'عروس ولیعهد بریتانیا توجیه شده بود که با ورزشکار ایرانی دست ندهد'

به روز شده:  17:04 گرينويچ - سه شنبه 04 سپتامبر 2012 - 14 شهریور 1391
پارالمپیک

سایت دیلی میل عکس‌های بزرگ و فیلم اهدای مدال به مهرداد کرم‌زاده را منتشر کرده که نشان می‌دهد او و کیت میدلتون با خم کردن سر به هم ابراز احترام کرده‌اند

یک سخنگوی خانواده سلطنتی بریتانیا گفت که کیت، عروس ولیعهد، پیش از مراسم اعطای مدال رشته پرتاب دیست پارالمپیک "توجیه شده بود" که با مهرداد کرم زاده دارنده ایرانی مدال نقره این رشته دست ندهد.

کلیک روزنامه دیلی میل به نقل از این سخنگو افزوده است: "خیلی از ورزشکاران مرد کشورهای مسلمان به دلایل فرهنگی و مذهبی، در ملا عام با زنان نامحرم دست نمی دهند."

روز یکشنبه ۱۲ شهریور (۲ سپتامبر) دست ندادن آقای کرم زاده با کیت میدلتون در هنگام توزیع مدال ها، مورد توجه رسانه های بریتانیا قرار گرفت؛ هرچند توضیحات بعدی سخنگوی خانواده سلطنتی روشن می کند که هیچ کدام از دو طرف دست خود را به سوی دیگری دراز نکرده است.

آقای کرم زاده هم به خبرگزاری فارس گفته است: "روزنامه ها و سایت های انگلیسی قصد داشتند این موضوع را بی احترامی تلقی کنند... در حالی که قصد من بی احترامی نبود بلکه فرهنگ و دین ما این چنین است".

در روزی که مهرداد کرم زاده در رشته پرتاب دیسک به مدال نقره دست یافت، ورزشکارانی از بریتانیا و چین مدال های طلا و برنز را به دست آوردند.

دیلی میل نوشته است: "ورزشکاران ایرانی بر مبنای یک سنت توافق شده فرهنگی از دست دادن با زنان نامحرم خودداری می کنند".

در همین ارتباط، روزنامه بریتانیایی دیلی تلگراف نیز به نقل از یک مقام ایرانی که نام او ذکر نشده، نوشته که دست ندادن مهرداد کرم زاده، به دلایل سیاسی نبوده است.

از مدتی پس از بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، هواداران حکومت ایران همواره دست دادن ایرانیان با افراد جنس مخالف در مناسبت های بین المللی را عملی مخالف باورهای مذهبی دانسته اند.

در سال های گذشته، عده ای از ورزشکاران، هنرمندان و دیگر شخصیت های ایرانی به علت دست دادن با جنس مخالف در چنین مناسبت هایی مورد انتقاد رسانه های حکومتی قرار گرفته اند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.