روایت ولایتی از مقدمات دیدار بان کی مون و رهبر ایران

به روز شده:  10:41 گرينويچ - چهارشنبه 05 سپتامبر 2012 - 15 شهریور 1391

علی اکبر ولایتی به رد صحبت‌های کسانی پرداخته که به گفته وی، اظهار داشته اند که "ولایتی با اطرافیان مقامات شرکت‌کننده در اجلاس تهران رایزنی می‌کند تا با رهبری دیدار داشته باشند"

علی اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل رهبر ایران گفت که یان‌ الیاسون، معاون دبیرکل سازمان ملل، از "رفاقت قدیمی خود با وی استفاده کرده" و از او خواسته که آیت الله خامنه ای، دبیرکل سازمان ملل را به حضور بپذیرد.

آقای ولایتی در صحبت های خود که در سایت آیت الله خامنه ای منتشر شده، گفته است که آقای الیاسون از طریق وزارت امور خارجه و دفتر نمایندگی ایران در نیویورک "مدت‌ها اصرار کرده که تلفنی با وی صحبت کند" تا زمینه چنین دیداری فراهم شود.

مشاور بین‌‌الملل رهبر ایران پیشتر گفته بود که دبیرکل سازمان ملل در دیدار با آقای خامنه‌ای، او را "رهبر جهان اسلام" خوانده است، هر چند بعدا مارتین نریسکی، سخنگوی بان کی مون، این موضوع را تکذیب کرد.

دیروز دفتر آقای ولایتی دست به انتشار متن اظهارات دبیرکل سازمان ملل زد که نشان می داد که وی آیت الله خامنه ای را "رهبر مذهبیِ نه تنها ایران بلکه این منطقه" نامیده، اگرچه در متن اظهارات وی، اشاره ای به عبارت "رهبر جهان اسلام" به چشم نمی خورد.

دفتر علی اکبر ولایتی افزود که اسناد صوتی و تصویری این دیدار موجود است.

سایت محافظه کار بازتاب امروز، در ارتباط با سخنان نسبت داده شده به دبیرکل سازمان ملل نوشته است که اگرچه "با توجه به سایر مواضع دبیر کل سازمان ملل در تهران و خاستگاه و ارتباط نزدیک وی با کشورهای غربی، نسبت دادن چنین عنوانی به رهبر انقلاب از وی بعید بود"، اما "حتی با فرض صحت این اظهارات، انتشار برخی صحبت‌های خصوصی میان مقامات بلندپایه که طرفین در اخبار رسمی منتشرشده، صلاح ندانسته اند آن را منتشر کنند خارج از عرف دیپلماتیک است".

"آقای ولایتی گفته است که معاون دبیر کل سازمان ملل از طریق وزارت امور خارجه و دفتر نمایندگی ایران در نیویورک 'مدت‌ها اصرار کرده که تلفنی با وی صحبت کند' تا زمینه چنین دیداری فراهم شود"

این سایت افزوده است: "تهدید تلویحی به انتشار فیلم و نوار جلسه، اقدامی عجیب تر از اقدام اولیه بوده و مغایر با شئونات دکتر ولایتی به عنوان مشاور سیاست خارجی رهبر انقلاب می باشد."

"ما از کسی نمی خواستیم با رهبری دیدار کند"

علی اکبر ولایتی در بخش دیگری از اظهارات امروز خود، بدون توضیح بیشتر گفته است: "بر خلاف بعضی حرف‌هایی که پس از ملاقات دبیرکل سازمان ملل از جانب برخی افراد مرتبط با دبیرخانه‌ این سازمان پخش شده است، دبیرکل سازمان ملل به هیچ ‌وجه حرفی خارج از قاعده‌های متعارف نزد."

به گفته مقام‌های سازمان ملل، دبیرکل این سازمان در دیدارش با رهبر ایران، در میان اظهارات خود نگرانی‌های جامعه جهانی از وضعیت حقوق بشر و پرونده هسته‌ای ایران را نیز مطرح کرده است.

مشاور بین‌الملل رهبر ایران همچنین به رد صحبت‌های کسانی پرداخته که به گفته وی، اظهار داشته اند که "ولایتی با اطرافیان مقامات شرکت‌کننده در اجلاس تهران رایزنی می‌کند تا با رهبری دیدار داشته باشند".

او افزوده است: "موضوع کاملاً برعکس بود. این مقامات بودند که با ما تماس می‌گرفتند و خواهان وقت ملاقات با رهبری می‌شدند."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.