هشدار مقامات سابق آمریکا درباره تبعات حمله به ایران

به روز شده:  22:41 گرينويچ - پنج شنبه 13 سپتامبر 2012 - 23 شهریور 1391

نویسندگان این گزارش گفته اند که حملات گسترده آمریکا می تواند دستیابی ایران به سلاح اتمی را فقط به مدت ۴ سال به تعویق خواهد انداخت

در ارزیابی جدیدی توسط دیپلمات های سابق و مقامهای نظامی بازنشسته آمده است که حمله هوایی به ایران دارای عواقبی جدی خواهد بود و برنامه اتمی این کشور را کاملا از بین نخواهد برود.

بیش از سی مقام پیشین دولت آمریکا در این ارزیابی عواقب حمله به تاسیسات هسته ای ایران را تخمین زده اند و گفته اند که چنین حمله ای قدرت سیاسی ایران را تضعیف خواهد شد اما ممکن است به یک جنگ تمام عیار در خلیج فارس منجر شود.

هوشنگ حسن یاری، استاد روابط بین الملل در کالج سلطنتی نظامی کانادا می گوید: "این گزارش سعی کرده به نوعی وضعیت را آن طور که گزارشگران می بینند منعکس کند یعنی با این مسئله ایدئولوژیک برخورد نکند، آرمانگرا نباشد و واقعه گرا باشد، خطرات را ببیند و ارائه دهد همینطور امکانات را."

نویسندگان این گزارش گفته اند که حملات گسترده آمریکا می تواند مهم ترین تاسیسات اتمی ایران را تخریب کند و به نیروهای نظامی آن آسیب برساند اما دستیابی ایران به سلاح اتمی را فقط به مدت ۴ سال به تعویق خواهد انداخت.

به گفته آنها، حمله هوایی ممکن است به تنشهای داخلی دامن زند، کنترل دولت بر کشور را تضعیف و خزانه اش را خالی کند اما همزمان به حکومت ایران بهانه ای می دهد تا بمب اتم بسازد.

به گفته نویسندگان این گزارش هدف اعلام شده دولت اوباما دایر بر جلوگیری از اتمی شدن ایران بعید است که فقط با بمباران هوایی، حملات در فضای مجازی، عملیات مخفیانه و عملیات ویژه به نتیجه برسد.

طبق این گزارش شکست دائم برنامه اتمی ایران تنها از طریق حمله زمینی صورت خواهد گرفت البته این خود با مشکلاتی روبرو خواهد بود. هزینه، وسعت و جمعیت ایران و حس ملی گرایانه ایرانیها هم کار را دشوارتر از جنگ عراق و افغانستان خواهد کرد.

فرانک کرنی، ژنرال بازنشسته ارتش آمریکا و یکی از کسانی که به نوشتن این گزارش کمک کرده است گفت: "امکان نابود کردن توانایی فکری وجود ندارد."

آقای حسن یاری می گوید: "آنچه که امروز می بینیم به نوعی درس گرفتن از مشکلات بوجود آمده در جنگ عراق است و همینطور کسانی که این گزارش را منتشر کرده اند، مساغل دولتی ندارند به نوعی از آنجایی که به دولت مستقیما وابسته نیستند خود را متعهد می بینندکه واقعیت را آنطور که می بینند به دولت و جامعه آمریکا منتقل کنند."

طبق این گزارش یک عملیات نظامی بلندپروازانه تر با هدف ساقط کردن روحانیان تندرو حاکم بر ایران یا کاستن از نفوذ ایران در خاورمیانه نیازمند اشغال بخشی یا همه ایران خواهد بود.

برنت اسکوکرافت، مشاور امنیت ملی جورج اچ دبیلو بوش، ریچارد آرمیتاژ، معاون سابق وزارت خارجه آمریکا، سم نان و چاک هیگل سناتورهای سابق، ژنرال آنتونی زینی و دریاسالار ویلیام فالون دو رئیس بازنشسته فرماندهی مرکزی از امضاکنندگان این تحلیل تازه هستند.

پیش نویس اولیه این گزارش توسط گروه غیرحزبی "پروژه ایران" هماهنگ شده بود که گروهی خصوصی است و منابعش را از "صندوق برادران راکفلر" تامین می کند، گروهی خیریه که مشوق صلح و دموکراسی است.

این گزارش در حالی منتشر شده است که تنشها بین اسرائیل و آمریکا بر سر حمله به تاسیسات اتمی ایران بالا گرفته است. آمریکا می گوید باید زمان بیشتری به تحریمها داد و از طریق مذاکرات مسئله اتمی ایران را حل کرد. اما اسرائیلی ها تصور می کنند که سرعت حرکت ایران به سوی توانایی سلاح هسته ای بیشتر است.

ایران هم می گوید که برنامه اتمی اش صلح آمیز است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.