معاون وزیر خارجه روسیه: حمله به ایران فاجعه‌بار خواهد بود

به روز شده:  16:48 گرينويچ - پنج شنبه 06 سپتامبر 2012 - 16 شهریور 1391

سرگئی ریابکوف: تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران نقض قوانین بنیادین بین‌المللی است

معاون وزارت خارجه روسیه هشدار داده است که حمله احتمالی اسرائیل و آمریکا به تاسیسات هسته ای ایران برای خاورمیانه "فاجعه بار" است، به ثبات و امنیت منطقه آسیب می زند و تبعات اقتصادی آن فراتر از منطقه خواهد رفت.

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه در گفت و گو با خبرگزاری روسی اینترفکس گفت: "ما نمی توانیم بپذیریم که قوانین آمریکا در خارج از مرزهای آن کشور آن گونه که در این مورد خاص (تحریم های ایران) اتفاق افتاده، اجرا شود."

به گفته او تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران "نقض قوانین بنیادین بین‌المللی" است و روابط بین‌الملل نباید شامل چنین مواردی باشد.

آقای ریابکوف گفت: "متاسفانه باید در نظر داشته باشیم که انگیزه تحریم برای رسیدن به اهدافی که در عمل دست نیافتنی به نظر می رسند با توسل به زور و فشار به احساساتی اغواکننده برای سیاستمداران در دو سوی اقیانوس اطلس تبدیل شده است. این بازتاب دهنده سیاستمدارانی است که ناپخته می اندیشند و از تجربه ها عبرت نمی گیرند."

او افزود: "هیچ کشور و هیچ سیاستمداری که در راس هرم قدرت قرار دارد، زیر فشار خارجی، تن به رضایت نخواهد داد."

مقام های ایرانی می گویند که هدف برنامه های هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است

روسیه پیشتر نیز از اعمال تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا انتقاد کرده و اعلام کرده بود که این تحریم ها نهایتا به اعضای این اتحادیه لطمه خواهد زد.

مقام های روسی همواره گفته اند که غرب باید ایران را در ازای کاهش تدریجی تحریم ها به همکاری ترغیب کند.

با توجه به شدت یافتن لفاظی های مربوط به حمله اسرائیل به تاسیسات هسته ایران در روزهای اخیر، برخی از سیاستمداران غربی نیز نسبت به حمله احتمالی و پیامدهای آن هشدار داده اند.

چند روز پیش لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه گفت که ضرر حمله احتمالی اسرائیل به ایران متوجه خود اسرائیل خواهد بود.

او گفت: "ما در تلاشیم که شرایط را از طریق راه های دیگر اداره کنیم. می گوییم که باید تحریم ها را شدیدتر کنیم و در همین حال به روند مذاکرات ادامه دهیم تا نهایتا ایران را به زانو در آوریم."

در هفته های اخیر مقامات ارشد اسرائیل بارها از حمله قریب الوقوع به ایران و تخریب تاسیسات های هسته ای آن سخن گفته اند.

دولت اسرائیل می گوید که ایران درصدد تولید سلاح های هسته ای است و اگر در این کار موفق شود، موجودیت اسرائیل به خطر می افتد.

اما مقام های ایرانی همواره ادعای ساخت سلاح های اتمی که از سوی اسرائیل و غرب مطرح می شود را رد کرده اند و می گویند که هدف برنامه های هسته ای ایران کاملا صلح آمیز است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.