بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار اعمال تحریم‌هایی شدیدتر علیه ایران شدند

به روز شده:  05:29 گرينويچ - شنبه 08 سپتامبر 2012 - 18 شهریور 1391

اروپا به دنبال تحریم تازه علیه ایران

اتحادیه اروپا قرار است تحریم های تازه ای علیه ایران وضع کند. بریتانیا، فرانسه و آلمان خواستار افزایش فشار بر تهران شده اند. وزیر خارجه آلمان می گوید ایران نشان داده که دنبال پیشرفت مذاکرات هسته ای نیست.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

وزیران امور خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان از دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته‌اند تا تحریم‌های جدید و شدیدتری را علیه ایران اعمال کنند.

فعالیت‌های بحث‌برانگیز هسته‌ای ایران دلیل این درخواست اعلام شده است.

گیدو وستروله، وزیر امور خارجه آلمان گفت که ایران "اراده سازنده‌ای" در مذاکرات نشان نداده است و لازم است که اقدامی فوری به عمل آید.

لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه و ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا هم اظهارات مشابهی داشته‌اند.

سعید جلیلی (راست) و کاترین اشتون (چپ) روسای هیات‌های مذاکره‌کننده ایران و گروه ۱+۵ در آخرین دور گفت‌وگوها در مسکو

فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته زمینه‌ساز اعمال تحریم‌های متعدد علیه این کشور بوده است.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که در چارچوب برنامه هسته‌ای خود، اهدافی نظامی را دنبال می‌کند که برخلاف تعهدات بین‌المللی این کشور است.

ایران همواره این اتهامات را رد کرده و تاکید داشته است که فعالیت‌های هسته‌ایش اهدافی غیرنظامی دارد و در چارچوب معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) انجام می‌شود.

تحریم‌های 'موثر'

وزیر امور خارجه آلمان بعد از دیدار با همتایان بریتانیایی و فرانسوی خود در حاشیه نشست غیررسمی وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در قبرس گفت که لازم است تحریم‌های جدید "خیلی سریع" (علیه ایران) اعمال شود.

آقای وستروله با اشاره به آخرین دور گفت‌وگوهای گروه ۱+۵ و ایران بر سر فعالیت‌های هسته‌ای این کشور در مسکو گفت: "به نظر من واقعا در طرف ایرانی اراده سازنده‌ای برای مذاکرات اصولی وجود ندارد."

گروه ۱+۵ با حضور نمایندگان کشورهای فرانسه، آلمان، بریتانیا، روسیه، آمریکا و چین تشکیل شده است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز گفت که آخرین دور تحریم‌هایی که از ماه ژوئیه (تیرماه) علیه ایران اجرایی شدند، "تاثیری قابل توجه" بر جمهوری اسلامی داشته است.

در چارچوب این تحریم‌ها واردات نفت خام ایران از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا متوقف شد و محدودیت‌هایی در تجارت و دادوستدهای بانکی بین‌المللی ایران به وجود آمد.

آقای هیگ گفت: لازم است فشار بر ایران افزایش یابد و تحریم‌ها شدیدتر شود.

وزیر امور خارجه فرانسه هم گفت که "دیپلماسی با وقفه روبه‌رو شده است" و وزیران (امور خارجه اتحادیه اروپا) در چند روز آینده بر سر جزئیات تحریم‌های شدیدتر احتمالی علیه ایران گفت‌وگو خواهند کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.