بررسی روزنامه‌های صبح چهارشنبه تهران – پانزده شهریور

به روز شده:  02:45 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در عنوان‌های اصلی خود از سخنان آیت الله مهدوی کنی رییس مجلس خبرگان درباره وضعیت معیشت مردم خبر داده و در گزارش‌هائی، بورس ارز آخرین راهکار دولت برای مبارزه با کاهش ارزش پول ملی را انجام نشدنی و مطالعه نشده دانسته اند.

آماری که نشان می‌دهد دولت احمدی‌نژاد به اندازه تمام دولت‌های صد سال گذشته درآمد ارزی از نفت داشته و این سئوال که پردرآمدترین دولت تاریخ تا چه اندازه توانسته سرنوشت اقتصادی و اجتماعی مردم را تغییر دهد، در بیشتر روزنامه‌ها انعکاس دارد.

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

دولت پاسخگو باشد

مهدی عباسی در سرمقاله کلیک مردم سالاری با اشاره به این که ماه‌های پایانی عمر دولت احمدی‌نژاد در حال سپری شدن است نوشته نکته جالب در این روزها، اظهارات برخی دولتمردان است که می‌کوشند با تولید توجیه، به دنبال فرار از پاسخگویی در قبال دو دوره مدیریت بر فعالیت اجرایی کشور اشت مانند این که معاون اول رییس جمهور گفته «عده‌ای در کار دولت دخالت می‌کنند»، «دخالت در کار دولت نیز زیاد است و اینگونه نیست که دولت هرجا اراده کند، هرکاری را انجام دهد، همه توقعات از دولت است، همه خواسته‌ها از دولت است، ولی از طرف دیگرافراد غیرمسوول که پاسخگو نیز نیستند، فراوانند».

نویسنده مقاله با این سئوال که آیا این تاکتیک و حرف جدیدی است که برای فرار از پاسخگویی است نوشته آیا اینکه دولت هنوز نگاه ویژه ای به موضوع گرانی صورت نداده و از اقلام مصرفی مردم تا قیمت ارز در مقایسه با گذشته، افزایش غیرقابل توجیهی داشته، به دخالت دیگران برای نرفتن به سوی یک عزم ملی برای حل این معضل بزرگ دارد؟

نکته دیگری که مردم سالاری بر آن انگشت گذاشته آن جاست که معاون اول در سخنرانی‌اش به برخی مصاحبه‌ها اشاره کرده که سبب شده تا رابطه ایران با همسایگان دچار مشکل شود.

روزنامه نوشته خوب است آقای معاون اول ابتدا نگاهی به مصاحبه‌ها وحرف‌های مقامات دولتی می‌کرد و آنگاه سخن از دخالت‌های بیرونی نمی کرد. هنوز یادمان نرفته که در شهریور ۸۹اظهارات حمید بقایی به عنوان رئیس وقت سازمان میراث فرهنگی سبب شد تا روابط ایران و ترکیه برهم بریزد و دستگاه دیپلماسی چندین گزارش در این خصوص به دولت ترکیه ارائه کرد.

جدایی ری از تهران و فرمانداری پروین احمدی نژاد

محمدرضا تابش در مقاله ای در مغرب نوشته تصمیم های سیاسی در بیشتر مواقع از سوی دولتمردان و تحت هر شرایطی ممکن است اتخاذ شود در خصوص بحث جداسازی شهرری از استان تهران هم باید گفت اگر مبنای این کار با سنجش های تخصصی و عقلائی صورت می گرفت جای بحث نداشت اما این یک اقدام غیرتخصصی است که می توان آن را تصمیمی سیاسی محسوب کرد تا کارشناسی

به نوشته این نماینده مجلس کسانی که به این تصمیم اعتراض می کنند اقدامشان نوعی سیاسی کاری است و بر اساس مصالح سیاسی مخالفند حال پاسخ به این سئوال که جدا سازی ری از تهران چه چیزی در نهان دارد یا به عبارتی طراحان و عاملان آن چه نقشه ای در سردارند یا این که اساسا اتخاذ این تصمیم بر اساس کدام مبنا و نقشه راهی انجام شده است مسائلی است که خیلی نمی توان به آن ورد کرد.

مغرب در عین حال در گزارشی سئوال کرده که آیا پروین احمدی نژاد خواهر رییس دولت قرارست فرماندار شهرری شود.

به نوشته این روزنامه داستان جدائی ری از تهران داستانی تاسف برانگیز و غمگین است اما گویا با اتفاقات خوبی برای خانواده احمدی نژاد همراه شده است.

صفحه اول مغرب

تحولات تیم‌های فوتبال و تاثیرهای سیاسی اش، صفحه اول مغرب

پایان خوش یک وعده

زهرا شجاعی در مقاله ای در شرق نوشته گویی تجربه لایحه حمایت از خانواده کافی نبود که حالا با تجربه‏ای مشابه در حوزه زنان مواجه شده‌ایم. خبر آمده که لایحه «تقلیل ساعت کاری زنان شاغل» از دستور کار دولت خارج شده است. اما یادمان نرود که همان روزهای نخست طرح بحث از کاهش ساعت کاری زنان، گروه‌های مختلف فعال در این حوزه درباره تبعات منفی این طرح هشدار دادند. اینکه این طرح رفته رفته به کاهش رغبت کارفرمایان برای استخدام زنان منجر شده و در نهایت، تضعیف حضور زنان در بازار کار را به همراه خواهد آورد، اینکه چنین طرحی از سوی دولت مصوب نخواهد شد زیرا اجرای آن مستلزم تامین و تخصیص هزینه مالی است. اما با همه این ها، پس از سال‌ها اتلاف وقت، انرژی و تبلیغات، در نهایت این لایحه از دستور کار دولت خارج شد.

به نوشته این فعال حقوق زنان انتشار خبر آن وعده، در شرایطی که اخباری نیز از سهمیه‌بندی جنسیتی دانشگاه‌ها به گوش می‌رسد، برای جامعه زنان ایران نگران‌کننده بود، زیرا به کمرنگ شدن حضور آنان در عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی منتهی می‌شود. هم‌اکنون، آمار حضور زنان در مجلس رو به کاهش گذاشته و آمار اشتغال زنان سیر نزولی می‌پیماید. پیش‌بینی فضاهای کاری زنان در دهه‌های آِینده نیز با فرض ادامه روند کنونی اجرای طرح‌های مرتبط با زنان، چشم‌انداز روشنی ندارد.

مقاله شرق در نهایت نوشته جامعه زنان ایران یک قرن برای آموزش وقت و انرژی اختصاص داده‌اند، از تاسیس مدارس گرفته تا تقویت حضور زنان در دانشگاه‌ها، گام به گام با موانع و مشکلات مواجه شده و حالا که بستر برای برداشت محصول زحمات زنان آماده شده و جامعه نیازمند ایجاد زیرساخت‌های لازم برای افزایش حضور زنان در عرصه‌های اقتصادی است، ارایه طرح‌های غیرکارشناسی، گامی به جلو محسوب نمی‌شود.

بورس شتابزده و حساب نشده ارز

روزنامه‌های امروز در چند مقاله تاسیس بورس ارز را کاری کارشناسی نشده و شتابزده خوانده و با آن مخالفت کرده اند. مسعود دانشمند در شرق نوشته بر اساس مکانیسمی که برای بورس ارز تعریف شده، قرار است صادرکننده، ارز خود را از طریق این بازار به واردکننده بفروشد. با این حال نحوه انتقال ارز هنوز مشخص نیست، زیرا ارزی که باید مورد معامله قرار گیرد، در خارج از کشور است. به این نحو که مثلا ارز صادرکننده در حسابی در بانک آلمان است و واردکننده در جریان معامله در بورس ارز از او می‌خواهد که ارز خریداری‌ شده را به حسابی در بانک سوییس منتقل کند. چون خرید و فروش در بورس ارز و انتقال آن در خارج از کشور است، بنابراین در صورتی‌که فروشنده به وعده خود عمل نکند و ارز فروخته‌شده را تحویل ندهد، امکان پیگیری و شکایت در عمل، وجود ندارد.

به نوشته این عضو برجسته اتاق بازرگانی اگر بورس ارز برای جلوگیری از این تخلفات، حسابی را در خارج از کشور گشایش کند، احتمال بلوکه شدن این حساب به دلیل دولتی بودن آن منتفی نیست. بنابراین هیچ تضمینی برای تحویل ارز به خریدار وجود ندارد و باز هم اگر خریدار به هر دلیلی نتوانست از ارز خریداری‌شده استفاده کند، مسوولیت خسارت وارده با چه ارگان و شخصی است؟

در همین حال اسد الله عسگر اولادی عضو باسابقه دیگر اتاق بازرگانی نیز در مقاله ای در جهان صنعت متذکر شده : راه‌اندازی بورس ارز از نیمه شهریورماه و در شرایط فعلی اقتصاد کشور نمی‌تواند مفید باشد و حتی مسایل و مشکلات بسیاری نیز به بار خواهد آورد به همین منظور در جلسه اتاق تهران پیشنهاد شد که فرصت یک‌ماهه‌ای برای تشکیل کمیسیون ویژه این طرح در اختیار بخش‌خصوصی قرار دهند تا در این فرصت این کمیسیون بتواند بررسی‌های لازم را انجام داده و گزارشی ارایه و از مشکلات این طرح بکاهد.

به نوشته این مقاله راه‌اندازی بورس ارز در شرایط فعلی که بانک‌ها قادر به نقل و انتقال ارز نیستند اقدامی عجولانه است و مضراتی به همراه دارد. باید توجه داشت که خرید و فروش اجباری برای صادرات و واردات مشکل‌ساز خواهد بود. اولین مشکلی که برای صادرات ایجاد می‌شود این است که صادرکنندگان ما در نقاط مختلف کشور برای دریافت ارز از طریق کشورهای ثالث وارد عمل می‌شوند، این انتقال ارز به کشور در یک پروسه و چندین بار جابه‌جایی ارز حاصل می‌شود. حال اگر در بورس ارز این مسیرها مشخص شود قطعا از طرف دشمنان غربی بسته خواهد شد و همین ارز مختصر هم دیگر به دست صادرکننده نمی‌رسد.

محمدصادق جنان‌صفت در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد نپرسیده نرخ تبدیل یک یوروی اروپا، یک دلار آمریکا و یک پوند انگلیس به ریال ایران در شرایط حاضر و با توجه به مجموعه وضعیت کسب‌و‌کار ایرانیان، چقدر باشد یا چقدر است؟ دولت و بانک مرکزی برای هزینه کردن درآمدهای حاصل از فروش نفت و همچنین مدیریت ارز حاصل از صادرات کالاهای غیرنفتی کدام گزینه‌های کارآمد را دارند؟ تقاضای ارز در بازار ایران و در موقعیت فعلی چقدر است؟

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

به نوشته مقاله این ها مهم‌ترین و محوری‌ترین پرسش‌های ایرانیان در هفته‌های اخیر بوده است. با توجه به اهمیت موضوع که از کسب‌و‌کار کلان و بنگاه‌ها عبور کرده و به سطح خانواده‌ها رسیده است، بانک مرکزی ایران، مشارکت فعال وزارت اقتصاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت را برای طراحی سازوکار تازه عرضه و تقاضای ارز پذیرفته است. این سازوکار جدید تاسیس «بورس ارز» است که مطابق تعریف موجود از «بورس» در ایران، لابد عرضه و تقاضا را عامل و حاکم بر بازار می‌داند و قیمت تعادلی از این بازار بیرون خواهد آمد.

سرمقاله دنیای اقتصاد تاکید کرده منتقدان رفتار تازه دولت، باورشان این است که بازار ارز فعلی با راه‌اندازی بازار تازه از تعادل خارج شده و علاوه‌ بر ایجاد ابهام، تعدد نرخ ارز بیشتر خواهد شد. با توجه به تنگنای پدیدار شده و اختلاف دیدگاه جدی میان مدیران دولتی و صاحبان بنگاه‌ها پیشنهاد می‌شود مذاکرات و گفت‌و‌گوی فشرده میان نمایندگان گروه‌های ذی‌نفع – تولیدکنندگان، بازرگانان و دولت – برگزار شده و بر پایه خردجمعی و منافع گسترده‌تر عمومی، تصمیم کارآمدی اتخاذ شود.

دولت احمدی نژاد با درآمد ۹۷ سال چه کرد

مغرب در گزارشی نوشته طبق گزارش‌های اعلام شده، حدود نیمی از درآمدهای نفتی ایران در ۱۰۳ سال گذشته از ابتدای دولت نهم تا به امروز کسب شده است. این در حالی است که طبق آنچه در قانون اعلام شده، باید درآمدهای نفتی صرف خرید کالاهای سرمایه‌ای شود، اما در سال‌های اخیر بیش از ۸۳ درصد درآمدهای نفتی صرف خرید کالاهای مصرفی و واسطه‌ای شده است.

به نوشته این گزارش معاون اسبق وزارت نفت با بیان اینکه کل درآمد نفتی ایران در طول ۱۰۳ سال گذشته تاکنون حدود یکهزار و ۱۱۶ میلیارد دلار بوده، اعلام کرد: با افزایش بهای طلای سیاه، درآمد نفتی در دولت نهم و دهم تاکنون به ۵۳۱ میلیارد دلار رسیده است.

اکبر ترکان مطابق گزارش مغرب در یک نشست تخصصی ‌گفته: از دوره حکومت مظفر‌الدین‌شاه تا سال ۱۳۵۲ شمسی درآمد‌های نفتی ایران حدود ۲۶ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بوده است.

بر اساس همین گفته اکبر ترکان سیدجواد سیدپور در کلیک تهران امروز نوشته به معنای دیگرحدود نیمی از درآمد نفت کشور از ابتدای کشف این طلای سیاه در ایران، نصیب دولت احمدی نژاد شده است. براساس یک محاسبه ساده ریاضی، دولت احمدی نژاد که در ظرف زمانی کمتر از هشت سال حدود نیمی ازدرآمد نفتی کشور در یک قرن گذشته را از آن خود کرده می‌بایست به همان مقدار نیز به پیشرفت، توسعه و آبادانی ایران همت می گمارد.

این مقاله نوشته به سخن دیگر، در ظرف این ۸ سال می‌بایست به اندازه ۹۵ سال پیش از آن کشور پیشرفت می‌کرد چرا که به همان اندازه درآمد داشته و هزینه کرده است ولی آیا واقعیت‌های اقتصادی و شرایط کنونی معیشت و زندگی مردم و مصائب و مسائل تولید و اشتغال چنین چیزی را تایید می‌کند؟

به نوشته تهران امروز: پردرآمدترین دولت تاریخ چقدر توانسته به افزایش درآمد سرانه ملت کمک کند؟ واقعیت‌های اقتصادی و شرایط سخت معیشتی مردم با اینهمه درآمد، سازگاری ندارد و آشکارا در تضاد با این درآمد هنگفت است. وقتی با این درآمد تاریخی وضعیت زندگی مردم بهبود نیافته پس چه اتفاقی باید بیفتد تا مردم روی آسایش و آرامش اقتصادی را ببینند؟

چه کسانی قیمت ارزرا تعیین می‌کنند؟

کارتون سعید صادقی، جام جم

کارتون سعید صادقی، جام جم

کلیک اعتماد در گزارشی نوشته معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی از خبری پرده برداشت که پیش از این به‌طور غیررسمی در محافل اقتصادی و سیاسی کشور مطرح می‌شد. دست داشتن چند نفر در تعیین نرخ ارز، دست داشتن چند نفر در تعیین قیمت شیر یا گوشت، دست داشتن چند نفر در واردات میوه یا دیگر محصولات، همواره از موضوعات خبری‌ای است که در بین محافل می‌چرخد بدون آنکه مشخص شود این نفرات چه کسانی هستند.

مقام دولتی به نوشته این روزنامه گفته هم‌اکنون تعیین نرخ ارز در بازار آزاد توسط چند نفر از داخل و خارج کشور صورت می‌گیرد بدون اینکه به این نفرات اشاره کند که از کجا قدرت چنین تصمیم‌گیری‌ای را به دست آورده‌اند.

یک کارشناس بانکی در گفت‌وگو با «اعتماد» و در خصوص سخنان محمد پاریزی این سوال را طرح کرده که بیش از ۸۰ درصد درآمدهای ارزی کشور از صادرات نفت خام به دست می‌آید و در اختیار دولت است که اگر به این ۸۰ درصد، درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی هم اضافه شود که متعلق به دولت است، آن موقع رقم ۸۰ درصد به حدود ۹۰ درصد می‌رسد. چگونه عده‌یی می‌توانند قیمت ۹۰ درصد درآمدهای ارزی کشور را که در اختیار دولت است، تحت تاثیر قرار دهند؟

دکتر فرشاد مومنی در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته آنچه در مورد نرخ تورم اعلام شده یعنی ۵/۲۳ درصدی در پایان تیرماه، صرف نظر از اینکه این نرخ اعلام شده تا چه اندازه و چه حد واقعی است؛ اهمیت دارد و در مقایسه با کشورهای همسایه نشان می‌دهد چقدر تورم در ایران بالاست. باید به یاد داشت که این تورم بر اقتصاد ایران آثار و پیامدهای ناگواری دارد.

به نوشته این استاد دانشگاه خوشبختانه این روزها هرجا که بحث از موضوع تورم باشد؛ این بلوغ فکری هم به وجود آمده که تورم بیش از آثار مخرب بر اقتصاد، تاثیرات مخرب غیراقتصادی دارد، مهم تر از اعلام نرخ کلی تورم، تورم و افزایش قیمت‌ها در بخش‌های مختلف اقتصاد است.

مقاله آرمان شرح داده که: نرخ تورم اعلام شده توسط مراکز رسمی در واقع میانگین نرخ یک سبد کالایی است که در یک دوره خاص پیگیری و بررسی شده است. در حالی که همین نرخ تورم میانگین خود به خود کارآیی‌هایی دارد؛ اما بررسی‌های خاص نشان می‌دهد که این نرخ در بخش‌ها و کالاهای مختلف مورد استفاده همیشه یکسان نیست.

خاوریار سر سفره

ابتکار در تیترهای پنهان خود نوشته:

- قائم مقام ضرغامی: خبرنگاران صداوسیما در خارج از کشور واقع‌بین باشند [ حالا داخل کشور یه موضوع دیگه اس]

- علاقه یک رئیس جمهور خارجی برای زندگی در ایران! [ شنیدم می‌خوان خاویار بیارن سر سفره تون]

- کوثری اصلاح طلبانی را که اجازه کاندیداتوری دارند معرفی کرد [ کسی دیگه هم خواست وارد بشه به خودم بگه. اجازه شو صادر می‌کنم]

- عضو فراکسیون رهروان ولایت:بهتر است رئیس جمهور یازدهم، سابقه دو دوره نمایندگی مجلس داشته باشد [ دو دوره هم رئیس صداوسیما باشه. یه چندماهی هم سابقه دبیری شورای امنیت ملی داشته باشه]

- معاون رئیس جمهور: دولت برنامه‌ای برای اجرای فاز ۲ هدفمندی یارانه‌ها ندارد [ این خبر تا امشبه.فردا ممکنه یه چیز دیگه بگم]

کارتون روز

کارتون سلمان طاهری، شرق

کارتون سلمان طاهری، شرق

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.