دو فایده فوری قطعنامه شورای حکام

به روز شده:  17:04 گرينويچ - جمعه 14 سپتامبر 2012 - 24 شهریور 1391

گفت وگو با رابرت وود، نماینده آمریکا در آژانس بین المللی انرژی اتمی

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی سازمان ملل، در نشست شورای حکام خود، با اکثریت آرا قطعنامه‌ای در انتقاد از برنامه هسته‌ای ایران تصویب کرد.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

یوکیا آمانو مدیر کل آڑانس بین المللی انرڑی هسته ای سازمان ملل در اولین اظهار نظر خود درباره قطعنامه ای که شورای حکام دیشب تصویب کرد گفته امیدوار است که ایران پیام این قطعنامه را دریافت کند.
آقای آمانو این پیام را ضرورت همکاری بیشتر ایران دانسته و گفته ایران باید با آڑانس برای حل مسایل جدیت نشان دهد و به مطالب اصولی بپردازد.

نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای سازمان ملل در وین دیروز پس از جلسه‌ای طولانی و مذاکراتی مفصل، برای بار دوازدهم با تصویب قطعنامه‌ای از ایران به خاطر سرپیچی از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقاد کرد.

این دوازهمین قطعنامه ظرف ٩ سال گذشته است و حاکی از انتقاد جامعه بین المللی از ایران به خاطر سرپیچی از قطعنامه‌های شورای امنیت و ادامه برنامه هسته‌ایش، برنامه‌ای که آژانس هنوز قادر نیست به طور قاطع صلح آمیز بودنش را تایید کند.

رابرت وود نماینده آمریکا در آژانس تصویب قطعنامه جدید را حاوی پیامی روشن خواند. وی گفت "این قطعنامه پیامی قدرتمند به ایران فرستاد تا با آڑانس همکاری کند."
او می‌گوید: "فشارهای دیپلماتیک روی ایران افزایش می‌یابد و می‌خواهیم این فشار را حفظ کنیم تا وقتی که ایران واقعا با آژانس و مدیریت آن همکاری کند."

اما ایران همواره بر صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ایش تاکید می‌کند. سفیر ایران در آژانس، خشمگین از تصویب قطعنامه ای دیگر، آژانس را مسئول به نتیجه نرسیدن مذاکرات متعددی معرفی کرد که در سال جاری میلادی برگزار شدند ولی در رسیدن به نتیجه ناکام ماندند.
آقای سلطانیه در مقابل دوربین‌های خبری با چهره‌ای خشک و جدی گفت: "صدور قطعنامه راه حل مساله هسته‌ای ایران نیست."

ایران می‌گوید مشکلی با دادن اجازه دسترسی به سایت نظامی پارچین نداشته و ندارد، چرا که در گذشته بازرسان دو بار از سایت بازدید کردند.
آقای سلطانیه دیروز به خبرنگاران گفت "ما می‌خواستیم بی سروصدا با آژانس همکاری فنی کنیم و تابه حال باید از پارچین و همه جا بازدید شده و این پرونده بسته می‌شد."

از نظر ایران آژانس حق دسترسی به اماکن غیرهسته‌ای کشورهای عضو معاهده منع گسترش سلاح های هسته‌ای را ندارد.
ایران با استناد به این مساله تاکید می کند که نمی‌خواهد شاهد به خطر افتادن امنیت ملی و افشای اسرار نظامی‌اش باشد. در مقابل آژانس این نگرانی را مطرح می‌کند که فعالیت‌هایی در سایت پارچین در حال انجام است که می‌تواند حاکی از تلاش ایران برای پاکسازی پارچین از آثار کار روی تولید تسلیحات باشد.

آمریکا از سال ٢٠٠٧ تاکنون هرساله با ارائه گزارش جمعبندی اطلاعاتی اعلام کرده که ایران از سال ٢٠٠٣ برنامه هسته‌ای نظامی خود را متوقف کرده است.

ایران می‌گوید ماه‌ها است که خواستار دریافت اسنادی از آژانس شده که مبنای نگرانی‌ها و سوالات آژانس هستند ولی آژانس حاضر نشده این اسناد را ارائه کند.

ولی آمریکا این موضع ایران را انحرافی می‌خواند. رابرت وود نماینده آمریکا در آژانس به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "آنها می‌خواهند از این قضیه برای ایجاد انحراف استفاده کنند. آنچه ما و آژانس به ایران می‌گوییم این است که کارهای انحرافی را متوقف و همکاری را شروع کنید چون شورای حکام استدلال‌های ایران را قبول نمی‌کند. شورا خواهان همکاری ایران است و امیدوارم آنها به این نکته گوش کنند."

به نظر می‌رسد تصویب قطعنامه جدید حداقل این تاکید جدی را در خود داشته که دیپلماسی هنوز مهم‌ترین و بهترین روش برای حل این بحران است. آن هم در شرایطی که تهدید حمله به ایران مدام از سوی اسرائیل به طور علنی مطرح می‌شود.

یک فایده دیگر این قطعنامه هم خریدن زمان است تا قطار انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ماه نوامبر امسال به مقصد برسد تا مشخص شود که سکاندار کاخ سفید چه کسی خواهد بود. باراک اوبامای دموکرات که هنوز به سیاست تحریم و فشار پایبند است یا میت رامنی جمهوری‌خواه که تمایل برای برخورد سخت تر با ایران را مطرح کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.