بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – ۲۶ شهریور

به روز شده:  01:01 گرينويچ - 16 سپتامبر 2012 - 26 شهریور 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود همچنان از تظاهرات و اعتراض های مسلمانان به فیلمی که موهن به اعتقاداتشان شناخته اند پرداخته و در مقالاتی به تحلیل این رویدادها پرداخته اند. انتقاد از موازی کاری در سیاست خارجی و نادیده گرفتن وزارت خارجه توسط دفتر رییس جمهور از جمله دیگر این مطالب این روزنامه هاست که کماکان از گرانی ارز و کاهش ارزش پول ملی گلایه دارند.

آیا محمد مرسی هم نمی داند

صادق زیباکلام در مقاله ای در شرق به بررسی وضعیت اعتراض های اخیر مسلمانان به فیلم توهین آمیز به اعتقاداتشان پرداخته و از جمله به مکالمه باراک اوباما و محمد مرسی روسای جمهوری آمریکا و مصر پرداخته که در پایان آن محمد مرسی نظر قبلی خود را تغییر داد و از مسلمانان مصر خواست از اعتراض در برابر سفارت آمریکا بپرهیزند و در مساجد به اعتراض های خود ادامه دهند.

این استاد دانشگاه با تاکید بر این که عمل محمد مرسی یک چرخش ۱۸۰ درجه‌ای بود پرسیده چرا مصری‌ها عقب‌نشینی کردند و تغییر لحن دادند؟ و خود در جواب نوشته: رهبری اخوان‌المسلمین به سرعت دریافت که خیلی از جریانات رادیکال اسلامی اعم از اسلامگرا، سلفی یا حتی سکولارها که از بسیاری جهات ناراضی هستند، از جریان فیلم برای حرکت علیه دولت بهره‌برداری می‌کنند. کم نیستند مصری‌هایی که معتقدند با به قدرت رسیدن محمد مرسی و اسلامگرایان، انقلاب مصر از مسیر اصلی و اولیه‌اش به انحراف کشانده شده و شماری از آنان حمایت آمریکا از اخوان‌المسلمین و اسلامگرایان میانه‌رو را از جمله عوامل ناکامی انقلاب مصر می‌دانند.

نویسنده مقاله شرق در نهایت نوشته اوباما نمی‌تواند از محمد مرسی که سال‌ها در آمریکا درس خوانده و در دانشگاه تدریس کرده بپذیرد که او هم مثل مردمان مصری نداند که ساختن آن فیلم اساسا ربطی به دولت آمریکا نداشته و روح مقامات کاخ‌سفید هم از اینکه چنین فیلمی ساخته شده خبر نداشته است. اگر رهبران آمریکا علم و اطلاعی از آن فیلم می‌داشتند، لااقل مقامات و دیپلمات‌هایشان را در کشورهای عربی و اسلامی خبردار می‌کردند که مراقب باشند. اوباما ظاهرا به مرسی می‌گوید که کمترین انتظار ما از شما این بود که با رهبران اسلامی که دولت آمریکا را برای ساختن آن فیلم مقصر می‌دانند، نمی‌ایستادید، دست‌کم دیگر با آنان همراهی هم نمی‌کردید.

در پی حل چالش با کانادا

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در کلیک اعتماد به بررسی وضعیت روابط ایران و کانادا پرداخته و نوشته مشخص است که غرب به دنبال تشدید فشارهای خود بر ایران است. این روند نشان می‌دهد که مسائلی که از نظر ما چندان مهم به نظر نمی‌آیند، ممکن است چه نتایج جدی و مخربی به دنبال داشته باشند. انتصاب افرادی که با مسوولیت‌های خود به خوبی آشنایی ندارند یا از تجربه کافی برای برخورد با موارد پیچیده برخوردار نیستند، می‌تواند پیامدهای بسیار نامطلوبی برای کل جامعه و منافع ملی کشور به دنبال داشته باشد.

در ادامه مقاله اعتماد آمده: قطع روابط دیپلماتیک کشوری مثل کانادا نباید با قطع روابط کشورهایی مثل مراکش یا گامبیا که روابط خود را با ایران قطع کرده‌اند، یکسان دیده شود چرا که کانادا به دلیل عضویت در ناتو و توانایی‌های اقتصادی، تاثیرگذاری بیشتر در سطح جهانی و مجامع تصمیم‌گیر بین‌المللی دارد و می‌تواند بر تند شدن فضای جهانی علیه ایران تاثیر بگذارد. از سوی دیگر حضور چند صد هزار ایرانی در کانادا، عاملی است که این کشور را با کشورهایی که ایرانیان چندانی در آن حضور ندارند، متفاوت می‌کند.

مقاله اعتماد با این تاکید پایان می گیرد: ایران اکنون با دو موضوع مواجه است؛ یکی مساله تکنولوژی هسته‌یی است که مذاکرات ۱+۵ در پیش است و ایران می‌تواند از این مذاکرات به سود خود استفاده کند و نکته دوم، تغییر سیاست‌های کلی در تعاملات بین‌المللی و مسائل حقوق بشری است که آزادی زندانیان و خبرنگاران و مسائل اینچنینی می‌تواند به حل این چالش کمک کرده و فضای بین‌المللی را تغییر دهد.

خاتمی، هاشمی و ناطق

محمدرضا خباز در مقاله ای درکلیک آرمان به بررسی زمینه های انتخابات آینده ریاست جمهوری در ایران پرداخته و نوشته باید با برگزاری انتخابات رقابتی، مشارکت حداکثری را در کشور برقرار کنیم و برای رسیدن به این امر برخلاف مثلثی که این روز‌ها پیرامون جریانات تأثیرگذار (اصلاح‌طلبان- اصولگرایان-جریان نزدیک به دولت) در این انتخابات مطرح می‌شود، باید به مثلث دیگری متشکل از خاتمی- هاشمی‌رفسنجانی- ناطق‌نوری اشاره داشت که نظام را به یک انتخابات اجماعی و حداکثری خواهد رساند.

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

به نوشته این نماینده سابق مجلس این مثلث باید خیمه انتخابات را برپا کنند و همه نیرو‌های علاقه‌مند به کشور و سربلندی نظام را زیر این خیمه جمع کنند تا یک انتخابات حداکثری را شاهد باشیم و ائتلاف این ۳ نفر که هرکدام نماینده یک جریان قدرتمند و ریشه‌دار هستند، می‌تواند متضمن بسیاری از اتفاقات میمون و مبارک باشد. ممکن است این ۳ نفر به این نتیجه برسند که یکی از آنها نسبت به دیگری ارجح است و اگر به این نتیجه رسیدند، آن ۲ نفر دیگر پشت سر نفر یادشده محکم بایستند.

مقاله آرمان معتقد است اگر این ۳ فرد این ائتلاف را بپذیرند، جریان‌های معتدل همه کشور زیر خیمه آن ها جمع خواهند شد. البته در این میان باید حساب معدود نیرو‌های تندرو را جدا ساخت که آنها نیز می‌توانند برای خودشان کاندیدای دیگری داشته باشند که در عرصه رقابت وارد شود و در این میان آنچه می‌تواند مورد توجه و اهمیت واقعی باشد، همدلی میان همه نیرو‌های اصیل و ریشه‌دار نظام است که در قالب اجرایی شدن راهکار و راهبرد یادشده این اتفاق دور از ذهن نخواهد بود.

درک دردهای اقتصاد و ایران شانس دبیرکلی ندارد

نادر هوشمندیار در مقاله ای در شرق نوشته اقتصاد ایران در تنگنا قرار گرفته است و این قطعی‌ترین حکمی است که می‌توان ارایه داد. قبل از هرچیز می‌خواهم با اتکا به همین حکم بگویم که چرا باید مسوولان دولتی اقتصاد تا به این حد از اعتراف به این حکم قطعی طفره بروند یا واهمه داشته باشند که بگویند اقتصاد ما گرفتار تنگنا و گره‌های مختلف است؛ تا زمانی که چنین اعترافی صورت نگیرد، نمی‌توان از همه اندیشه‌های اقتصادی و نیروهای توسعه‌ساز برای رهایی از تنگناها کمک گرفت.

نویسنده اقتصاددان تاکید کرده که ما باید در همه زمینه‌ها حرفه‌ای عمل کرده و حرفه‌ای بودن را تجربه کنیم. یکی از مشخصه‌های حرفه‌ای عمل‌کردن نیز این است که افراد گزارش واقعی و درست از جغرافیای کاری خود ارایه ‌دهند. این دقیقا همان اتفاقی است که در اقتصاد‌ ایران رخ نمی‌دهد و باعث می‌شود تا برخی به جریان ملی توسعه اقتصادی که مدیران دولتی متولیان آن هستند با شک نگاه کنند.

مقاله شرق چنین پایان می گیرد: این روزها مباحث اقتصادی با زندگی همه مردم عجین شده‌ است و این هم واقعیتی است که باید برطرف و گره‌های آن گشوده شود اما مدیران دولتی اقتصاد با قاطعیت می‌گویند مشکلی نیست یا مشکل مهمی وجود ندارد و اوضاع همه خوب است. این تضاد بدترین پیامدها را برای توسعه دارد و از سوی دیگر به هیچ وجه رفتار حرفه‌ای برای مدیران کلان اقتصادی نیست.

رضا زندی در مقاله ای در شرق به بررسی این احتمال پرداخته که با توجه به انتخابات برای برگزیدن دبیرکل اوپک آیا نظر اعضای اوپک به کدام کاندیدا خواهد بود به نوشته وی هرچند اجماع بر سر دبیرکل فعلی اوپک در دوران وزارت غلامحسین نوذری حاصل شد و وجهه‌اش در میان وزرا روشن است اما، او نخواهد توانست اجماع آرا را برای انتخاب شدن به‌دست آورد. دبیرکل اوپک با نظر مثبت همه اعضا انتخاب می‌شود. از ایده‌آل نبودن زبان انگلیسی کاندیدایمان که بگذریم، بر سابقه تاریخی مخالفت اعراب با دبیرکلی ایران که تکیه نکنیم، با شرایطی که در صحنه جهانی داریم بعید است اعضای اوپک تمایلی به انتخاب یک دبیرکل از ایران نشان دهند.

به نظر نویسنده کارشناس این مقاله: ابتدا می‌توانیم شجاعانه بپذیریم شانسی نداریم. بعد می‌توانیم «لابی» کنیم. رای هر کشور در انتخابات دبیرکلی اوپک نه در حد وزیر نفت که با نظر دولت آن کشور ابراز می‌شود. اکوادور منافع چندانی برای ما ندارد. پس باید منافع دوجانبه‌مان را با عراق و عربستان ردیف کنیم، ببینیم این دو کشور در بازار نفت چطور کمک‌حال‌مان خواهند بود و چه مزایایی در سازمان اوپک برایمان ایجاد خواهند کرد. جمع‌بندی کنیم. اتفاقا موضع‌مان را علنی کنیم. کاری که دیگر «باز»های اوپک هم خواهند کرد. از الجزایر گرفته تا ونزوئلا.

کارتون طاهر شعبانی، جام جم

کارتون طاهر شعبانی، جام جم

نویسنده چند راه کار برای بهبود وضعیت ایران در اوپک ارائه داده از جمله این که اگر عربستان بپذیرد که بازارهای نفت ایران را تهدید نکند، با پایبندی به سهمیه‌های اوپک، نفت زیادی به بازار نریزد و شرایط را برای فشار بر ایران هموار نکند، تهران می‌تواند با ریاض وارد مذاکره شود. راه حل دیگر این است که عراق، امروز نزدیک‌ترین کشور عربی به ایران است. همزمان می‌تواند مهم‌ترین تهدید نفتی باشد. گزینه مناسبی است اگر طرح معامله‌ای کلان با این کشور ریخته و پیشنهاد توسعه مشترک میدان نفتی به کرسی نشانده شود. آن وقت هم قدرت عراق، یک‌سویه زیاد نمی‌شود هم تکنولوژی و پول به میادین نفتی ایرانی می‌رسد.

بازار ارز و آب در صدا و سیما

جواد سیدپور در سرمقاله کلیک تهران امروز نوشته اخیرا در گفتار برخی دولتمردان و تحلیلگران حامی دولت این نکته مطرح می شود که دلالان، اخلالگران و سودجویان عامل اصلی بر هم زدن بازار ارز و سکه هستند و ضرورت دارد با چنین افرادی برخورد جدی شود. بدون اینکه بخواهیم نقش منفی چنین افراد یا جریاناتی را در تشدید تلاطم ارزی رد کنیم، می پرسیم که آیا اخلالگران، واسطه ها و دلالان سود جو، عامل اصلی بر هم زننده بازار هستند یا خود معلول شرایطی هستند که بر اثر تصمیمات مدیران اجرایی در حوزه پول و بازار امکان خودنمایی پیدا می کنند؟

به نوشته این مقاله بحث بر سر این نیست که نباید با دلالان و واسطه ها که بی‌رحمانه از شرایط موجود سوء استفاده می‌کنند و با دمیدن بر بازار شایعات، راه را برای تشدید اوضاع و در نتیجه رسیدن به سودهای نجومی مهیا می‌کنند ،برخورد کرد، بلکه بحث بر سر این است که چرا اساسا باید کاری کنیم که چنین دلالانی فرصت بر هم زدن تعادل بازار را داشته باشند.

تهران امروز سرانجام نوشته: حوزه اقتصاد هم دقیقا از همین قاعده پیروی می کند و اتفاق عجیب و غریبی رخ نداده است. ما اکنون در حال چیدن میوه‌های تلخی هستیم که پیش‌تر خود تخم آن‌را با تصمیمات غیرمنطقی در زمین کاشته‌ایم. روزهایی که کارشناسان با حالت التماس از مدیران اجرایی می‌خواستند نقدینگی را بی‌محابا افزایش ندهند و آنان بی توجه به همه این هشدارها اعلام می‌کردند نقدینگی هیچ ارتباطی با تورم ندارد، حال باید توضیح بدهند اگر چنین ارتباطی وجود نداشت پس چرا در حال حاضر اوضاع به این شکل درآمده است و کار به جایی رسیده که تمام مسئولان کشور توصیه می‌کنند برای مهار رشد نقدینگی چاره‌ای اساسی پیدا کنند.

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاریبا اشاره به این که تبلیغ کالاهای آسیب‌رسان سلامت در صداوسیما ممنوع شده است نوشته این موضوع باعث نگرانی شد تا معلوم شد که «آب » جزو این کالاها نیست والا از این به بعد تهیه‌کنندگان گرانقدر صدا‌و‌سیما چطور می‌‌توانستند در سریال‌ها و برنامه‌های صدا و سیما آب ببندند؟! خدا را صد هزار مرتبه شکر!

نویسنده این ستون اضافه کرده دیروز، قیمت دلار بالا نرفت اما روز گرانی لبنیات بود. یکی از خبرگزاری‌ها در همین راستا توضیح داد: قیمت شیر خامی که در کارگروه تنظیم بازار که با ریاست محمدرضا رحیمی تشکیل می‌شد ۶۵۰ تومان اعلام شده بود امروز به فراتر از ۱۳۰۰ تومان رسیده است و این موضوع باعث شده تا محصولات لبنی با افزایش صد در صدی نسبت به سه ماه گذشته مواجه شوند.

مردم سالاری نوشته این خبرگزاری که روزگاری برای دولتمردان به شدت غش و ضعف می‌کرد‌، در ادامه نوشت: با افزایش چند باره قیمت محصولات لبنی در سه ماه اخیر این موضوع در ذهن متبادر می‌شود که کنترل بازار محصولات لبنی از دست مسئولان خارج شده است. یکی نیست بگوید: مگر کنترل سایر بازار‌ها در اختیار دولت است که کنترل بازار محصولات لبنی در اختیار دولت نیست؟!

شما بگوئید با روزنامه چه کنیم

بهروز بهزادی در سرمقالهکلیک اعتمادبا نوشته هر دم از این باغ بری می‌رسد. تعجب نکنید. این باغ روزنامه یا بهتر بگویم مطبوعات نام دارد که به عناوین مختلف رو به خشک شدن دارد. در این چند ماه اخیر، هرچه از قیمت تک‌فروشی و آگهی وارد حساب روزنامه شده، یکراست سرازیر خرید کاغذ شده است. چقدر گران؟ حالا خدمت‌تان عرض می‌کنم. اگر یادتان باشد، چندی پیش که قیمت تک‌فروشی روزنامه را هزار تومان کردیم، کاغذ هر کیلو حدود هزار تومان بود. خوشحال بودیم که در اصطلاح بازار می‌توانیم «یر»‌ به «یر» شویم، حقوق‌ها را سر وقت پرداخت کنیم، حق‌التحریرها را اندکی دیرتر بدهیم و چرخ‌ها گرچه لنگ می‌زد ولی می‌چرخید.

سردبیر اعتماد یادآور شده قیمت یک سطل ماست حدود ۴۰ درصد، پنیر ۵۰ درصد، نان که نمی‌گویم چون خودتان می‌دانید و برنج و سایر مایحتاج به سرعت در حال افزایش بود. شماری از خوانندگان که خود دست در هزینه داشتند، به ما اعتراض می‌کردند که چرا روزنامه را هزار تومان کرده‌ایم و حق هم داشتند، چراکه فروشنده اجناس و مواد خوراکی و پوشیدنی کار فرهنگی نمی‌کند ولی ما کار فرهنگی می‌کنیم و انتظار از ما زیاد است.

سرمقاله اعتماد آخرین خبر را این ذکر کرده که بهای کاغذ روزنامه به دو هزار و دویست و پنجاه تومان رسید یعنی ۱۲۰ درصد افزایش قیمت. با این حساب روزنامه باید چقدر گران شود که هزینه‌ها را سر به سر کنیم؟ می‌دانیم چقدر. اما نگرانیم و این کار را میل نداریم بکنیم. اول اینکه ما کار فرهنگی می‌کنیم و دوم اینکه ما متوجه قدرت خرید مردم هستیم و سوم اینکه خودمان را جای مخاطبان روزنامه می‌گذاریم.یک راه دیگر می‌ماند و آن، اینکه از شما خوانندگان بپرسیم چه باید بکنیم. شاید راهی باشد.

تیترهای پنهان

کلیک ابتکار در ستون تیترهای پنهان خود نوشته:

- سخنگوی هیات رئیسه: ارز این بار بهمنی را به مجلس می‌کشاند [و همانطور برمی گرداند]

- تابش:اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری منتظر چراغ سبز هستند [ نارنجی هم باشه خوبه ]

- پورمحمدی:کاندیداتوری‌ام زمان ثبت‌نام معلوم می‌شود [خودم هم همون وقت متوجه میشم]

- آقاتهرانی انشعاب در جبهه پایداری را تکذیب کرد [ما فقط دو گروه می‌شیم. انشعاب کدومه؟]

- اجلاس تمام شد؛ متکدیان به سطح شهر بازگشتند! [مرخصی شون طول کشید]

کارتون روز

کار فیروزه مظفری، اعتماد

کار فیروزه مظفری، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.