ممانعت از ثبت کشتی‎های ایرانی با پرچم سیرالئون

به روز شده:  19:22 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

پیشتر تانزانیا مانع استفاده کشتی های ایرانی از پرچم کشور تانزانیا شده بود

مقامات سیرالئون می‌گویند که با پی بردن به اینکه ۹ کشتی ثبت شده در این کشور متعلق به خطوط کشتی‌رانی جمهوری اسلامی ایران بوده‌اند، ثبت این کشتی‌ها را لغو کرده‌اند.

قدرت‌های غربی در پی این هستند که کشورهای مختلف را وادارند مانع جا به جایی نفت ایران با استفاده از پرچم‌ دیگر کشتی ها شوند.

ایران برای دور زدن تحریم‌های اعمال شده از سوی قدرت‌های غربی، کشتی‌های خود را با برافراشتن پرچم کشورهای دیگر راهی دریا می‌کند.

مدیر اجرایی اداره امور دریایی سیرالئون به خبرگزاری رویترز گفته است که آنان پی برده‌اند این کشتی‌ها در واقع متعلق به شرکت‌های فرعی بوده‌اند که کشتیرانی جمهوری اسلامی کنترل آنها را در دست داشته است.

او گفته است که ثبت چهار کشتی در این هفته لغو شده است. به گفته این مقام دولتی ثبت پنج کشتی دیگر هم اواخر ماه اوت لغو شده است.

اواسط تابستان امسال هم تانزانیا اعلام کرده بود که ثبت ٣٦ کشتی ایرانی را که با پرچم این کشور حرکت می‌کردند، لغو کرده است.

تغییر پرچم کشتی‌ها باعث می‌شود که ایران بتواند با پنهان کردن مالکیت خود بر آنها و بدون جلب توجه ایالات متحده آمریکا، محموله‌های نفتی خود را بیمه کند.

ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا از یازدهم تیر ماه امسال (اول ژوئیه) دور جدیدی از تحریم‌های نفتی و مالی را علیه ایران به اجرا گذاشته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.