ایران: به زودی به اقدام کانادا پاسخ می دهیم

به روز شده:  21:55 گرينويچ - جمعه 07 سپتامبر 2012 - 17 شهریور 1391

کانادا روابط دیپلماتیک با ایران را قطع کرد

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته دولت کانادا تحت فشار اسرائیل روابط اش را با تهران قطع کرده است. کانادا امروز اعلام کرد که سفارت اش را در تهران تعطیل کرده و دیپلمات هایش هم از ایران خارج شده اند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

در پی اعلام تعطیلی سفارت کانادا در تهران، رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران این اقدام اتاوا را "شتاب زده و افراطی" خوانده و همزمان اسرائیل از این اقدام دولت کانادا استقبال کرده است.

روز جمعه (هفتم سپتامبر - ۱۷ شهریور) وزارت امور خارجه کانادا در بیانیه‌ای، از توقف ادامه فعالیت سفارت این کشور در تهران خبر داد و از دیپلمات های سفارت ایران در کانادا هم خواست که ظرف پنج روز خاک کانادا را ترک کنند.

در واکنش به این خبر آقای رامین مهمانپرست گفته است که دولت ایران پاسخ به این اقدام "عجولانه و افراطی" را به زودی به اطلاع مردم این کشور خواهد رساند. به گفته سخنگوی وزارت خارجه ایران، این اقدام تلاشی برای کمرنگ کردن دستاوردهای ایران در برگزاری اجلاس غیر متعهدها در این کشور بوده است.

آقای مهمانپرست به خبرگزاری فارس گفته است: "دولت افراط گرای آقای هارپر در کانادا سابقه اقدامات دیگری در دشمنی با ملت ایران را داشته و سابق بر این برای انجام تحریم های غیر قانونی و یکجانبه بر علیه بانک مرکزی و بانک های ایران پیشقدم بوده و در ایجاد اختلال در انجام خدمات کنسولی به اتباع کشورمان اقدام کرده بود و نسبت به بستن حساب های اتباع ایرانی تلاشی را به عمل آورده بود، این اقدام دولت کانادا نشانگر آن است که سیاستمداران دولت فعلی کانادا با تبعیت از برخی کشورهای غربی و همین طور سیاست های رژیم صهیونیستی منافع ملت کانادا را در جهت دستیابی به اهداف سیاسی تحمیلی قربانی می کنند."

در همین حال، به گزارش آسوشیتد پرس، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ساعاتی پس از اعلام خبر بسته شدن سفارت کانادا در تهران، ضمن استقبال از این تصمیم، از "جدیت" استفن هارپر، نخست وزیر کانادا در اتخاذ این تصمیم تقدیر کرده است.

دیپلمات های ایرانی؛ 'عناصر نامطلوب'

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران

آقای مهمانپرست گفته که تصمیم متقابل ایران در برابر دولت کانادا به زودی اعلام خواهد شد

در بیانیه‌ای که امروز از سوی جان برد، وزیر امور خارجه کانادا منتشر شده ضمن تعیین مهلت ۵ روزه برای دیپلمات‌های ایرانی مقیم کانادا از این افراد به عنوان "عنصر نامطلوب" یاد شده و اعلام شده است: "موضع کانادا در قبال رژیم ایران شناخته شده است. کانادا دولت ایران را مهم‌ترین تهدید برای صلح جهانی و امنیت دنیا می‌داند."

در بیانیه وزیر امور خارجه کانادا اضافه شده است: رژیم ایران به طور فزاینده‌ای کمک‌های نظامی در اختیار رژیم اسد (در سوریه) قرار می‌دهد؛ به طور مرتب اسرائیل را تهدید می‌کند؛ دست به لفاظی‌های نژادپرستانه و ضدنژاد سامی می‌زند و نسل‌کشی را تهییج می‌کند.

او ایران را از جمله بدترین ناقضان حقوق بشر جهان خوانده که "به گروه‌های تروریستی پناه می‌دهد و از آنها حمایت مالی می‌کند."

وزارت امور خارجه کانادا اعلام کرده است که رسما ایران را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار می‌دهد.

'اتاوا از لندن خط می گیرد'

در واکنشی دیگر از سوی مقام های ایران به تعطیلی سفارت کانادا در این کشور، علاالدین بروجردی، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران ضمن انتقاد از این تصمیم دولت کانادا آن را تابعی از نفوذ بریتانیا بر دولت کانادا ارزیابی کرده است.

آقای بروجردی در گفتگو با خبرگزاری فارس گفت: "با توجه به اینکه کانادا کشوری است که تحت نظر انگلستان و فرماندار انتصابی از سوی ملکه این کشور قرار دارد و تمام تصمیم‌گیری‌های مهم از سوی فرماندار این کشور و با هماهنگی ملکه صورت می‌گیرد، طبیعی است که این کشور در واکنش به بسته شدن سفارت انگلستان در تهران دل خوشی از ایران نداشته باشد."

کانادا اردیبهشت ماه امسال اعلام کرد که بخش صدور ویزای سفارتخانه‌اش در تهران را "برای کاهش هزینه‌ها" تعطیل می‌کند.

تعطیلی سفارتخانه های دو کشور علاوه بر تنش زایی در روابط دیپلماتیک آنها بر زندگی دهها هزار ایرانی مقیم کانادا که در نفاط مختلف این کشور پهناور زندگی می کنند اثر خواهد گذاشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.