معاون احمدی نژاد سفر او به عربستان را 'با مشورت رهبری' دانست

به روز شده:  12:53 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391

محمود احمدی نژاد اخیرا در پاسخ به این گفته خبرنگار تلویزیون که "خیلی‌ها می گفتند شما نباید به مکه می رفتید"، به انتقاد از "دخالت بی مورد در سیاست خارجی" پرداخت

محمدرضا میرتاج الدینی "معاون رئیس جمهور ایران در اجرای قانون اساسی"، سفر سه هفته پیش محمود احمدی نژاد به عربستان سعودی را "با مشورت رهبری" دانست.

این اظهارات، که یکشنبه ۱۹ شهریور (۹ سپتامبر) توسط خبرگزاری دانشجو نزدیک به بسیج دانشجویی مخابره شده، در پاسخ به انتقاداتی بیان می شود که در رسانه های ایران، نسبت به سفر محمود احمدی نژاد به عربستان برای شرکت در اجلاس اضطراری سازمان همکاری های اسلامی در مکه بیان شده است.

گروهی از منتقدان محافظه کار رئیس جمهور ایران را متهم کرده بودند با سفر به عربستان به اعتبار حکومت ایران لطمه زده است. از سوی دیگر، گروهی از منتقدان حکومت ایران، سفر رئیس دولت دو روز بعد از وقوع زلزله در آذربایجان شرقی را، نشانه کم توجهی به زلزله زدگان دانسته بودند.

محمدرضا میرتاج الدینی در بخش دیگری از سخنان امروز خود، با برتر دانستن جایگاه دولت نسبت به نهادهای دیگری چون مجلس تاکید کرده است: "دولت چیزی را دارد که مجلس ندارد و آن تنفیذ رهبری است و حکم رئیس جمهور را رهبری امضا می‌کند."

به گزارش خبرگزاری دانشجو، آقای میرتاج الدینی در ارتباط با واکنش هایی که اخیرا به "تشکیک رئیس جمهور در مورد سال پایانی دولت" صورت گرفته نیز گفته است: "رئیس جمهور از این نظر این مطلب را گفتند که تفکر خدمت به مردم ادامه خواهد یافت."

واکنش های مورد اشاره معاون رئیس جمهور، پس از آن انجام شده که چند روز پیش، آقای احمدی نژاد در جریان مصاحبه تلویزیونی خود، در پاسخ به اشاره مصاحبه کننده در باره "سال آخر دولت"،گفته بود: "شما از کجا مطمئنید؟"

انتقادات اخیر از سفر به عربستان

"سفر رئیس جمهور ایران به عربستان برای شرکت در نشست اجلاس اضطراری سازمان همکاری های اسلامی، در حالی صورت گرفت که در بیانیه پایانی این اجلاس، عضویت سوریه، متحد اصلی ایران در منطقه، در این سازمان به حالت تعلیق در‌آمد"

سفر مرداد ماه گذشته محمود احمدی نژاد به عربستان سعودی، سومین سفر رسمی او به این کشور محسوب می شد که دارای روابط خوبی با جمهوری اسلامی ایران نیست.

حسین امیرعبداللهیان، معاون امور عربی وزارت خارجه ایران، اوایل تابستان جاری و همزمان با اعدام چند شهروند ایرانی در عربستان گفته بود که محمود احمدی‌نژاد به دلیل روابط همسایگی بارها با عربستان سعودی سفر کرده و "خیلی از پروتکل ها را کنار گذاشته است".

بر اساس پروتکل های تشریفاتی، معمولا هر سفر بالاترین مقام اجرایی یک کشور باید پیش از انجام دومین سفر، با پاسخ متقابل همراه شده باشد.

معاون وزارت خارجه ایران، با ذکر اینکه آقای احمدی نژاد "منتظر این نماندند که اگر یک سفر رفتند، حتما آقای ملک عبدالله بیاید" توضیح داده بود: "اگر می گفتند که ملک عبدالله بیمار است، آقای احمدی نژاد می گفتند که اشکالی ندارد، من می روم."

سفر رئیس جمهور ایران به عربستان برای شرکت در نشست اجلاس اضطراری سازمان همکاری های اسلامی، در حالی صورت گرفت که در بیانیه پایانی این اجلاس، عضویت سوریه، متحد اصلی ایران در منطقه در این سازمان به حالت تعلیق در آمد.

به دست آمدن چنین نتیجه ای در اجلاس مکه، باعث افزایش انتقادات به شرکت محمود احمدی نژاد در آن شد و حتی روزنامه اصولگرای جمهوری اسلامی، از دولت ایران به عنوان بازنده این اجلاس یاد کرد.

"به دنبال اجلاس مکه، مقام های ارشد عربستان سعودی، با وجود دعوت رسمی ایران، از سفر به تهران برای شرکت در نشست کشورهای غیرمتعهد خودداری کردند و بالاترین مقام آن کشور که در نشست تهران حضور یافت عبدالعزیز بن عبدالله معاون وزیر امور خارجه عربستان بود"

این در حالی بود که به دنبال اجلاس مکه، مقام های ارشد عربستان سعودی، با وجود دعوت رسمی ایران، از سفر به تهران برای شرکت در نشست سران کشورهای غیرمتعهد خودداری کردند و بالاترین مقام آن کشور که در نشست تهران حضور یافت، عبدالعزیز بن عبدالله معاون وزیر امور خارجه عربستان سعودی بود.

در جریان مصاحبه تلویزیونی هفته پیش آقای احمدی نژاد، وی در پاسخ به این گفته خبرنگار تلویزیون که "خیلی‌ها می گفتند شما نباید به مکه می رفتید"، به انتقاد از کسانی پرداخت که "در سیاست خارجی دخالت بی‌مورد می کنند".

وی با تاکید بر اینکه "ما با همه دوست هستیم" افزود: "چرا نباید مکه برویم؟ چرا باید غایب باشیم؟ ما عربستان را دوست داریم و دشمن نیستیم و چرا باید دشمن باشیم؟"

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.