ایران دو تبعه جمهوری آذربایجان را به درخواست دولت باکو آزاد کرد

به روز شده:  17:37 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

روابط ایران و جمهوری آذربایجان در ماه های اخیر پرتنش بوده است

ایران دو تبعه جمهوری آذربایجان را که می گوید به علت "ایجاد ارتباطات غیرمتعارف" چند ماه قبل دستگیر کرده بود، به درخواست دولت باکو آزاد کرده است.

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که این دو نفر به کنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز تحویل داده شده اند.

تنش‌ بین ایران و جمهوری آذربایجان پس از دستگیری فرید حسین و شهریار حاجی زاده، که مقام ها و رسانه های آذری آنها را شاعر معرفی می کنند، افزایش یافته بود.

این دو در اواسط بهار گذشته در جریان سفر به ایران بازداشت شدند.

به گفته آقای مهمانپرست، دولت جمهوری آذربایجان در ملاقات با نماینده ویژه رئیس جمهور ایران که برای تقدیم دعوتنامه اجلاس سران جنبش عدم تعهد به باکو سفر کرده بود، خواستار آزادی این دو نفر شده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران می گوید که دو شهروند جمهوری آذربایجان "بر اساس روابط دوستانه و برادرانه میان دو کشور" آزاد شده اند.

"وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در جریان دستگیری این دو شهروند خود پنج نامه دیپلماتیک به ایران فرستاد و خواهان آزادی "این دو شاعر شده" بود."

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در جریان دستگیری این دو شهروند خود پنج نامه دیپلماتیک به ایران فرستاد و خواهان آزادی "این دو شاعر" شد.

برخی دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان، بازداشت این دو شهروند آذری از سوی ایران را "آدم‌ربایی" خوانده اند.

آزادی دو آذری بازداشت شده، پس از آن صورت می گیرد که دادگاهی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، رسیدگی به پرونده ٢٢ نفر از شهروندان این کشور را که به جاسوسی برای ایران متهم شده‌اند آغاز کرده است.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان طی ماه های گذشته پرتنش بوده و در موارد متعددی دو طرف یکدیگر را به فعالیت های جاسوسی متهم کرده اند.

یک هفته پیش از این اعلام شده بود که الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، حاضر نشده است تا در نشست سران کشورهای عضو جنبش عدم تعهد در تهران شرکت کند.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان از ابتدای سال جاری میلادی، پس از آن که جمهوری آذربایجان اقدام به خرید ۱.۶ میلیارد دلار تجهیزات نظامی از اسرائیل کرد، رو به سردی گذاشت.

ایران جمهوری آذربایجان را متهم کرده که به جاسوسان اسرائیلی اجازه داده است تا از خاک این کشور استفاده کنند. طی ماه های اخیر هم ده‌ها تن به "اتهام جاسوسی برای ایران" در باکو و دیگر شهرهای این کشور دستگیر شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.