لاریجانی: کانادا سفارتش را به دلیل دستاوردهای جنبش عدم‌تعهد در تهران بست

به روز شده:  06:35 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391

علی لاریجانی: آنها قصد دارند فضای سیاسی را به نفع خود تغییر دهند

رئیس مجلس ایران آنچه را رفتار سبک سیاسی دولت کانادا خواند، نشان "دستپاچگی در مقابل دستاوردهای نشست سران جنبش غیرمتعهدها" در تهران ارزیابی کرده و گفته است: آنها قصد دارند فضای سیاسی را به نفع خود تغییر دهند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، علی لاریجانی، در نشست امروز (یکشنبه، ۱۹ شهریور) مجلس ایران گفت: موضع‌گیری برخی کشورهای اروپایی و خط و نشان‌کشی غیرمتعارف، بیش از آن که اقتدار آنها را نشان دهد، حکایت از انفعال آنها دارد.

حسن قشقاوی، معاون وزیر امور خارجه ایران هم با اشاره به برگزاری نشست جنبش عدم تعهد در تهران یک هفته پیش از تصمیم اخیر کانادا برای تعطیلی سفارتش در تهران گفت که "دولت کانادا قبل از سفر بان کی‌مون (دبیرکل سازمان ملل متحد) به تهران، در نامه‌‎ای از او خواست تا این سفر انجام نشود."

واکنش ایران به تعطیلی سفارت کانادا در تهران

امروز، مجلس و وزارت خارجه ایران تصمیم کانادا را ناشیانه و شتابزده خواندند، اما نخست وزیر اسراییل آن را اقدامی جسورانه خواند و به همتای کاناداییش تبریک گفت.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

او گفت: دولت کانادا از سال ۱۹۹۶ میلادی موضع خصمانه‌ای علیه کشور ما داشته و بانی قطعنامه‌های حقوق بشری علیه کشور ما بوده است.

وزارت امور خارجه کانادا روز جمعه، ۱۷ شهریور (هفتم سپتامبر)، در بیانیه‌ای اعلام کرد که سفارتش در ایران را تعطیل می‌کند.

حسن قشقاوی گفته است که "رفتارهای دولت کانادا و ابعاد حقوقی اقدامات این کشور بررسی شده و براساس قوانین بین‌المللی عمل خواهد شد."

او رفتار کانادا در قطع رابطه با ایران را "بسیار غیردیپلماتیک" خواند و گفت: "صبح زود و پیش از این که سفارت ایران باز شود، یکی از مقامات دست چندم وزارت امور خارجه کانادا پشت در سفارت ایران منتظر بود تا پیام وزارت خارجه را به سفیر ایران ارائه کند که این کار از عرف دیپلماتیک خارج است."

او که معاون امور کنسولی و امور ایرانیان وزارت امور خارجه ایران است، اضافه کرد که در بیانیه وزارت امور خارجه کانادا اصطلاح "قطع رابطه" به کار برده نشده و تنها به "تعلیق رابطه" اشاره شده است.

او توضیح داد: "کانادا سفارت خود را در تهران بسته است و کاری مانند روابط بین ایران-انگلیس در حال حاضر انجام داده و به کشور ما پنج روز مهلت داده است که سفارت خود را در این کشور خالی کند."

پاسخ به اتهامات

حسن قشقاوی: کانادا از سال ۱۹۹۶ میلادی موضع خصمانه‌ای علیه ایران داشته است

براساس بیانیه وزارت امور خارجه کانادا، این کشور رسما ایران را در فهرست کشورهای حامی تروریسم قرار داده است.

در این بیانیه، کانادا ایران را از بدترین ناقضان حقوق بشر جهان خواند و این کشور را به حمایت نظامی از دولت سوریه، تهدید موجودیت اسرائیل و لفاظی های نژادپرستانه متهم کرد.

وزارت امور خارجه کانادا همچنین دیپلمات‌های ایرانی در آن کشور را "عنصر نامطلوب" خواند.

آقای قشقاوی در واکنش به این اتهامات گفت: "دولت کانادا از افراط گرایان و تروریست‌ها در سوریه حمایت می‌کند و این موضوع نشان می‌دهد که دولتمردان کانادا به دنبال دموکراسی خشن در سوریه هستند."

او اضافه کرد که نوع تعامل ایران با اسرائیل که در بیانیه وزارت امور خارجه کانادا مورد اشاره قرار گرفته است، "موضوع جدیدی نیست، به جز این که بعد از قطع رابطه کانادا با ایران، دولت نتانیاهو (در اسرائیل) به سرعت به دولت کانادا تبریک گفت."

آقای قشقاوی یادآور شد: "در بیانیه وزارت خارجه کانادا به عنصری نامطلوب اشاره شده است که در سفارت ایران وجود دارد، اما وقتی هیچ‌یک از دیپلمات‌های ما کاری نکرده‌اند، چه عنصر نامطلوبی وجود دارد جز این که بهانه برای قطع روابط است."

معاون وزیر امور خارجه ایران اقدام دولت کانادا را ناشی از آنچه او "فشار صهیونیست‌ها" خواند، ارزیابی کرد و گفت: تمام الفاظی که در نامه وزارت خارجه کانادا آمده، دارای بار حقوقی است.

او اضافه کرد: این صحبت‌ها خارج از کنوانسیون‌های دیپلماتیک است.

ستاد ویژه برای ایرانیان

آقای قشقاوی با بیان این که هم‌اکنون نزدیک به ۴۰۰ هزار ایرانی در چهار شهر مهم کانادا زندگی می‌کنند، گفت که هر روز به طور میانگین ۷۰ تا ۱۰۰ نفر به سفارت ایران در کانادا مراجعه می‌کردند.

او اضافه کرد: روزانه به طور متوسط برای ایرانی‌های مقیم کانادا ۱۲۰ گذرنامه و ۱۰ شناسنامه صادر می‌کنیم و دولت کانادا باید جواب دهد که چرا ایرانیان مقیم این کشور را در تنگنا قرار می‌دهد.

او همچنین از تشکیل ستادی ویژه در وزارت امور خارجه ایران برای ارائه خدمات به ایرانیان مقیم کانادا خبر داد و گفت که ۶۰ تا ۷۰ درصد خدمات ایرانیان مقیم کانادا در وزارت خارجه انجام خواهد شد.

او اضافه کرد که اگر ایرانیان مقیم کانادا نبودند، "هرگز برایمان مهم نبود که با دولتی مثل انگلستان و کانادا رابطه داشته باشیم."

او گفت: برای قطع رابطه با هر کشوری باید دلایلی از جمله تهدید امنیت ملی آن کشور مورد توجه قرار گیرد، ولی ایران هرگز در ۳۰۰ سال گذشته منافع کشورهای غربی و یا نزدیک‌تر ازآنها، اروپایی را تهدید نکرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.