نتایج کنکور دانشگاه های ایران: پذیرفته شدگان دختر ۶۰ درصد

به روز شده:  17:49 گرينويچ - چهارشنبه 12 سپتامبر 2012 - 22 شهریور 1391

افزایش حضور دختران در دانشگاه های ایران باعث بروز حساسیت هایی در این کشور شده است

در حالی که دولت ایران می گوید با اعمال سیاست های مناقشه برانگیز تفکیک جنسیتی درصدد ایجاد تعادل میان تعداد دانشجویان دختر و پسر بوده، بر اساس نتایج اعلام شده کنکور امسال، حدود شصت درصد پذیرفته شدگان دختر هستند.

حسین توکلی مشاور سازمان سنجش آموزش ایران به خبرگزاری رسمی دولت ایران گفته است که دختران بیش از شصت درصد ظرفیت دانشگاه های ایران را از آن خود کرده اند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش ایران حدود یک میلیون داوطلب دوره لیسانس بوده اند که از این تعداد نزدیک به ششصد هزار نفر برای سال تحصیلی جدید قبول شده اند.

دولت ایران می گوید یکی از اهداف سیاست های تفکیک جنسیتی که در سال های اخیر پیش گرفته و در یک سال گذشته به آن شدت بخشیده، تعادل برقرار کردن میان تعداد دانشجویان ورودی پسر و دختر است.

در سال های اخیر تعداد دانشجویان دختر نسبت به پسران افزایش یافته است که این موضوع باعث حساسیت برخی از روحانیون در ایران شده است.

دولت های پیشین ایران افزایش پذیرفته شدگان دختر را نشانه افزایش امکانات برابر و توانمندتر شدن زنان ایرانی در عرصه های اجتماعی می دانستند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.