هاشمی رفسنجانی: صدای متحجران در ایران بلندتر شده است

به روز شده:  12:33 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391

پایگاه اطلاع رسانی اکبر هاشمی رفسنجانی متن گفت و گوی ویدئویی سه سال قبل او را منتشر کرده است

سایت رسمی اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و از شخصیت های سیاسی سه دهه اخیر ایران گفت و گویی با او مربوط به سال ۱۳۸۸ را منتشر کرده که در آن از شرایط اداره ایران انتقاد کرده و خواستار دخالت دادن بیشتر مردم در امور کشور شده است.

آقای هاشمی رفسنجانی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی خود گفته است که آیت الله روح الله خمینی، موسس جمهوری اسلامی، معتقد بوده که "کار کشور را باید به خود مردم سپرد."

او در این گفت و گو مخالفان جمهوری را "متحجر" خوانده و گفته است که آنها "از همان روزهای اول پیروزی انقلاب موافق جمهوریت نظام نبودند، منتها صدای آنها خیلی رسا نبود، چون آنها در انقلاب شرکت نداشتند."

در سال های اخیر برخی از چهره‌های با نفوذ مذهبی و سیاسی و نظامی ایران در سخنرانی های عمومی خود مشروعیت رای مردم و جمهوریت نظام حکومتی را زیر سئوال برده و گفته اند که با وجود ولایت فقیه، نیازی به برگزاری انتخابات و اخذ رای مردم نیست.

محمدتقی مصباح یزدی از جمله روحانیان متنفذ ساکن قم است که در این باره نظریه پردازی می کند و معتقد است که با وجود ولایت فقیه "انتخاب حاکم با رای مردم فاقد اعتبار است."

اکبر هاشمی رفسنجانی در گفت و گوی خود به مخالفان جمهوریت در زمان حیات آیت الله خمینی اشاره کرده و گفته است "بعضی ها موافق جمهوریت هم نبودند، منتها صدای آنها خیلی رسا نبود، چون آنها در انقلاب شرکت نداشتند."

منتقدان برخی از روحانیون، از جمله آقای مصباح یزدی، آنان را متهم کرده اند که در جریان انقلاب، از آیت الله خمینی و هدف های او حمایت نکردند و بعد از استقرار نظام اسلامی، به صحنه آمدند.

به گفته آقای هاشمی رفسنجانی در ابتدای انقلاب بهمن ۱۳۵۷ مخالفان اسلامی شدن جمهوری بیشتر از مخالفان "جمهوریت" بودند اما "الان در داخل ایران صدای متحجرین [مخالفان جمهوریت] مقداری از آنها [مخالفان اسلامیت] بلندتر شده‌است."

در ماه های پس از انقلاب سال ١٣٥٧، جمعی از شخصیت ها و تشکل های سیاسی با تاکید بر اینکه هدف مردم از قیام علیه نظام سابق، دستیابی به دموکراسی بوده، خواستار استقرار نظام جمهوری مبتنی بر آرای آزاد مردم بودند اما آیت الله خمینی تاکید داشت که نظام حکومتی باید "جمهوری اسلامی" باشد.

اکبر هاشمی رفسنجانی از مهمترین منتقدان شیوه اداره ایران در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد در هفت سال اخیر بوده است.

آقای هاشمی رفسنجانی پس از انتخابات بحث برانگیز ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۸ که به اعتراض های گسترده مردم و مقابله شدید نیروهای دولتی با معترضان منجر شد، در خطبه های نماز جمعه خواستار اقداماتی از سوی حکومت شد تا "اعتماد را به مردم بازگرداند."

پس از ایراد آن خطبه ها، اکبر هاشمی رفسنجانی دیگر به عنوان امام جمعه موقت در نماز جمعه حضور نداشته و طی سه سال اخیر، ریاست مجلس خبرگان را از دست داده است.

فرزندان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم تحت فشارهای سیاسی و قضایی قرار داشته اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.