مطهری: نود درصد اصولگراها در سال ۱۳۸۸ موافق احمدی نژاد نبودند

به روز شده:  17:08 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391
خامنه ای و احمدی نژاد

ایت الله خامنه ای در جریان انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸، در اظهارنظرهایی جداگانه عملکرد دولت و رئیس آن را مورد تمجید قرار داد

علی مطهری نماینده تهران در مجلس نهم گفت: "نود درصد اصولگراها در سال ۱۳۸۸ ادامه دولت احمدی‌نژاد را به صلاح نمی‌دانستند، اما می‌گفتند که میل آقا [رهبر ایران] به احمدی‌نژاد است و به بهانه میل آقا، آن چیزی را که صلاح می‌دانستند انجام ندادند."

آقای مطهری یکشنبه ۱۹ شهریور (۹ سپتامبر) در مصاحبه با سایت خبرآنلاین گفت که در آستانه انتخابات ریاست جمهوری دهم می کوشیده تا اصولگرایان را به حمایت از کاندیداتوری علی اکبر ولایتی مشاور بین الملل رهبر ایران متقاعد کند، اما متوجه شده که آنان با وجود مخالفت با محمود احمدی نژاد، حاضر به حمایت از کاندیدایی دیگر نیستند.

رهبر جمهوری اسلامی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری خرداد ۱۳۸۸، در اظهارنظرهایی جداگانه عملکرد دولت و رئیس آن را مورد تمجید قرار داد و در همان زمان، غیر از محسن رضایی سایر کاندیداهای جناح محافظه کار از رقابت با آقای احمدی نژاد کنار گرفتند.

علی مطهری در مصاحبه جدید خود اظهار داشته که قبل از انتخابات، به محافظه کارانی که اعتقاد داشته اند رهبر ایران از محمود احمدی نژاد دفاع می کند گفته است: "اولا از کجا معلوم که چنین باشد؟ ثانیا به میل آقا چه کار دارید و چرا تلاش می‌کنید میل ایشان را کشف کنید؟ و ثالثا خود ایشان تصریح کرده‌اند که نظر من را کسی نمی‌داند."

آقای مطهری تلاش برای "کشف نظر رهبری بعد از تأیید صلاحیت‌ها و اعلام نظر شورای نگهبان" را نوعی "انحراف" دانسته و گفته است: "به نظر من هرکس بعد از نظر شورای نگهبان از میل آقا سخن بگوید، به کشور و رهبر و انقلاب خیانت کرده است."

وی با اشاره به تلاش های چهار سال پیش خود برای ریاست جمهوری علی اکبر ولایتی افزوده است: "حتی سران اصلاح‌طلب هم می‌گفتند که اگر شما اصولگراها روی این فرد واقعا توافق کنید، نه خاتمی می‌آید و نه موسوی. "

"آقای مطهری تلاش برای 'کشف نظر رهبری بعد از تأیید صلاحیت‌ها و اعلام نظر شورای نگهبان' را نوعی 'انحراف' دانسته و گفته است: به نظر من هرکس بعد از نظر شورای نگهبان از میل آقا [به کاندیدایی مشخص] سخن بگوید، به کشور و رهبر و انقلاب خیانت کرده است"

آقای مطهری چند سال پیش نیز در سخنانی جداگانه مدعی شده بود که محمد خاتمی گفته بوده که اگر آقای ولایتی کاندیدای ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ شود، وی از کاندیدا شدن در انتخابات خودداری خواهد کرد.

"برای کرسی ریاست جمهوری برنامه دارند"

این نماینده تهران در بخش دیگری از سخنان امروز خود، با این دیدگاه که "اصلاح‌طلبان باید توبه کنند تا در انتخابات شرکت کنند" مخالفت کرده و افزوده است: "نمی‌توان گفت که [این] حرف نظام است بلکه حرف بخشی از اصولگرایان است. این در حالی است که خود آنها هم به دلیل برخورد نادرست با معترضین باید توبه کنند."

پیش از این، تعدادی از شخصیت های جناح محافظه کار و از جمله علی سعیدی نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران تاکید کرده بودند که اصلاح طلبان برای ادامه فعالیت سیاسی و انتخاباتی باید از گذشته خود "توبه کنند".

علی مطهری در اظهارنظر دیگری راجع به انتخابات ریاست جمهوری، نسبت به تبعات اینکه یک کاندیدای انتخابات دارای "مرشدی در پس پرده باشد" هشدار داده و به عنوان نمونه ای از این رابطه گفته است: "آقای احمدی‌نژاد ارادت ویژه‌ای به آقای مشایی دارد و از او دستور می‌گیرد و نمی‌تواند از فرامین او تمرد کند و رابطه مرید و مرادی بین آنها [حاکم] است."

او افزوده است: "در انتخاب رئیس‌جمهور آینده باید معلوم باشد که [کاندیداها] در پس پرده مرید کسی نیستند که مثلا دائم از او استخاره بخواهند و کشور را براساس آن اداره کنند. "

هواداران محمود احمدی نژاد، وجود چنین رابطه ای میان او و اسفندیار رحیم مشایی معاون اول رئیس جمهور را رد می کنند.

علی مطهری در عین حال با اشاره به جدیدترین مصاحبه مطبوعاتی رئیس جمهور، به ابراز تردید محمود احمدی نژاد در مورد باقی ماندن یک سال به پایان دوره مسئولیت دولت فعلی اشاره کرده و گفته است که این اظهارات نشان می دهد آقای احمدی نژاد و همکارانش "برای ادامه یافتن مسیر خود و تصاحب کرسی ریاست جمهوری برنامه دارند".

"آقای احمدی‌نژاد ارادت ویژه‌ای به آقای مشایی دارد و از او دستور می‌گیرد و نمی‌تواند از فرامین او تمرد کند و رابطه مرید و مرادی بین آنها [حاکم] است"

علی مطهری نماینده تهران در مجلس نهم

در جریان مصاحبه تلویزیونی هفته پیش رئیس دولت، وقتی مصاحبه کننده در یکی از سوالات خود به "سال آخر دولت" اشاره کرد، آقای احمدی نژاد خطاب به وی گفت: "شما از کجا مطمئنید؟"

این واکنش در شرایطی صورت گرفت که عده ای از محافظه کاران منتقد دولت، معتقدند محمود احمدی نژاد قصد دارد زمینه پیروزی اسفندیار رحیم مشایی در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ را فراهم کند تا به عنوان معاون وی در دستگاه اجرایی حضور داشته باشد و امکان کاندیدا شدن در انتخابات سال ۱۳۹۶ را بیابد.

طبق قانون اساسی ایران، یک نفر نمی تواند بیش از دو دوره متوالی رئیس جمهور باشد، اما در صورتی که بعد از این دو دوره فرد دیگری به این سمت برسد، ریاست مجدد رئیس جمهور قبلی بر قوه مجریه بلامانع خواهد بود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.