بیانیه دفتر مشاور رهبر ایران در باره دیدار با بان‌کی‌مون

به روز شده:  10:58 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر ایران، بیانیه‌ای را در مورد خبر دیدار بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل با آیت الله سیدعلی خامنه‌ای منتشر کرده است.

هفته پیش در جریان نشست سران جنبش عدم تعهد در تهران، دبیر کل سازمان ملل با آقای خامنه‌ای دیدار کرد.

آقای ولایتی در پی این دیدار به خبرگزاری فارس گفت که دبیرکل سازمان ملل در این دیدار، آقای خامنه‌ای را "رهبر جهان اسلام" خوانده است.

اما سخنگوی آقای بان در گفت و گو با بی بی سی فارسی با تکذیب این خبر، گفت که غیر ممکن است که دبیرکل سازمان ملل چنین لقبی به رهبر ایران داده باشد.

اکنون در بیانیه‌ای که دفتر آقای ولایتی در واکنش به اظهارات سخنگوی آقای بان منتشر کرده، آمده است که آن چه مشاور آقای خامنه‌ای در مصاحبه خود نقل کرده، بر گرفته از سخنان دبیرکل سازمان ملل بوده است.

در متنی که این دفتر از آقای بان نقل کرده، دبیر کل سازمان ملل از آقای خامنه‌ای با عنوان "a supreme leader and also religious leader of not only Iran, but also this region" یاد کرده و این عبارت به "رهبر معظم و همچنین رهبر مذهبیِ نه تنها ایران بلکه این منطقه" ترجمه شده است.

در متنی که دفتر آقای ولایتی از قول بان کی مون منتشر کرده، عبارت "رهبر جهان اسلام" دیده نمی شود.

دفتر آقای ولایتی گفته است که اسناد صوتی و تصویری این دیدار که با حضور خبرنگاران برگزار شده، موجود است.

در دیدار آقای خامنه‌ای با دبیرکل سازمان ملل در باره مناقشه اتمی ایران، بحران سوریه و ساختار شورای امنیت گفت و گو شد.

مقام‌های سازمان ملل گفتند که دبیرکل سازمان ملل در دیدارش با رهبر ایران، نگرانی‌های جامعه جهانی از وضعیت حقوق بشر و پرونده هسته‌ای این کشور را مطرح کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.