ایران نمایش تصاویر ماهواره ای از پارچین را مردود دانست

به روز شده:  01:31 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391

علی اصغر سلطانیه: استناد صرف به یک سری تصاویر از بالا یا تصاویر ماهواره ای، برای فعالیت حرفه ای آژانس روش قابل قبولی نیست

علی اصغر سلطانیه، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نمایش تصاویر ماهواره ای از مجتمع نظامی پارچین که روز چهارشنبه توسط آژانس برای به دیپلماتها به نمایش گذاشته شده، را مردود دانست.

در واکنش به نمایش این تصاویر علی اصغر سلطانیه، در جمع خبرنگاران گفت: "فعالیتهایی که ادعا می شود در حریم این نقاط (توسط آژانس) شناسایی شده اند" هیچ ارتباطی با تحقیقات آژانس بین المللی انرژی اتمی ندارند.

آقای سلطانیه افزود: "استناد صرف به یک سری تصاویر از بالا یا تصاویر ماهواره ای، برای فعالیت حرفه ای آژانس روش قابل قبولی نیست."

آژانس بین المللی انرژی اتمی در تازه ترین گزارش خود که هفته گذشته منتشر شد گفت که مجتمع پارچین در شرق تهران به قدری "پاکسازی" شده است که بررسی و ارزیابی دقیق کارشناسان آژانس را با مشکل مواجه می کند.

به گفته دیپلماتهای غربی این تصاویر که در یک نشست غیر علنی نمایندگان کشورهای عضو آژانس به نمایش گذاشته شد، ظاهرا از تلاشی هدفمند طی ماه های اخیر برای پاکسازی این مجتمع از آثار آزمایش های احتمالی مربوط به برنامه هسته ای ایران خبر می دهند.

در این تصاویر که اواسط ماه اوت منتشر شد، یک ساختمان که آژانس اعتقاد دارد بیش از یک دهه پیش توسط ایران برای آزمایشهای انفجاری مرتبط با برنامه هسته ای ایران استفاده شده، ظاهرا با استفاده از گونی های صورتی رنگی پوشیده شده است.

اما ایران می گوید مجتمع پارچین صرفا ً یک محوطه نظامی متعارف است که ایران مکلف نیست بازرسان آژانس را به آن راه دهد.

عماد کیالی دستیار پژوهش در برنامه "علوم و امنیت جهانی" دانشگاه پرینستون در تشریح موضع ایران به بی بی سی فارسی گفت: "موافقت نامه آژانس بین المللی انرژی اتمی با ایران بر پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای استوار شده که در چارچوب آن، بازرسان آژانس تنها به تاسیسات هسته ای ایران حق دسترسی دارند و ایران تا به امروز، این امکان را فراهم کرده است. تاسیسات هسته ای ایران ۲۴ ساعته تحت نظارت بازرسان آژانس هستند."

او افزود: "حساب پارچین جداست، چون پارچین یک تاسیسات هسته ای شمرده نمی شود. این مجتمع تاسیسات متعارف نظامی متعلق به نیروعای وزارت دفاع ایران را در خود جای داده است. به همین دلیل، آژانس بین المللی انرژی اتمی از اختیار یا حق قانونی بازدید از پارچین برخوردار نیست. در زمانی که ایران معاهده الحاقی پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای را امضا کرده بود، ایران در دو نوبت به بازرسان آژانس اجازه داد که از این مجتمع بازدید کنند."

اما آقای کیالی اعتقاد دارد اگر پارچین، چنانچه ادعا می شود، محل آزمایش چاشنی های انفجاری برای کلاهکهای هسته ای بوده، پرتوهای بازمانده از این آزمایشات را نمی شود با خاکبرداری و یا اقداماتی از این دست بر طرف کرد و اثرات آن تا هزاران سال در محل انفجار قابل رصد خواهد بود.

یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خرداد ماه امسال اعلام کرد که این آژانس گزارش‌ها و تصاویری ماهواره‌ای در اختیار دارد که نشان می‌دهد در پارچین فعالیت‌هایی از جمله شستشوی ساختمان‌ها، خاکبرداری و تخریب ساختمان‌ها در جریان بوده است

اجلاس بعدی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار است بین دهم تا چهاردهم سپتامبر (یعنی چهار روز دیگر) در وین، پایتخت اتریش برگزار شود.

بر اساس گزارشها، این نشست غیر علنی بر بررسی برنامه هسته ای ایران متمرکز خواهد بود. ایران هر نوع تلاش برای دستیابی به سلاحهای هسته ای را رد می کند.

آمریکا و برخی از کشورهای غربی ایران را متهم می کنند که در پی دستیابی به سلاح هسته ای است و ایران همواره این ادعا را رد کرده است و گفته فعالیت های اتمی ایران صرفا جنبه صلح آمیز دارد.

پژوهشکده غیر دولتی علوم و امنیت بین المللی، مستقر در ایالات متحده آمریکا تصاویری را منتشر کرده که نشان می دهد دو ساختمان مرکز پارچین توسط سطحی صورتی رنگ، پوشانده است

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.