فرمانده سپاه پاسداران: نیروی قدس در سوریه حضور دارد، اما حضورش نظامی نیست

به روز شده:  12:10 گرينويچ - 16 سپتامبر 2012 - 26 شهریور 1391
محمدعلی جعفری

فرمانده سپاه ایران می‌گوید که ایران به حمایت فکری و اقتصادی از سوریه افتخار می‌کند

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران ایران حضور تعدادی از نیروهای سپاه قدس در سوریه را تأیید کرد، اما گفت که این حضور به معنای حضور نظامی نیست.

آقای جعفری امروز یکشنبه ۲۶ شهریور (۱۶ سپتامبر) در تهران گفت: "ایران در مقایسه با بعضی کشورهای عربی و غیرعربی، در سوریه حضور نظامی ندارد. ما به سوریه، به عنوان حلقه مقاومت که مقام معظم رهبری هم به آن اشاره داشتند، کمک های فکری و مشاوره ای می دهیم و به آن افتخار می کنیم. سپاه هر گونه مساعدت فکری و حتی حمایت اقتصادی انجام می دهد، اما حضور نظامی ندارد".

سپاه پاسداران: در سوریه مشاوره می‌دهیم

فرمانده سپاه پاسداران ایران می گوید اعضای این سپاه در سوریه حضور دارند و به دولت بشار اسد مشاوره می دهند. این اولین باری است که مقامات ایران از حضور مستشاران نظامی ایران در سوریه سخن گفته اند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

گروه های مسلح مخالف دولت سوریه و بعضی دولت های حامی آنها سپاه پاسداران ایران را متهم می کنند که در سرکوب اعتراضات در سوریه به حکومت بشار اسد کمک می کند.

به گفته آنها، نیروهای سپاه قدس (نیروی برون مرزی سپاه پاسداران ایران) در سازماندهی و اجرای عملیات نظامی علیه مخالفان و معترضان مستقیما حضور دارد.

اما فرمانده سپاه پاسداران ایران با تکذیب این اتهام گفته است که بعضی از کشورها از "ترور" در سوریه حمایت می کنند و این کار را به شدت محکوم کرده است.

مقامات سوریه و ایران مخالفان مسلح حکومت بشار اسد را گروه های تروریستی معرفی می کنند که توسط کشورهای غربی، بعضی کشورهای عربی، ترکیه و القاعده حمایت می شوند.

این در حالی است که قدرتهای غربی در سال های اخیر نیروی قدس سپاه پاسداران را به مداخله در عملیات تروریستی و حملات علیه نیروهای غربی در عراق و افغانستان متهم کرده اند و تعدادی از فرماندهان آن را در فهرست تحریم های بین المللی قرار داده اند.

سرلشکر جعفری در کنفرانس خبری امروز از دادن پاسخ صریح به این سئوال که "با توجه به وجود موافقتنامه امنیتی میان ایران و سوریه، آیا در صورت حمله نظامی به سوریه، ایران از این کشور حمایت نظامی خواهد کرد یا نه؟" خودداری کرد و پاسخ ایران به حمله احتمالی مذکور را "کاملا وابسته به شرایط" دانست.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.