استمرار بن بست در مذاكرات هسته ای با آژانس اتمی

به روز شده:  11:28 گرينويچ - دوشنبه 10 سپتامبر 2012 - 20 شهریور 1391
آژانس هسته ای

آژانس در گزارش اخیر خود انتقادات گزنده ای درباره عدم همکاری ایران با این نهاد مطرح کرده است

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد از امروز به مدت یک هفته شروع بکار کرده است. در این نشست که با سخنان یوکیو آمانو، مدیر کل آژانس، آغاز بکار کرد قرار است روی محورهای متعددی کار شود. بحث های ایمنی هسته ای، گزارش مدیر کل آژانس از میزان پیشرفت در برنامه موسوم به طرح اقدام در زمینه ایمنی هسته ای، میزان و نحوه پیشرفت در اجرای پادمان ها از سوی ایران، سوریه و کره شمالی و گزارش امنیت هسته ای برای سال ٢٠١٢ و نحوه اعمال پادمان های مورد نظر آژانس در خاورمیانه از جمله محورهای اصلی هستند.

مدیر کل آژانس در سخنان افتتاحیه نشست شورای حکام از نحوه همکاری ایران انتقاد تندی کرد.آقای آمانو گفت که تهران باید دسترسی آژانس به سایت نظامی پارچین را بدون تاخیر بیشتر میسر کند. وی نحوه برخورد ایران با این مساله را اعصاب خرد کننده توصیف کرد. در مقابل علی اصغر سلطانیه، سفیر ایران در آژانس گفت کشورش به مذاکرات ادامه می دهد و باید ملاحظات ایران هم در نظر گرفته شود.

فضای مناسبی بر نشست جاری آژانس حاکم نیست و علت آن هم در ناکامی مذکرات متعددی است که بین ایران و آژانس و همچنین بین ایران و کشورهای موسوم به پنج بعلاوه یک در جریان بوده است و همگی آن ها در شکستن بن بست حاکم ناکام بوده اند.

آژانس در گزارش اخیر خود انتقادات گزنده ای درباره عدم همکاری ایران با این نهاد مطرح کرد هرچند تاکید کرد که بازرسان آژانس به سایت های هسته ای ایران دسترسی دارند و نظارت و بازرسی ها، علامتی از انحراف در برنامه هسته ای اعلام شده ایران مشاهده نکرده است. این گزارش از دو برابر شدن تعداد سانتریفیوژهای نصب شده در سایت هسته ای فردوی قم سخن گفته است.

برخی منابع می گویند کشورهای غربی در تلاش اند که شورای حکام قطعنامه ای بر علیه ایران صادر کند، هرچند چنین احتمالی ضعیف بنظر می رسد و تصویب یک قطعنامه نیازمند حمایت چین و روسیه خواهد بود. اگر شورای حکام، مبادرت به صدور قطعنامه بر علیه برنامه هسته ای ایران کند ضربه دیپلماتیک قابل توجهی به ایران وارد خواهد شد ولی مجموع شاخص ها بر ضعیف بودن چنین احتمالی دلالت دارند.

"دیپلمات های کشورهای عضو شورای حکام چندی پیش تصاویر ماهواره ای را از طریق آژانس مشاهده کردند که از استمرار فعالیت های سوال برانگیز در سایت نظامی پارچین در نزدیکی تهران حکایت داشتند."

البته این بدان معنا نیست که ایران در شرایط خوبی بسر می برد چرا که هرچه سرخوردگی موجود در آژانس بیشتر ادامه یابد این احتمال بیشتر می رود که این نهاد در صدور رای سالم بودن ماهیت و فعالیت های هسته ای ایران بی میلی بیشتری از خود نشان دهد.

دیپلمات های کشورهای عضو شورای حکام چندی پیش تصاویر ماهواره ای را از طریق آژانس مشاهده کردند که از استمرار فعالیت های سوال برانگیز در سایت نظامی پارچین در نزدیکی تهران حکایت داشتند که بنظر می رسد گویای فعالیت های پاکسازی در برخی نقاط این سایت باشد.

ایران این نگرانی ها را رد می کند ولی با استناد به ضرورت رسیدن به یک چارچوب، هنوز حاضر به صدور اجازه دسترسی به سایت پارچین نشده است.

در سایه استمرار بن بست موجود، سرخوردگی آژانس بیشتر احساس می شود. این وضع الزاما به نفع ایران نیست چرا که نارضایتی از عدم همکاری تهران خود زمینه ای برای تشدید تحریم ها علیه ایران ایجاد می کند، تحریم هایی که تاثیر گذار بودنشان بطور علنی در سخنان مقامات سیاسی، اقتصادی و حتی نظامی ایران قابل مشاهده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.