تمدید معافیت ژاپن و کشورهای حوزه یورو از تحریم‌های آمریکا علیه ایران

به روز شده:  03:11 گرينويچ - شنبه 15 سپتامبر 2012 - 25 شهریور 1391
اتمی

خانم کلینتون گفت ژاپن با دشواری‌هایی که روبرو بوده، موفق شده است واردات نفت ایران را کاهش دهد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد دولت آمریکا معافیت ژاپن و ۱۰ کشور اروپایی را از تحریم‌های ایران تمدید کرده است. این کار به دلیل کاهش خرید نفت این کشورها از ایران صورت گرفته است.

ادامه معافیت به این معناست که بانک‌های این ۱۱ کشور تا ۱۸۰ روز دیگر به نظام مالی آمریکا دسترسی خواهند داشت.

بر اساس تحریم‌هایی که سال گذشته باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا آنها را به امضاء رساند، تا پایان سال ۲۰۱۲، همه خریداران اصلی نفت ایران، هر شش ماه مورد بررسی قرار می‌گیرند تا اگر خرید نفت خود را کاهش داده باشند، از تحریم معاف شوند.

از زمان آغاز این تحریم‌ها، کشورهای خریدار نفت ایران ترغیب شدند واردات نفت خود را از این کشور قطع کنند یا به میزان قابل توجهی کاهش دهند.

در بیانیه خانم کلینتون آمده ژاپن که سومین مصرف کننده نفت در جهان است، قدم‌های قابل توجهی برای کاهش خرید نفت از ایران برداشته است.

به گفته خانم کلینتون با توجه به اینکه ژاپن بعد از حادثه سونامی سال گذشته و از کار افتادن نیروگاه‌های اتمی خود، با مشکل تهیه انرژی روبرو بود، این کشور توانسته است به طور قابل توجهی نیاز خود را از نفت ایران کاهش دهد.

بلژیک، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، یونان، ایتالیا، هلند، لهستان، اسپانیا و بریتانیا، دیگر کشورهایی هستند که روز جمعه شامل تمدید این معافیت‌ شدند.

اتحادیه اروپا حدود ۲ ماه پیش تحریم‌های جدی بر نفت ایران اعمال کرد. بر اساس آن تحریم‌ها، اعضای اتحادیه اروپا علاوه بر خودداری از خرید نفت ایران، بیمه‌های نفتکش های ایرانی را نیز مورد تحریم قرار دادند.

خبر تمدید معافیت ها در حالی اعلام می شود که روز پنجشنبه در پی نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی هسته ای در وین قطعنامه ای علیه ایران تصویب شد.

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس گفت امیدوار است ایران پیام این قطعنامه را دریافت کند.

غرب ادعا می‌کند ایران به دنبال دستیابی به سلاح اتمی است و تلاش می‌کند با وضع تحریم‌های شدیدتر ایران را به انزوای بیشتر بکشاند.

ایران اما همواره تاکید کرده است به دنبال سلاح اتمی نیست و گسترش توانایی هسته ای را حق خود می‌داند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.