عراق خواستار دریافت شواهد انتقال کمک نظامی ایران به سوریه شد

به روز شده:  14:40 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391
اوباما و مالکی

ظاهرا مقامات آمریکایی نگران استفاده ایران از حریم هوایی عراق برای کمک نظامی به سوریه هستند

دولت عراق خواستار دریافت شواهدی در اثبات استفاده ایران از حریم هوایی آن کشور برای انتقال کمک نظامی به سوریه شده است.

روز چهارشنبه، ١٥ شهریور (٥ سپتامبر)، سخنگوی دولت عراق در واکنش به اظهارات چند سناتور آمریکایی در این مورد که هواپیماهای ایرانی حامل کمک نظامی برای حکومت سوریه، از حریم هوایی عراق استفاده می کنند، از مقامات آمریکایی خواست تا اگر شواهدی در این مورد در دست دارند، در اختیار دولت عراق قرار دهند.

علی الموسوی، سخنگوی دولت عراق تایید کرد که هواپیماهای ایرانی با عبور از حریم هوایی عراق، به نقل و انتقال هوایی محموله هایی به مقصد سوریه ادامه می دهند اما افزود که دولت ایران اطمینان داده است که این محموله ها صرفا شامل اقلام بشردوستانه برای آسیب‌دیدگان از جنگ داخلی سوریه است.

وی افزود که مقامات آمریکایی وعده داده بودند که اگر شواهدی را در زمینه حمل تسلیحات ایران به مقصد سوریه از طریق عراق به دست آورند، آنها را اختیار دولت عراق قرار دهند.

پیشتر، جان مک کین، جو لیبرمن و لیندسی گراهام، اعضای مجلس سنای ایالات متحده که از عراق دیدن می کنند، گفته بودند که ایران ارسال هوایی اسلحه و تجهیزات نظامی برای حکومت بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، از طریق آسمان عراق را از سر گرفته است.

این سناتورهای آمریکایی در گفتگو با خبرنگاران در بغداد گفتند مقامات ایرانی به نخست وزیر عراق اطمینان داده اند که محموله های ارسالی به سوریه از مسیر هوایی عراق شامل اقلام بشردوستانه است، اما آمریکا معتقد است که جمهوری اسلامی از این راه، به دولت سوریه کمک نظامی می رساند.

شبه نظامیان شبیحه

به گفته مقامات آمریکایی کمک ایران به سوریه شامل آموزش و تجهیز شبه نظامیان مدافع حکومت هم می‌شود

درر ماه مارس سال جاری، و پس از ابراز نگرانی آمریکا از ارتباط تسلیحاتی ایران و سوریه از مسیر هوایی عراق، مقامات عراقی به اطلاع جمهوری اسلامی رساندند که اجازه نمی دهند هواپیماهای حامل تجهیزات نظامی به مقصد سوریه از حریم هوایی یا مسیرهای زمینی عراق استفاده کنند.

ظاهرا در پی این اخطار، پرواز هواپیماهای باربری ایرانی به مقصد سوریه از فراز عراق متوقف شد اما به گفته برخی منابع آمریکایی، با افزایش فشار نظامی نیروهای مخالف بر ارتش سوریه، پرواز هواپیماهای حامل کمک نظامی ایران برای حکومت سوریه از فراز عراق اخیرا از سر گرفته شده است.

قول ایران و نگرانی آمریکا

سناتور لیبرمن در گفتگو با خبرنگاران در بغداد گفت که سناتورهای آمریکایی نگرانی خود در این زمینه را به اطلاع نخست وزیر عراق رسانده‌اند اما وی گفته است که مقامات ایرانی به او قول و تعهد داده اند که پروازهای به مقصد سوریه صرفا شامل کمک های بشردوستانه است.

احمدی نژاد و مالکی

"مقامات ایران به دولت عراق قول داده اند از مسیر هوایی عراق فقط اقلام بشردوستانه به سوریه بفرستند"

آقای لیبرمن افزوده که آمریکا باید تمامی شواهدی را که در دست دارد به دولت عراق منتقل کند "تا نشان دهد که هواپیماهای تجاری ایران حامل اقلامی برای کمک به بشار اسد هستند که در کشتار مردم سوریه به کار می رود."

موضوع از سرگیری ارسال کمک های نظامی ایران برای حکومت سوریه از طریق آسمان عراق برای اولین بار روز گذشته در نشریه آمریکایی نیویورک تایمز منتشر شد.

این نشریه به نقل از منابع دولتی آمریکا نوشت که روز ١٧ اوت، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در تماس تلفنی با نخست وزیر عراق نگرانی ایالات متحده را از پرواز هواپیماهای ایرانی عازم سوریه از آسمان عراق به اطلاع او رساند.

این نشریه نوشته است در حالی که ایالات متحده از حمایت تسلیحاتی از مخالفان حکومت بشار اسد خودداری می کند، ایران همچنان به ارسال تجهیزات و سایر کمک های نظامی به حکومت سوریه ادامه می دهد.

به نوشته نیویورک تایمز، مقامات آمریکایی گفته اند که کمک های نظامی ایران به سوریه شامل آموزش و فن آوری شنود ارتباطات و کنترل اینترنت و همچنین اعزام ماموران نیروی قدس سپاه پاسداران برای آموزش و تجهیز گروه های شبه نظامی است که بشار اسد به شکلی روزافزون برای ادامه زمامداری خود به آنها متکی می شود.

این نشریه افزوده است که جمهوری اسلامی از هواپیماهای شرکت های هوایی ایرانی از جمله ماهان ایر برای ارسال کمک های نظامی به سوریه استفاده می کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.