وزیر خارجه کانادا : توصیه می‌کنیم به ایران نروند

به روز شده:  15:07 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391

وزیر امور خارجه کانادا به خاطر تصمیم اخیر خود با انتقاداتی مواجه شده است

در پی تعطیلی ناگهانی سفارت کانادا در تهران و دستور وزیر خارجه آن کشور به دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت ایران برای خروج از خاک کانادا با جان بیرد، وزیر خارجه کانادا که برای اجلاس همکاری های اقتصادی آسیا و اقیانوسیه به روسیه رفته است تلفنی گفتگو كردم.

آقای وزیر، سپاسگزارم از فرصتی که در اختیار بى بى سى فارسى گذاشتید. به غیر از امنیت دیپلمات‌ها دیگر دلایلی که شما برای بستن سفارت کشورتان در ایران و اخراج دیپلمات‌ها و کارمندان سفارت ایران از کانادا ارائه کردید، از اتهام حمایت از تروریسم گرفته تا تلاش برای ساخت سلاح های هسته ای، هیچ کدام جدید نیستند. چرا حالا ناگهان سفارت‌خانه‌ها را بسته‌اید؟

ما در بهار امسال کارمندان بخش مهاجرت و صدور ویزای سفارتمان را به خاطر همین نگرانی‌ها از ایران خارج کرده بودیم و فقط ۸ دیپلمات باقی مانده بودند. ما هم نگران امنیت‌شان بودیم و هم شاهد هستیم دولت ایران به حمایت از گروه های تروریستی، گسترش برنامه هسته ای، نقض گسترده حقوق بشر، تکرار سخنان ضد اسرائیلی و پشتیبانی از دولت اسد ادامه می‌دهد. مجموعه همه اینها باعث شده که ما به این نتیجه برسیم که سفارت‌خانه‌مان را ببندیم.

ولی آقای وزیر این باز هم همان فهرست تکراری است. تنها مورد جدید امنیت دیپلمات‌ها است. مدتها است اروپایی‌ها هم انتقادات مشابهی به ایران دارند ولی دیپلمات‌هایشان همچنان در تهران هستند. دقیقا چه تهدید یا اتفاقی برای دیپلمات‌های کانادایی رخ داده که شما را نگران امنیت آنها کرده؟

ما درباره جزییات تهدیدها صحبت نخواهیم کرد، ولی حمله به سفارت بریتانیا نشان‌دهنده بی اعتنایی ایران به تعهداتش بر اساس کنوانسیون وین است که از دولت‌ها می‌خواهد امنیت دیپلمات‌ها را تامین کنند. این خود یک عامل در تصمیم گیری ما بود. ما همچنین ایران را در فهرست کشورهای حامی تروریست گذاشتیم.

آقای وزیر حزب مخالف شما این اقدام را "عجیب" خوانده و گفته بستن سفارت‌خانه‌ها دست یافتن به یک راه حل دیپلماتیک با ایران را بسیار مشکل می کند. آیا این اقدام شما به نوعی چراغ سبز به این ایده نیست که دیپلماسی کاملا بی فایده است و باید به فکر برخورد نظامی با ایران افتاد؟

نه نه به هیچ وجه. ما همچین قصدی نداشتیم و نباید هم از این اقدام چنین برداشتی شود.

بر کسی پوشیده نیست که روابط ما با ایران از زمان قتل زهرا کاظمی در زندان اوین بسیار بد شده بود. و در پی حرف‌های نژاد پرستانه مقامات رژیم ایران علیه اسرائیل و نقض گسترده حقوق بشر، مدتهاست که ما یک رابطه عادی با دولت ایران نداریم. اینها همه و همه دست به دست هم داد که ما این تصمیم را بگیریم.

آقای وزیر این انتقادات به حزب مخالف شما محدود نشده. آقای کن تایلر سفیر سابق کانادا در ایران در زمان گروگان‌گیری دیپلماتهای آمریکایی هم گفته از این تصمیم شما جا خورده و منافع کانادا ایجاب می‌کرد که برای فهم بهتر شرایط در ایران دیپلمات‌های خودش را آنجا نگه دارد. آیا شما نگران نیستید که امکان فهم شرایط ایران با خروج دیپلمات‌هایتان محدود می‌شود؟

شکی نیست که ما برای درک بهتر شرایط باید گوش‌ها و چشم‌های هشیار در ایران داشته باشیم. ولی از آن مهمتر امنیت آنها است و مسئولیتش هم بر دوش من است که اطمینان حاصل کنم هیچ خطری زنان و مردانی را که به درخواست دولت کانادا به ایران می‌روند تهدید نمی‌کند. شرایط به قدری بد شده که من دیگر نمی‌توانستم از کارمندان دولت، که نه سرباز هستند و نه پلیس، بخواهم ریسک بکنند. یادمان باشد که سفیر سابق کانادا آقای تایلر، که من احترام زیادی هم برای او قایلم، خودش مجبور شد سفارت کانادا را در سال‌های پس از گروگان‌گیری ببندد.

این تصمیم شما پی‌آمدهایی هم برای کانادایی‌های ایرانی تبار دارد. بر اساس بعضی آمارها نزدیک به ۴۰۰ هزار ایرانی در کانادا زنذگی می‌کنند و بسیاری از آنها برای دیدار به ایران سفر می‌کنند. آنها از کنسولگری سفارت برای خدمات متنوع مثل صدور و تمدید پاسپورت، سند ازدواج و بسیاری خدمات دیگر استفاده می‌کنند. تکلیف آنها چیست؟

ببینید ما نمی‌توانیم امنیت دیپلمات‌هایمان را به خاطر دادن خدمات کنسولی به خطر بیندازیم. ما به کانادایی‌ها توصیه کرده‌ایم که از سفر به ایران پرهیز کنند. دولت ایران تابعبت دوگانه ایرانی-کانادایی‌هایی را که به آنجا سفر می‌کنند به رسمیت نمی شناسد و این در سالهای گذشته مشکلات بسیاری را ایجاد کرده و در نتیجه حتی وقتی ما سفارتمان باز بود هم دستمان برای دادن خدمات کنسولی بسیار بسته بود. ما سعی می‌کنیم این خدمات را در سفارت‌خانه‌هایی درخارج از ایران ارائه کنیم.

ولی آقای وزیر من منظورم خدماتی بود که سفارت ایران به ایرانیان کانادا می‌داد. آنها مجبورند برای به سفر به ایران از پاسپورت ایرانی استفاده کنند. شما می‌دانید که حتی دولت آمریکا که در ۳ دهه اخیر هیچ رابطه‌ای با ایران نداشته اجازه فعالیت دفتر حفاظت منافع ایران را داده و کارمندان ایرانی آن سالها است به ایرانیان آمریکا خدمات کنسولی می دهند. آیا شما اجازه خواهید داد مثل آمریکا به ایرانیان کانادا هم خدمات مشابهی داده شود؟

در مورد خدمات کنسولی سفارت ایران به ایرانیان در کانادا باید بگویم که ما ۱۷ دیپلمات و کارمند سفارت‌خانه ایران در کانادا را اخراج کرده‌ایم. دیپلمات‌های ایرانی بارها رفتارهایی کردند که بسیاری از ایرانیان کانادا هم به آن معترض بودند. در نتیجه خیر. ما حضورشان در کانادا را مفید نمی‌دانیم.

پر تيراژترين روزنامه شهر تورنتو مقاله‌اى از سردبير سابق تلويزيون ملى كانادا چاپ كرده كه در آن به شدت از شما انتقاد شده. او نوشته اين تصميم نشان می‌دهد وزير خارجه كانادا در واقع بنیامين نتانياهو است و كانادا تصميمات سياست خارجي‌اش در خاورميانه را با هماهنگى اسراييل می‌گیرد. پاسخ شما چيست؟

اين حرف مسخره است. دفعه اول نيست كه كارمندان سى‌بى‌سى موضع گيری‌هاى اينچنينی می‌كنند. سياست خارجى كانادا كاملا مستقل است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.