معاون وزارت خارجه ایران در دوره خاتمی: شان وزارت خارجه نزول پیدا کرده

به روز شده:  12:09 گرينويچ - سه شنبه 11 سپتامبر 2012 - 21 شهریور 1391

غلامعلی خوشرو معاون امور بین الملل وزارت خارجه ایران در اواخر دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی بود

غلامعلی خوشرو، معاون وزارت امور خارجه ایران در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی، از سیاست خارجی دولت پیشین ایران دفاع کرده و گفته است که روش‌‌های آقای خاتمی، به عذرخواهی آمریکا از رفتارهای قبلی خود در برابر ایران از جمله کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ منجر شد.

آقای خوشرو به ماهنامه مهرنامه که در تهران منتشر می‌شود، گفته است که در برابر رویکرد محمد خاتمی که از "احترام متقابل و موضع برابر دو طرف در مذاکره "صحبت می‌کرد، "جریانی سراغ نفی و رد هولوکاست می‌رود."

اشاره او به گفته‌های محمود احمدی نژاد است که در چندین سخنرانی کشتار یهودیان در جریان جنگ جهانی دوم به دست آلمان نازی را رد کرد.

غلامعلی خوشرو:

"اگر ایران فرضا سفیری در فرانسه دارد و گزارش می‌دهد که فرانسوی‌ها درباره ایران چه فکر می‌کنند و چه نقشه‌ای دارند، باید تشویق شود اما اگر مثلا گزارش دهد که اینها قدرتی نیستند، من با اینها صحبت کردم و خودشان در حال فروپاشی هستند و همین روزها است که ندای الله اکبر از سراسر فرانسه بلند شود، این چه دیده‌بانی است"

معاون پیشین وزارت خارجه ایران گفته "فکر نمی‌کنم کسی معتقد باشد ما در این قضیه برنده شدیم. ما نه توانستیم از حرف مان برگردیم، نه توانستیم دفاع کنیم و نه اصلا ربطی به ما داشت . . . من معتقدم نوع شناخت ایشان یا مشاوران از روابط بین الملل شاید به گونه‌ای بود که این مطالب عنوان شد."

'شان وزارت خارجه ایران نزول پیدا کرده'

غلامعلی خوشرو در این گفت و گو از کاهش اعتبار و نزول شان وزارت خارجه ایران گلایه کرده و گفته است که وزارت خارجه "همانند دیده‌بانی در جبهه است که باید تحرکات دشمنان را درست زیر نظر بگیرد و گزارش‌های درست به مرکز فرماندهی بدهد. اگر دیده بانی ببینید دشمن در حال آرایش تانک‌های خود است و گزارش دهند که دشن در حال ترک جبهه است و از ترس مرده‌اند و فردا صبح حمله شود، آیا باید به چنین دیده‌بانی جایزه داد؟"

او از عزل منوچهر متکی وزیر خارجه پیشین که در ماموریت خارجی به سر می‌برد توسط آقای احمدی نژاد انتقاد کرده و گفته "الان هم کسی از سرنوشت وزیر امور خارجه تا پایان دولت مطمئن نیست."

معاون پیشین وزارت خارجه ایران در ادامه گفته است اگر ایران سفیری در فرانسه دارد و "گزارش می‌دهد که فرانسوی‌ها درباره ایران چه فکر می‌کنند و چه نقشه‌ای دارند، باید تشویق شود اما اگر مثلا گزارش دهد که اینها قدرتی نیستند، من با اینها صحبت کردم و خودشان در حال فروپاشی هستند و همین روزها است که ندای الله اکبر از سراسر فرانسه بلند شود، این چه دیده‌بانی است؟"

حسن روحانی مسئول مذاکرات اتمی و کمال خرازی وزیر خارجه ایران در دوره محمد خاتمی

آقای خوشرو گفته است که "نمی‌گویم واقعیت‌ها ما را بترساند اما باید واقعیت‎ها را بدانیم و اگر هم می خواهیم تصمیمات آرمان گرایانه بگیریم باید بر اساس واقعیت‎ها باشد."

دفاع از تعلیق غنی‌سازی اورانیوم

"اگر مثلا فکر می‌کنیم پرونده به شورای امنیت نمی‌ورد و شورای امنیت توان آن را ندارد که قطعنامه علیه فعالیت هسته‌ای ایران صادر کند، و اگر هم صادر شد وتو خواهد شد، اگر به ما تحلیل دادند که چنین نخواهد شد آن کسی که این تحلیل را داده باید پاسخگوی تحلیل خود باشد. من برای خوشایند رئیسم می‌توانم هر تحلیلی بدهم اما اگر این تحلیل فردا به ضرر کشور شد، باید پاسخگو باشم."

برخی از مقام‌های ارشد وزارت خارجه ایران چندی پیش از ارجاع پرونده ایران از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به شورای امنیت سازمان ملل، این احتمال را منتفی دانسته بودند و حتی پس از ارجاع پرونده ، احتمال صدور قطعنامه را از سوی شورای امنیت رد کرده بودند.

"تا می‌توانیم باید بین روسیه و چین، تعدادی از کشورهای اروپایی و آمریکا فاصله بیندازیم. نباید این طور باشد که دنیا یک نظر واحد منفی علیه ما پیدا کند و بر اساس همان نظر منفی غلط با ما درگیر شود"

معاون پیشین وزارت خارجه ایران

معاون پیشین وزارت خارجه ایران گفته اگر به توصیه‌ها و تحلیل‌های این وزارتخانه توجه می‌شد "شاید اوضاع به اینجا نمی‌رسید."

او به موضوع تعلیق غنی سازی اورانیوم در زمان ریاست جمهوری محمد خاتمی اشاره کرده و گفته است که "تعلیق تاکتیکی بود که ما زمان را پشت سر بگذاریم و از آن جو سنگین بگذریم. آن جو با جو فعلی که آمریکا از عراق خارج شده و در افغانستان در گل مانده و حامیانش در منطقه در حال سقوط و زیر فشار هستند، بسیار متفاوت بود."

آقای خوشرو پیشنهاد داده است که "تا می‌توانیم باید بین روسیه و چین، تعدادی از کشورهای اروپایی و آمریکا فاصله بیندازیم. نباید این طور باشد که دنیا یک نظر واحد منفی علیه ما پیدا کند و بر اساس همان نظر منفی غلط با ما درگیر شود."

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در ماه‌های اخیر همچون برخی از مقام‌های دولت فعلی ایران از تعلیق غنی سازی اورانیوم در دوره محمد خاتمی به تندی انتقاد کرده. حسن روحانی، مسئول مذاکرات اتمی ایران در آن دوره گفته که همه تصمیم‌ها با اطلاع و تایید شخص رهبر و با تصویب سران نظام گرفته شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.