معاون رئیس جمهور ایران به باکو رفت

به روز شده:  11:18 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

محمود احمدی نژاد به وسیله معاونش برای الهام علی اف، همتای آذری خود پیام فرستاده است

معاون رئیس جمهور ایران با پیام محمود احمدی نژاد برای همتای آذری اش عازم باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان شده است.

پایگاه اطلاع رسانی دولت ایران می گوید که حسن موسوی، معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی با "ترک جلسه هیات دولت برای شرکت در اجلاس راه ابریشم عازم باکو شده است."

سفر آقای موسوی به باکو ساعاتی پس از انتشار گزارش هایی از آزادی خبرنگار شبکه سحر (تلویزیون آذری زبان جمهوری اسلامی) صورت گرفته است.

خبرنگار آزاد شده شبکه سحر شهروند جمهوری آذربایجان است اما در تلویزیون برون مرزی ایران مشغول به کار بوده است.

او اوسط زمستان گذشته به اتهام حمل "چهار دهم گرم" هروئین بازداشت و پس از محاکمه، به دو سال حبس محکوم شد که دادگاه تجدید نظر این مجازت را به یک سال زندان کاهش داد.

یک روز پیش از اعلام آزادی خبرنگار شبکه سحر، ایران دو تبعه بازداشت شده آذری را آزاد و به سرکنسولگری جمهوری آذربایجان در تبریز تحویل داده بود.

روابط پرتنش تهران و باکو

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز چهارشنبه و همزمان با آزادی این دو تبعه جمهوری آذربایجان گفت که این دو نفر به دلیل "ایجاد ارتباطات غیرمتعارف" دستگیر شده بودند اما به درخواست دولت باکو آزاد شدند.

تنش‌ بین ایران و جمهوری آذربایجان پس از دستگیری فرید حسین و شهریار حاجی زاده که برای جشنواره شعرخوانی مراغه به این شهر دعوت شده بودند، افزایش یافته بود.

این دو در اواسط بهار گذشته در جریان سفر به ایران بازداشت شدند.

به گفته آقای مهمانپرست، دولت جمهوری آذربایجان در ملاقات با نماینده ویژه رئیس جمهوری ایران که برای تقدیم دعوتنامه اجلاس سران جنبش عدم تعهد به باکو سفر کرده بود، خواستار آزادی این دو نفر شد.

رئیس جمهوری آذربایجان در ابتدا دعوت سفر به ایران را پذیرفت اما در آستانه برگزاری اجلاس تهران، اعلام شد که به ایران نخواهد رفت.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، دو شهروند جمهوری آذربایجان "بر اساس روابط دوستانه و برادرانه میان دو کشور" آزاد شدند.

در سال های اخیر ایران در مواردی، شهروندان ایران یا افراد مرتبط با حکومت این کشور را با اتباع بازداشت شده در کشورهای دیگر، مبادله کرده است.

از جمله این موارد آزادی علی وکیلی راد یکی از متهمان قتل شاپور بختیار، آخرین نخست وزیر ایران پیش از انقلاب بهمن ۵۷ از زندان های فرانسه بود.

دو روز پیش از ورود آقای وکیلی راد از فرانسه به ایران که با استقبال مقام های رسمی و دولتی در فرودگاه مواجه شد، کلوتیلد ریس، شهروند فرانسوی که در جریان ناآرامی های پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایران بازداشت شده بود، با پرداخت جریمه نقدی خاک ایران را ترک کرده بود.

'ارسال پنج نامه دیپلماتیک به تهران'

حاجی زاده و حسین اف

ایران می گوید که دو شهروند جمهوری آذربایجان "بر اساس روابط دوستانه و برادرانه میان دو کشور" آزاد شده اند

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان در جریان دستگیری دو شهروند آن کشور پنج نامه دیپلماتیک به ایران فرستاده و در آنها خواهان آزادی دو تبعه خود شده بود.

برخی دیپلمات‌های جمهوری آذربایجان، بازداشت این دو شهروند آذری از سوی ایران را "آدم‌ربایی" خواندند.

آزادی دو آذری بازداشت شده، پس از آن صورت می گیرد که دادگاهی در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان، رسیدگی به پرونده ٢٢ نفر از شهروندان این کشور را به اتهام جاسوسی برای ایران آغاز کرده است.

یک هفته پیش از این اعلام شده بود که الهام علی‌اف، رئیس جمهور آذربایجان، حاضر نشده است در نشست سران کشورهای عضو جنبش غیرمتتعهدها در تهران شرکت کند.

روابط ایران و جمهوری آذربایجان از ابتدای سال جاری میلادی و پس از آن که جمهوری آذربایجان اقدام به خرید ۱.۶ میلیارد دلار تجهیزات نظامی از اسرائیل کرد، رو به سردی گذاشت.

ایران جمهوری آذربایجان را متهم کرده که به جاسوسان اسرائیلی اجازه داده است تا از خاک آن کشور استفاده کنند. طی ماه های اخیر هم ده‌ها تن به "اتهام جاسوسی برای ایران" در باکو و دیگر شهرهای جمهوری آذربایجان دستگیر شده اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.