تمایل محمد خاتمی به شرکت اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری

به روز شده:  11:33 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

محمد خاتمی با جمعی از دانشجویان دیدار کرده

محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران با ابراز تمایل تلویحی نسبت به حضور اصلاح طلبان در انتخابات آینده ریاست جمهوری، درباره صدور اجازه شرکت به آنها در رقابت های انتخاباتی تردید کرده است.

آقای خاتمی گفته است که "شرکت در انتخابات حق است و تلاش می کنیم این حق از کسی سلب نشود."

آقای خاتمی نظرات خود در این زمینه را در دیدار روز سه شنبه ۲۱ شهریور با جمعی از دانشجویان ابراز کرده و سخنانش در وبسایت رسمی او منتشر شده است.

رئیس جمهور سابق ایران ضمن اشاره به شرایط ایران بعد از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به طور تلویحی نسبت به شرکت اصلاح طلبان در انتخابات ابراز تمایل کرده است.

آقای خاتمی گفته "انتخابات مساله بسیار مهمی است . . . اما مشکلاتی که هنوز وجود دارد و افراد زیادی زندانی یا با محدودیت‏هایی مواجه شدند به دلیل انتخابات قبلی است."

در حال حاضر میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد اصلاح طلب آخرین انتخابات ریاست جمهوری ایران در حبس خانگی به سر می برند.

محمد خاتمی هم که در ابتدا برای شرکت در انتخابات سال ۱۳۸۸ اعلام نامزدی کرده اما سپس منصرف شده بود، در حال حاضر با محدودیت هایی از جمله محدودیت در سفرهای خارجی مواجه است.

"موسوی و کروبی رهبران اصلی جنبش هستند"

"نمی خواهم بگویم بین اصلاحات و جنبش سبز باید خط بکشیم اما باید خط کشی هایی برای برخی از جریانات که منحرف و خطرناک هستند، داشته باشیم"

محمد خاتمی

آقای خاتمی در سخنرانی اخیر خود گفته است باید مسائل انتخابات پیشین را در نظر داشت و سپس برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تصمیم گرفت.

او خطاب به دانشجویانی که از مواضع او درباره حضور اصلاح طلبان برای شرکت در انتخابات سئوال می کردند با ابراز تردید نسبت به وضعیت کشور در انتخابات دوره یازدهم ریاست جمهوری گفته است "آیا اجازه شرکت در انتخابات داده می شود و آیا تضمین‏هایی وجود دارد که همه جریان‏ها کاندیدا داشته باشند؟"

رئیس جمهور سابق ایران میرحسین موسوی و مهدی کروبی را "رهبران اصلی جنبش سبز" خوانده و گفته که "نمی خواهم بگویم بین اصلاحات و جنبش سبز باید خط بکشیم اما باید خط کشی هایی برای برخی از جریانات که منحرف و خطرناک هستند، داشته باشیم."

یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران برای انتخاب جانشین محمود احمدی نژاد قرار است روز ۲۴ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار شود.

برخی از چهره های سیاسی و امنیتی حکومتی در ماه های اخیر گفته اند که بخشی از اصلاح طلبان که در جریان اعتراضات بعد از انتخابات ریاست جمهوری فعالیت نداشته اند، و با رهبران مخالف دولت مرزبندی دارند، می توانند در انتخابات شرکت کنند.

دفاع مجدد خاتمی از شرکتش در انتخابات مجلس

میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد و مهدی کروبی نامزدهای انتخابات پیشین ریاست جمهوری ایران اکنون در حبس خانگی هستند همسر آقای کروبی مدتی از حبس خانگی به در آمده

با این همه شماری از چهره های سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می گویند که برخی از چهره های شاخص اصلاح طلبان در شمار براندازان بوده اند و نباید در انتخابات نامزد شوند.

محمد خاتمی در دیدار اخیر با دانشجویان به رای دادن در انتخابات اخیر مجلس هم اشاره کرد.

او گفت که دلیل رای دادنش در انتخابات مجلس، نشان دادن این بوده که اصلاح طلبان رای دادن در انتخابات را تحریم نکرده اند و در پی براندازی نیستند.

در شرایطی که رهبران مخالف دولت و شماری از چهره های شاخص اصلاح طلبان و گروه های سیاسی نزدیک به این طیف از جمله نهضت آزادی ایران، رای دادن در انتخابات مجلس را تحریم کرده بودند، آقای خاتمی با حضور در یک شعبه اخذ رای در دماوند در نزدیکی تهران، در رای گیری شرکت کرد.

اقدام آقای خاتمی با واکنش منفی شمار کثیری از هواداران اصلاحات مواجه شد.

شورای نگهبان که مسئول نظارت و تایید نتایج انتخابات مجلس است، نتایج حوزه انتخابیه دماوند را باطل کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.