ملاقات با احمدی‌نژاد، پیشنهاد مطرح شده را رد کرد. اما مدیرکل امور بین‌الملل دفتر رییس جمهور گفته: طرف فلسطینی نیز از این ایده رییس جمهور ایران برای میانجی‌گری استقبال کرد و آن را عملی دانست که یک ایده است و فاصله زیادی تا عملی کردن آن وجود دارد.

دلزدگی از سنت

تیتر و عکس صفحه اول شرق

تیتر و عکس صفحه اول شرق

کلیک شرق در گزارش اصلی خود نوشته محمدرضا شفیعی‌کدکنی استاد زبان و ادبیات فارسی اهل مصاحبه با رسانه‌ها نیست، خیلی اهل هیاهو نیست و سخنرانی زیادی هم انجام نمی‌دهد. بنابراین هر فرصتی که برای حضور او در هر جمعی پیش می‌آید از نظرات او استفاده می‌کنند. او که در چند سال اخیر برای یک دوره تخصصی در آمریکا بوده است، این روزها به تهران بازگشته و باز در دانشگاه تهران تدریس می‌کند و همچنان در حال تربیت دانشجویانی در دوره‌های مختلف تحصیلی است.

به نوشته شرق شاید به همین دلیل است که یک کلاس درسی یا در بازگشت از یک مراسم ختم یا در جلسه پیش‌دفاع یک پایان‌نامه در خراسان‌رضوی باشد، دانشجویان رشته‌های مختلف جمع می‌شوند و نکته‌های مختلفی را می‌پرسند.

محمدرضا شفیعی‌کدکنی در این جلسه چند نکته را مطرح کرد و گفت: «یک نوع دل‌زدگی نسبت به سنت در ذهن جوانان ما هست که من نیز به آنها حق می‌دهم. معتقدم جوانان باید در حرکت فرهنگی جامعه ما به‌سمت مدرنیته حرکت کنند؛ اما هر نوع حرکت به‌سمت مدرنیته مستلزم شناخت درست از سنت است.»

مدیریت جهانی و خاویار بر سرسفره نفت

محمدحسین روانبخش در کلیک مردم سالاری، در پاسخ به این که چرا مدیریت جهانی را به ما نمی‌دهند چند خبر را نقل کرده و بعد نوشته اول شهریورماه رسانه‌ها خبر دادند: آمار یکسانی از سوی مقامات مسئول در وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد طرح‌های ناتمام صنعتی و معدنی کشور اعلام نمی‌شود. برخی از ۱۸ هزار طرح ناتمام خبر می‌دهند و برخی از آمارهای اعلامی‌ از سوی مسئولان نیز حکایت از وجود ۲۷ هزار طرح ناتمام صنعتی و معدنی دارد. با این وجود بر اساس آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت استان‌های آذربایجان شرقی و اصفهان دارای بیشترین تعداد طرح‌های ناتمام صنعتی و معدنی در کشور هستند.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور دیروز گفت که بسیاری از پرونده‌های فساد متعلق به جریان انحرافی است، به گزارش مهر، درخرده فروشی‌های سطح شهر قیمت هرکیلوگرم گلابی در سطح شهر۶۷۵۰ تومان، قیمت هرکیلوگرم لیموترش در سطح شهر۵۸۰۰تومان، قیمت هرکیلوگرم موز در سطح شهر۳۳۷۵ تومان و قیمت هرکیلوگرم انبه در سطح شهر۶۰۷۵ تومان است!

در پایان مقاله مردم سالاری به طعنه نوشته، محمدرضا رحیمی‌روز گذشته با بیان اینکه زمینه شکل‌گیری مدیریت جهانی فراهم شده است، افزود: زمانی که این موضوع بیان شد عده‌ای در داخل آن را تمسخر کردند اما الان شاهد و ناظر آنیم که زمینه مدیریت جهانی کاملا فراهم شده است.

کلیک ابتکار در مقاله‌ای نوشته سفره مردم اصطلاحی است که پس از روی کار آمدن دولت نهم به وضعیت اقتصادی مردم اطلاق شد. اصطلاحی که متناسب با ادبیات رئیس دولت نهم و دهم بوده و به صریح‌ترین شکل، وضعیت اقتصادی مردم را نشان می‌دهد و بدون تردید در چند سال اخیر میزان معتبری برای سنجش نحوه معیشت مردم و وضعیت اقتصادی کشور بوده است. سخنان و تحلیل‌های اهالی سیاست واقتصاد بر پایه وضعیت این سفره بنا نهاده می‌شود. در چند ماه اخیر به ویژه در روزهای پیش از برگزاری انتخابات مجلس نهم مهمترین موضوع برای تبلیغات نامزدها بوده است.

نویسنده این مقاله با تاکید بر این که وضعیت فعلی مردم اجازه شوخی نمی‌دهد از قول یک مسئول شیلات نقل کرده که می‌خواهیم خاویار را بر سر سفره‌های مردم بیاوریم و نوشته فاصله محصول غذایی گران قیمتی مثل خاویار با وضعیت عادی سفره‌های مردم ایران فاصله زیادی است چه برسد به این روزها که این سفره بی‌سابقه‌ترین وضعیت خود را می‌گذارند. در روزهایی که مرغ و تخم مرغ و لبنیات نیز به سختی خود را در سبد غذایی مردم نگه می‌دارند (اگر نگویم حذف شده‌اند) سخن گفتن از خاویار بر سر سفره مردم جز تمسخر این سفره خالی چه معنایی می‌دهد؟

و خلاصه این که: سخنانی از این دست مبنی بر آوردن اقلام و اجناس لوکس و دور از دسترس بر سر سفره خالی مردم نه تنها در این روزها وجهه‌ای برای کسی دست و پا نمی‌کند بلکه شوخی بی‌مزه‌ای است با سفره مردمی که این روزها از سر نجابت با نان خالی خود می‌سازند و بهانه‌ای به داخلی‌ها و خارجی‌ها نمی‌دهند تا با «نان»شان به «نوا»یی برسند.

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کلیک ابتکار در ستون تیتر‌های پنهان نوشته: یک مسئول شیلات:خاویار هم به سر سفره مردم می‌آوریم [ بی زحمت این ظرف خاویارو بذار کنار اون پارچ نفت. مواظب باش نزیره!]

- ژوزه: تا پرسپولیس به موفقیت نرسد نمی‌روم [ پس حالا حالاها هستی!]

- انتقاد مایلی کهن از دعوای مهد کودکی رویانیان و فتح الله‌زاده [دعوا باید توش چاقو باشه. خون باشه. چند فحش آبدار باشه]

- پورمحمدی: به کاندیداتوری فکر می‌کنم [ موضوع خوبیه]

- انتقاد معاون اول رئیس جمهور از مصاحبه‌های افراد غیر مسئول [پس ما مسئولین برای چی مسئولیم؟!]

شرط لازم احیای سازمان برنامه

مهدی تقوی در مقاله‌ای در کلیک آرمان نوشته، گفت‌وگو و رایزنی‌هایی که در روزهای اخیر در فضای اقتصادی کشور برای احیای سازمان برنامه انجام شده از بسیاری جهات مایه خوشحالی است. احیای سازمان برنامه‌و‌بودجه (و نه سازمان مدیریت) می‌تواند چشم‌اندازهای جدیدی را در افق توسعه همه جانبه به‌خصوص توسعه اقتصادی کشور باز کند.

به نوشته این کارشناس اقتصادی اما در تمام این رایزنی‌ها و گفت‌وگوها بدیهی و لازم است که به یک نکته توجه شود. در شرایط فعلی تا اندازه‌ای که لازم است نهادها و ارکان نظارتی بر امور کشور وجود دارد. با وجود نهادهایی چون مجلس، سازمان بازرسی، دیوان محاسبات و... دیگر نهادی برای نظارت نیاز نیست. این نهادها به قدر کافی هم تخصص دارند و هم می‌توانند کلیه امور به‌خصوص امور اقتصادی کشور را نظارت کنند. مشکل فعلی کشور ما نظارت نیست، بلکه مشکل به شکل مدیریت‌ها در اقتصاد برمی‌گردد. بیشترین بخش این ضعف نیز مربوط به نبود برنامه به‌خصوص نهاد تخصصی برنامه‌ریزی در کشور است.

نویسنده مقاله آرمان نتیجه گیری کرده برای احیای سازمان برنامه ‌و بودجه هنوز نقاط ابهام و سوالاتی مطرح است از همه مهم تر مساله کارشناسان است که تا پیش از این در سازمان برنامه ‌و بودجه و پس از آن سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی مشغول به کار و فعالیت بودند در حال حاضر یا کار نمی‌کنند یا بازنشسته شده‌اند. پس از این نسل هم شاید بتوان به جرات گفت که نسل جدیدی از این نوع کارشناسان تربیت نشد. حال اگر قرار است سازمان یا نهادی برای این موضوع احیا شود، بهتر است ابتدا از همان کارشناسان استفاده کنند تا هم جایی برای آموزش و تربیت نیروهای جدید باشد هم به واقع کارآیی لازم را داشته باشد. احیای چنین سازمانی در غیاب کارشناسان و خبرگان فن برنامه‌ریزی نتیجه لازم را در پی نخواهد داشت.

تنزل ناموس آکادمیک دانشگاه‌ها

احمد شیرزاد در مقاله‌ای در کلیک اعتماد نوشته آخرین آمارهای وزارت علوم بیانگر این است که از مجموع کل استادان دانشگاهی حدود ۴۵ درصد آنها مربی با مدرک کارشناسی ارشد یا پایین‌تر و تنها حدود چهار درصد دارای مدرک استادی تمام هستند. این آمار از جنبه‌های مختلف قابل بحث و نقد است. این آمار بیانگر این است که هرم ترکیب هیات علمی دانشگاه‌ها رو به پیشرفت است. چرا که در گذشته تعداد استادان با درجه استادی و دانشیاری کمتر از آمار فعلی و انگشت‌شمار بود. بنابراین آمارهای جدید بیانگر این است که تعداد کل اعضای هیات علمی دانشگاه‌ها نسبت به گذشته بیشتر و ساختار وزارت علوم نیز جوان‌تر شده است. اما در مقابل، درصد اساتیدی که مدرکی پایین‌تر از PHD دارند نیز در این سال‌ها افزایش داشته است.

به نوشته این استاد دانشگاه، این یعنی فقط سلایق سیاسی است که در دانشگاه‌ها پیشرفت می‌کند. به عنوان نمونه اعضای هیات علمی که معترض به رفتار مدیریتی رییس و مسئولان دانشگاه محل تدریس خود بودند، با وجود فرستاده شدن مدارک ارتقا، رای به ارتقای آنها داده نشده است. این وضعیت مانع بسیار جدی برای افراد شایسته‌ای که شایستگی علمی دارند، ایجاد می‌کند.

در پایان مقاله اعتماد آمده، دسته‌ای از این افراد اصولا تقاضایی مبنی بر پیشرفت علمی نمی‌دهند؛ چون می‌دانند این تقاضا توسط نهادهایی که افکار جناحی و سیاسی بر آن سیطره دارد، پذیرفته نمی‌شود. چرا، همان‌طور که گفته شد، زیرنظر رییس دانشگاه و نهادهای دیگر فعال در دانشگاه به مواردی امتیازات فرهنگی داده می‌شود که بسیار سلیقه‌ای و هم‌جهت با مقوله فکری امتیاز‌دهندگان است. متاسفانه اگر این روند در دانشگاه‌ها ادامه پیدا کند که به مرور زمان دیگر برای استادی و استادیاری اعتباری باقی نمی‌ماند که کسی به دنبال آن رود. یعنی شغلی که معیارهای آکادمیک داشت معیارهای سیاسی و جناحی بر آن حاکم می‌شود.

سردرگمی ارزی

جمشید عدالتیان با عنوان سردرگمی ارزی در کلیک شرق نوشته تشدید نوسانات نرخ ارز در ماه‌های پایانی سال گذشته تا حدود زیادی از سردرگمی بانک مرکزی در کنترل نرخ ارز‌های عرضه شده برای مصارف گوناگون و به ‌ویژه نرخ ارز مرجع نشان داشت. به همین دلیل بانک مرکزی در سال ۹۱ برای مدیریت نرخ ارز و سیاست‌های ارزی در حالی که به نظر می‌رسید غافلگیر شده است، دست به اقدامات عجولانه زد؛ اقداماتی که نتیجه‌اش در بیش از ۶۰ بخشنامه گوناگون، آن هم تنها طی پنج ماه به خوبی نمایان شد.

به نوشته این مقاله، بانک مرکزی به جای ایجاد ثبات در شرایط و طرح‌ریزی یک روند مشخص، سعی کرد به بازار ارز آرامش دهد. شرایطی که برای تمامی فعالان اقتصادی حاصلی جز سردرگمی نداشت. با گذشت تقریبا شش ماه از سال ۹۱ برای بسیاری از فعالان اقتصادی روند نوسانات نرخ ارز مشخص نیست و این وضعیت دو مشکل اساسی در روابط اقتصادی بازار داخلی ایجاد کرده است. اول آنکه، بیشتر تامین‌کنندگان مواد اولیه و ماشین‌آلات و کالاهای مرتبط با ارز سعی می‌کنند کالای خود را در برابر دریافت وجه نقد بفروشند؛ اتفاقی که سبب کمبود نقدینگی شدید تولیدکنندگان شده است.

مقاله شرق نتیجه می‌گیرد عارضه دیگر نوسانات شدید نرخ ارز و تشخیص ندادن روند رشد آن، باعث افزایش قیمت تمام شده و سردرگمی تولیدکنندگان در قیمت‌گذاری کالاهای تولیدی است. این مسایل خود دو نتیجه ناخوشایند را به همراه داشته است. اول، تعطیلی نسبی تعدادی از واحد‌های تولیدی و دیگر تورم در جامعه به‌خصوص برای برخی کالاهای مصرفی. به این ترتیب از بررسی آنچه در پنج ماه گذشته اتفاق افتاده می‌توان نتیجه گرفت که سیاست مدیریت شناور ارزی به سیاست رها کردن نرخ ارز انجامیده است.

گفت و گوی تلویزیونی جیگر

پوریا عالمی در زمانی که هنوز شخصیت عروسکی جیگر موضوع اصلی محافل و رسانه‌هاست در ستون کاناپه کلیک اعتماد یک گفتگوی تلویزیونی فرضی با او انجام داده که اول آن از قول رییس صدا و سیما نوشته «خوشبختانه آقای جیگر به زبانی حرف می‌زند که مردم می‌فهمند. پس نیازی به مترجم همزمان نیست.» اما مترجم همزمان صدا و سیما که افسردگی گرفته بود، اظهار داشت: «خیلی حیف شد. من تازه چندتا حرکت جدید موقع ترجمه همزمان یاد گرفته بودم که می‌خواستم یه جایی بزنم. حالا چی کار کنم؟ صبر کنم تا اجلاس بعدی بزنم؟»

به نوشته این طنز: در همین رابطه شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان به عوامل پشت صحنه و جلوی صحنه و مابین صحنه خود مرخصی دادند. مدیر یکی از این شبکه‌های بیگانه گفت: «خب. وقتی هیشکی نشینه پای ماهواره ما واسه چی برنامه پخش کنیم؟» گفته می‌شود کارگران شیفت شب کارخانجات نیز با تحصن جلوی در کارخانه‌هاشان گفتند: «ما باهاس این برنامه رو ببینیم. این حق ما است. حقمون رو بدید. حقمون که حقوقمون نیست نمی‌دید. بدید دیگه.»

در ادامه ستون کاناپه آمده: شنیده‌ها حاکی از آن است که دو مجری کاربلد و زبده صدا و سیما هم‌اینک سخت مشغول کپی کردن سوال‌ها هستند تا مصاحبه عجیبی کنند و اساسا ساختار گفت‌وگوی تلویزیونی را در هم بریزند. یکی از این مجری‌ها گفت: «ما می‌خوایم برای مقابله با برنامه‌سازی تلویزیونی غرب، جای هاردتاک، سیستم ایزی تاک را جا بیندازیم که به کسی توی مصاحبه فشار نیاید.» اون یکی مجری گفت: «سیستم ایزی تاک تا حالا جواب داده. و امور مالی سازمان صدا و سیما هم روی برآورد برنامه خیلی هارد نمی‌گیره و ایزی برخورد می‌کنه.»

کارتون روز

دوستی، فیروزه مظفری، اعتماد

دوستی، فیروزه مظفری، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.