بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – نوزده شهریور

به روز شده:  03:33 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391

روزنامه های امروز صبح تهران بعد از یک روز سکوت نسبت به تعطیل سفارت کانادا در ایران و قطع روابط دو کشور واکنش نشان داده و در مقالاتی نسبت به مشکلات صدها هزار ایرانی مقیم کانادا و بستگانشان ابراز نگرانی کرده اند. گمانه زنی هائی درباره انتخابات آینده ریاست جمهوری و نقد ادامه گرانی و ناکارآمدی دولت از دیگر مطالب این روزنامه هاست که در عین حال از پیروزی های تیم پارالمپیک ایران در مسابقات لندن ابراز شادمانی کرده اند.

نقد تازه ترین گفته های رییس جمهوری در مصاحبه مطبوعاتی خود و نشان دادن نادرستی آمارهائی که بر زبان آورد همچنان در روزنامه ها ادامه دارد. روزنامه هائی هم خبر از اوج گیری دوباره بهای طلا و ارزهای خارجی داده اند.

کانادا، پیشقدم فشارهای حقوق بشری

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته رابطه ایران و کانادا در طول ۱۰سال اخیر در چارچوب نوعی جنگ سرد بوده، دولت کانادا از بیش از ۱۰سال پیش حملات کشورهای غربی به مسائل حقوق بشری علیه ایران را ریاست و سازماندهی می‏کند.

تیتر و عکس صفحه اول کیهان

به نظر نویسنده مقاله کشورهای غربی طی ۳۰سال گذشته در سه حوزه مهم برای فشار آوردن به ایران تلاش می‏ کنند. اول تحولات فلسطین و منطقه است که محور فشار غرب در دهه ۹۰میلادی بود. بعد از گذر از دهه۹۰ و ورود به هزاره سوم، غربی‏ها موضوع هسته‏ ای ایران را پیش کشیدند. در ۱۰سال اخیر به موازات پرونده هسته‏ ای ایران، موضوع حقوق بشر به رهبری کانادا در مجامع بین‌المللی مطرح شده است.

این نماینده سابق مجلس بدون اشاره به اعلامیه وزارت خارجه کانادا که نشان می دهد آن کشور سفارت خود را در تهران بسته و دیپلمات هایش را فراخوانده است نوشته ایران باید به عنوان بخشی از شأنیت ایران، برخورد دولت کانادا با دیپلمات‏های ایرانی را در رابطه با دیپلمات‏های این کشور در تهران تکرار کرده و هر چه سریعتر اقدام به اخراج دیپلمات‏های کانادایی از کشور کند. در همین حال البته باید خونسردی و شئون دیپلماتیک نیز حفظ شده و محترم شمرده شوند.

بهروز بهزادی سردبیر روزنامه کلیک اعتماد هم در سرمقاله این روزنامه در مورد قطع ارتباط دیپلماتیک بین ایران و کانادا نوشته بر اساس میثاق‌های بین‌المللی، منافع هر کشور باید در کشور مقابل کاملا حفظ شود. از آنجا که منافع کانادا در ایران بسیار اندک است و در مقابل، منافع ایران در آن کشور بسیار زیاد، این دولت ایران است که باید به خاطر حفظ منافع خود چاره‌جویی کند تا صدها هزار تن از هموطنان ما که با عناوین مختلف در کانادا مقیم‌اند دچار مشکل نشوند. این گروه ایرانیان، با داخل ایران پیوندهایی مستحکم دارند و بر اساس این پیوندها هر سال ده‌ها هزار نفر بین دو کشور مسافرت می‌کنند.

نویسنده سپس اشاره کرده "قطع روابط دیپلماتیک بین دو کشور از نظر سیاسی برای ایران مشکل ایجاد نمی‌کند، چرا که طی ماه‌های گذشته دو کشور شاهد روابط بسیار سردی بودند، ولی امور کنسولی در دو کشور همیشه گرم و شلوغ بوده است و براساس میثاق‌‌های بین‌المللی و تعهدات کشورها به هیچ‌وجه نباید آسیب ببیند. شایسته است وزارت خارجه جمهوری اسلامی، طی یادداشتی از طریق کشوری ثالث مراتب را به اطلاع وزارت خارجه کانادا برساند و برای جلوگیری از آزار و اذیت ایرانیان به آن کشور هشدارهای لازم را بدهد."

انتخابات و کاندیدای اجاره ای

احمد هاشمی‌نژاد در مقاله ای در کلیک مردم سالاری با اشاره به شایعات مطرح درباره نامزدهای ریاست جمهوری آینده و مبارزات انتخاباتی پیش رو نوشته: "معتقدم انتخابات دوره یازدهم انتخاباتی ویژه خواهد بود. به این دلیل که هم جناح دولت، و هم جناحهای مختلف اصولگرایی به طور جدی در عرصه رقابت حضور پیدا خواهند کرد البته مدعان اصولگرایی هرگز نمی‌توانند به کاندیدای واحدی برسند. به نظر می‌رسد که آنها بخواهند با ۳ تا ۴ کاندیدا وارد صحنه شوند در این میان اما اگر زمینه ورود اصلاح‌طلبان فراهم نشود و اصلاح‌طلبان واقعی در انتخابات شرکت نکنند و کاندیدایی نداشته باشند قطعا اختلاف شدیدی بین اصولگرایان به وجود خواهد آمد چنانچه اکنون به شدت آثار این اختلافات پیداست."

این نماینده اصلاح طلب مجلس ششم سپس در مقاله مردم سالاری نوشته اگر حکومت در انتخابات آتی زمینه حضور اصلاح‌طلبان را فراهم نکند و به آنها اجازه حضور ندهد "قطعا ما معیارهای خود را زیر پا نمی‌گذاریم و به اجاره کردن کاندیدای اصولگرایان نیازی نخواهیم داشت. اگر چنین اتفاقی از سوی حکومت بیفتد ما پاسخگوی هوادارهایمان نخواهیم بود. از سوی دیگر برخی از افراد مدعی اصلاح‌طلبی که شعار حمایت از اصلاح طلبی را می‌دهند باید بدانند که مردم و نسل جوان هرگز به شعارها و گزافه‌گویی‌های آنها توجهی نخواهند کرد و با بی اعتنایی عمومی اصلاح‌طلبان و جامعه حامی اصلاحات روبرو خواهند شد."

کلیک ابتکار هم به مشکلات انتخاباتی اصولگرایان پرداخته و نوشته حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم به خوبی نشان می‌دهد که اصولگرایان در انتقاد و مخالفت با اصلاح طلبان (رقیب دیرینه خود) ویژگی‌هایی که محمود احمدی نژاد در خود جمع کرده بود، را به عنوان ملاک‌های یک رئیس جمهور ایده آل معرفی کرده بودند: ساده زیستی،مردمی بودن، ولایت پذیری، نمایندگی آرمان های انقلاب،صداقت،شجاعت،عدالت و ده هاصفت خوب دیگر. سفرهای استانی وی ابتکاری بی بدیل در عرصه مدیریت کشور بود. در حوزه سیاست خارجی سفیری بود که پیام انقلاب اسلامی را به جهانیان میرساند و هیمنه استکبار را به بازی گرفته بود."

به نوشته این مقاله در همه این سالها کوچک ترین انتقاد اصلاح طلبان نسبت به عملکرد محمود احمدی نژاد با هجمه تند اصولگرایان، روبرو می‌شد و چنان جوابی به آن می‌دادند که گویی به آتش توپخانه دشمن پاسخ می‌دهند.

ابتکار در نهایت نوشته درنزدیکی پایان دوره احمدی نژاد همه چیز تغییر کرده است امّا تغییرات دراردوگاه اصولگراعجیب تر به نظر می‌رسد. اصولگرایان منتظرند تا احمدی نژاد سخنی بگوید یا حرکتی انجام دهد تا مانند آوار بر سرش فرود آیند (والبته احمدی نژاد هم با سخاوت تمام این امکان را برایشان فراهم می‌کند.)

جشن صعود والیبال پارالمپیک ایران صفحه اول اعتماد

آیا بعضی مردم برابرترند

بهمن کشاورز در مقاله ای در شرق چند جمله از رییس سازمان بازرسی کل کشور را نقل کرده که گفته است "پرونده‌هایی از شخصیت‌های معروف در سازمان بازرسی تشکیل شده اما به دلیل ملاحظات سیاسی و امنیتی مطرح نکرده‌ایم" و جمله ای دیگر که گفته "امروز فساد در دولت بیداد می‌کند و شما هم چندین بار خود را پایبند به اجرای قانون دانسته‌اید اما تعجب می‌کنیم که چرا برای برخورد با این فساد اقدام نمی‌کنید. پرونده‌شان را تکمیل کردیم و به دادگاه فرستادیم اما باید بدانیم که برخی فعالیت‌ها به صلاح کشور نیست و باید تلاش کرد تا کشور در یک تعادل مسیر پیشرفت خود را طی کند. "

نویسنده حقوقدان در انتهای مقاله شرق نوشته بنده به تفاوت دیدگاه موجود بین بزرگان و دولتمردان کاری ندارم که بازی بزرگان است و به ما «خرده پاها» مربوط نیست. به مصداق یا مصادیق سخنان دانشجویان هم کاری ندارم اما، در نهایت احتیاط و با این امید که به کسی برنخورد و گرفتاری درست نشود، می‌پرسم بالاخره آیا «همه مردم برابرند» یا «بعضی مردم برابرترند»؟ و آیا اجرای قانون را در مورد همگان می‌توان بنا به «مصالح» متوقف کرد یا این «مصلحت» صرفا در مورد همان «بعضی مردم» می‌تواند ترمز حرکت قانون باشد؟

سیاه نمائی و سفید نمائی و گفته های رییس

محمدحسین روانبخش درمردم سالاری به زبان طعنه و طنز به تشریح معنای سیاه نمائی پرداخته که معمولا دولت به مخالفان خود نسبت می دهد و نوشته "سیاه نمایی رفتاری نامعقول و ناجوانمردانه است که طی آن عمل شنیع واقعیت را تغییر داده و جوری جلوه بدهیم که بعضی ها فکر کنند واقعیت چیز دیگری است. مثلا همه ما می‌دانیم که ماست سفید است و این روزها به شدت گران شده است. در این وضعیت اگر ما بگوییم ماست سیاه است در واقع سیاه نمایی کرده‌ایم ولی اگر بگوییم ماست گران نشده، نه تنها سیاه نمایی نکرده‌ایم بلکه سفید نمایی خیلی شایسته ای هم انجام داده‌ایم! پس در سیاه نمایی، بعضی از واقعیتها را نباید تغییر بدهیم، نه همه واقعیتها را!"

نویسنده در تشریح این که سفید نمایی چیست؟ نوشته "سفید نمایی رفتاری معقول و متین و منطقی است که طی آن، دست به دست همدیگر بدهیم و مسائل و مشکلات را ماست مالی کنیم. ماست هیچوقت سیاه نمی شود اما می تواند سیاهی را به سفیدی تبدیل کند .مثلا وقتی که علی رغم گرانی ماست ، ما با کمال اعتماد به نفس به مردم اعلام کنیم که ماست ( و کلا لبنیات) نه تنها گران نشده که ممکن است در بعضی نقاط کشور ارزان هم شده باشد در واقع ماست روی گرانی ماست مالیده ایم و با این سفید نمایی ، باعث سربلندی همه مسئولان زحمتکش هم شده ایم!"

و خلاصه مقاله مردم سالاری این که "سیزدهم مهر ماه سال گذشته بود که محمود احمدی نژاد به همدان رفت ، آن روزها دلار خیلی خیلی ارزان بود یعنی یک دلار فقط ۱۲۵۰ تومان بود . یاد آن روزهای خوب بخیر ؛ اما احمدی‌نژاد روزهای خیلی خوب ترتری برای مردم می خواست و در همین راستا به عموم مردم اعلام کرد که دلار ۹۰۰ تومان هم نمی ارزد! روز گذشته در حالی که هنوز سالگرد آن سخن احمدی نژاد هم نرسیده است قیمت دلار به ۲۳۰۰ تومان رسید؛ اما ما اهل سیاه نمایی نیستیم و در راستای سفید نمایی به همه می‌گوییم دلار ۹۰۰ تومان بیشتر نمی‌ارزد، شما هم همین را بگویید!"

کارتون صلح کار فیروزه مظفری، اعتماد

حسین راغفر در مقاله ای در کلیک اعتماد چند جمله از مصاحبه اخیر رییس دولت را به نقد کشیده اول آن جا که گفته بود «ما سال گذشته ۵۳ میلیارد دلار صادرات داشتیم که ۴۳ میلیارد دلار آن، غیرنفتی بوده است». در حالی که آمار حاکی از آن است که فروش نفت در همین سال ۱۱۰ میلیارد دلار بوده است. و یا «می‌گویند که دولت در بخش تولید کاری نکرده است در حالی که در این دولت بخش تولید پنج برابر رشد کرده و بیشترین کار در تولید و عمران در این دولت بوده است، اما آنها با وجود همه اینها باز هم سیاه‌نمایی می‌کنند». اما نرخ‌های واقعی بیکاری که ملموس همه خانوار‌هاست، این افزایش را تایید نمی‌کنند .

جمله دیگری که این اقتصاددان از احمدی نژاد نقل کرده این است «اگر مالیات ۸ درصد گرفته شود، صد هزار میلیارد تومان به درآمد کشور اضافه می‌شود که می‌توان با آن، کشور را اداره کرد بدون آنکه از درآمد نفت استفاده کنیم.» سوال اینجاست اگر چنین ظرفیتی وجود داشته است چرا دولت از این ظرفیت استفاده نکرده است و چرا ۷۰۰ میلیارد دلار درآمد‌های نفتی‌ای که می‌توانست بنیاد‌های تولید امروز و فردای ایران را رقم زده باشد، در ابهام حساب‌های نامشخص قرار دارد.

به نوشته مقاله اعتماد ویژگی سخنان رییس دولت همواره این است که در ارائه راه‌حل‌ها هیچ سیاست روشنی بیان نمی‌شود مثل اینکه «برخی از مشکلات اقتصادی ایجاد شد که قسمتی از آن، ناشی از فشار دشمن بود، البته باندهایی نیز در داخل آمدند و برای اهداف سیاسی و اقتصادی بازار را دچار مشکل کردند. بازار ارز را خراب کردند و البته مشخص است که اینها چه کسانی هستند.» یا گفته " معوقات بانکی باید برگردد و یک عده معدود پول بانک را نخورند". اما هیچ گاه اشاره نکرد که چرا رقم چهار هزار میلیارد تومان دیون معوقه بانک‌ها در آغاز دولت نهم و در سال ۱۳۸۴ به ۵۴ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۹۱ رسیده است و سهم دولت در این اوضاع و احوال چیست.

حمایت به جای ممنوع‌الخروج کردن

مهدی رئیس‌زاده در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته ممنوع‌الخروج کردن فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی توسط مراجع مختلف، مستند به ضوابط و در واقع قوانینی در گذشته است که هنوز به روز نشده است. به‌عنوان مثال رقم بدهی ۵۰ میلیون تومانی که برای ممنوع‌الخروج کردن بدهکاران بانکی در سال ۵۹ رقمی هنگفت به نظر می‌رسید در سال ۹۱ رقم بسیار کمی برای ممنوع‌الخروج کردن است. اما موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد، مسئله توجه به شرایط زمانی است. در حقیقت زمانی که این قوانین وضوابط به تصویب می‌رسید، بازار کسب و کار در کشور، هرگز به صورت فعلی نبوده است. آن زمان ما با موضوعی مانند تحریم‌های امروز و محدود شدن فضای کسب و کار مواجه نبودیم.

به نوشته این عضو اتاق بازرگانی تهران در شرایط فعلی به جای آنکه به فکر راه‌حل‌های اساسی برای حل این مشکلات باشیم برخی سازمان‌های حاکمیتی مانند بانک، سازمان امور مالیاتی، سازمان تامین اجتماعی و بیمه نیز به حربه ممنو‌ع‌الخروج کردن برای اخذ بدهی‌های خود متوسل می‌شوند؛ در حالی که چنین راهکاری می‌تواند تنها جلوی کارکرد مثبت بخش خصوصی در خارج از کشور را گرفته و به نوعی بر میزان معوقات می‌افزاید. به‌عنوان مثال ممکن است عده‌ای از بدهکاران مطالباتی در خارج از کشور داشته باشند که به دلیل محدودیت‌ها و مسائل بین‌المللی نمی‌توانند آن را وصول کنند. در این حالت خروج آنها از کشور و انجام مذاکرات می‌تواند نتیجه‌بخش باشد.

مقاله آرمان در نهایت از دولت می خواهد در سالی که با توجه به شرایط اقتصادی بحث حمایت از تولید مطرح شده مسئولان به جای ممنوع‌الخروج کردن به فکر حمایت کردن باشند.

هزینه انبارداری اصولگرایان

پوریا عالمی در ستون کاناپه کلیک اعتماد که یک چند تعطیل و در حال تعمیر بود از قول علی فلاحیان، وزیر اطلاعات سابق اسبق بماسبق، نوشته: «اصلاحات تمام شد.»

ما گفتیم: «خب شاید چون شما وزیر سابق اطلاعاتی، اطلاعات سابق را داری.»

وی گفت: «نه. تمام شد.»

ما گفتیم: «خیلی خب. تمام شد. ولی جنس خوب تمام می‌شود. جنس بد روی دست آدم باد می‌کند و فقط برای آدم هزینه‌ انبارداری درست می‌کند. حالا هم جنس خوب تمام شده، هر چی ته انبار بوده آمده رو.»

وی گفت: «نه. تمام شد.»

ما گفتیم: «خیلی خب. تمام شد. منتها چینی‌اش وارد بازار شده. چینی که چه عرض کنم، بیشتر اصلاحات پلاستیکی است. یعنی اصلاحات تقلبی است. یک‌ طوری انحرافی است.»

وی گفت: «نه. اصلاحات تمام شد.»

ما گفتیم: «خیلی خب. اصلاحات تمام شد. ولی اصولگرا زیاد داریم. انحرافی هم هنوز روی دستمان مانده. چقدر بکشم؟»

کارتون روز

کارتون حسن کریم زاده، شرق

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.