مهمانپرست: اظهارات هیگ درباره تشدید تحریم‌های ایران 'غیرمسئولانه' است

به روز شده:  12:27 گرينويچ - 09 سپتامبر 2012 - 19 شهریور 1391

رامین مهمانپرست: رویکرد همزمان فشار و گفتگو در قبال ایران بی‌نتیجه است

همزمان با انتشار گزارش‌هایی درباره رایزنی کشورهای غربی برای تشدید و اعمال دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه ایران، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اظهارات وزیر امور خارجه بریتانیا در این زمینه را "غیرمسئولانه" خوانده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، آقای مهمانپرست، آنچه را "رویکرد همزمان فشار و گفتگو" خواند، بی‌نتیجه ارزیابی کرد و گفت: "کشورهای غربی بیش از این، به فکر استفاده از این ابزار منسوخ نباشند."

او با تاکید بر صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت که این فعالیت‌ها "تحت نظارت عالیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی" انجام می‌شود.

فعالیت‌های هسته‌ای ایران در سال‌های گذشته زمینه‌ساز اعمال تحریم‌های متعدد علیه این کشور بوده است.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه بریتانیا در حاشیه نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا در قبرس گفت که آخرین دور تحریم‌هایی که از ماه ژوئیه (تیرماه) امسال علیه ایران اجرایی شدند، "تاثیری قابل توجه" بر جمهوری اسلامی داشته است.

او گفت که لازم است فشار بر ایران افزایش یابد و تحریم ها شدیدتر شود.

اما سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این سخنان را غیرمسئولانه خواند و آنها را رد کرد.

رامین مهمانپرست اظهارات آقای هیگ را نقض جدی مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و با هدف تحت‌الشعاع قرار دادن "برگزاری موفقیت‌آمیز اجلاس نم (غیرمتعهدها) در تهران" ارزیابی کرد.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که در چارچوب برنامه هسته‌ای خود، اهدافی نظامی را دنبال می‌کند که برخلاف تعهدات بین‌المللی این کشور است.

ایران همواره این اتهامات را رد کرده و تاکید داشته است که فعالیت‌های هسته‌ای این کشور اهدافی غیرنظامی دارد و در چارچوب معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (ان‌پی‌تی) انجام می‌شود.

تحریم‌های شدیدتر

مذاکره‌کنندگان ایران و ۱+۵ به ریاست سعید جلیلی (راست) و کاترین اشتون (چپ) آخرین بار در مسکو بر سر میز مذاکره نشستند

گزارش شده است که در حاشیه نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا که در قبرس برگزار شد، وزیران امور خارجه بریتانیا، فرانسه و آلمان از دیگر کشورهای عضو این اتحادیه خواسته‌اند تا تحریم‌های جدید و شدیدتری را علیه ایران اعمال کنند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه این نشست اعلام کرد که تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه هر دو کشور ایران و سوریه دوباره بررسی شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او دیروز شنبه، هشتم سپتامبر،(هجدهم شهریور) در کنفرانسی خبری تایید کرد که کشورهای اروپایی درباره میزان اثربخش بودن تحریم‌هایی که علیه ایران و سوریه تصویب کرده‌اند، در حال مذاکره بوده‌اند.

او گفت: در هر دو مورد، تحریم‌ها را بررسی کردیم. نه تنها برای این که احتمال اعمال تحریم‌های بیشتر را بسنجیم، بلکه برای آن که اطمینان حاصل کنیم تحریم‌ها به گونه‌ای مناسب اجرایی شده‌اند.

دور آتی مذاکرات

خانم اشتون که ریاست نمایندگان گروه ۱+۵ در مذاکرات هسته‌ای با ایران را به عهده دارد، اضافه کرد که به تازگی با سعید جلیلی، رئیس هیات مذاکره‌کننده ایران گفت‌وگو کرده است.

او گفت: "گفت‌وگویی طولانی با دکتر جلیلی داشتم. ما در حال بررسی برای برداشتن گام‌های بعدی هستیم."

آخرین دور مذاکرات رسمی دو طرف به ریاست خانم اشتون و آقای جلیلی آخرین بار خرداد ماه امسال در مسکو برگزار شد.

گروه ۱+۵ با حضور نمایندگان کشورهای آمریکا، فرانسه، بریتانیا، آلمان، چین و روسیه تشکیل شده است.

کاترین اشتون گفته است که نشست آتی اعضای گروه ۱+۵ به زودی در نیویورک برگزار خواهد شد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.