یک مقام ارشد حماس وارد تهران شد

به روز شده:  17:30 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

محمود الزهار با وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده

یک هفته پس از اجلاس سران غیرمتعهدها در تهران که مقام‌های ایرانی دعوت از اسماعیل هنیه، نخست وزیر حماس را برای شرکت در آن رد کردند، محمود الزهار، از مقام‌های ارشد حماس، به تهران سفر کرده است.

آقای الزهار که در زمان نخست وزیری اسماعیل هنیه وزیر خارجه دولت فلسطینیان بود هم اینک از مقام‌های ارشد حماس (حرکت مقاومت اسلامی) است.

او روز شنبه با علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه ایران دیدار کرده است.

رسانه‌های ایران جزئیاتی از صحبت های رد و بدل شده میان دو طرف را منتشر نکرده‌ند اما ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران پیشتر گفته بود محور گفت و گو ها آخرین وضعیت فلسطینی‌ها خواهد بود.

دیدار آقای الزهار از ایران در شرایطی صورت می‌گیرد که محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، هفته پیش برای اولین بار از زمان مرگ یاسر عرفات، رهبر پیشین این تشکیلات، به تهران سفر کرده بود.

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی کنترل کرانه باختری و حماس نوار غزه را در کنترل خود دارد.

ابتدا اعلام شده بود که اسماعیل هنیه و محمود عباس به طور همزمان به تهران سفر خواهند کرد و در نشست جنبش غیرمتعهدها شرکت می‌کنند اما سپس یک مقام عالی رتبه در دفتر رئیس جمهور ایران، دعوت از آقای هنیه را رد کرد.

آقای هنیه به عنوان رهبر حماس از پشتیبانی ایران برخوردار بوده اما در ماه‌های اخیر به دنبال اختلاف نظر دو طرف بر سر مسائل سوریه، به نظر می‌رسد که میزان حمایت ایران از حماس کاهش یافته است.

مقام‌های ایرانی گفته بودند که محمد عباس نماینده رسمی فلسطینی‌ها در نشست تهران است.

او در گذشته، بارها ایران را به دلیل حمایت از جنبش حماس که کنترل نوار غزه را در اختیار دارد، مورد انتقاد قرار داده بود.

آقای عباس بدون دیدار با آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ایران را ترک کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.