نتانیاهو باز بر 'خط قرمز' برای فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکید کرد

به روز شده:  16:06 گرينويچ - 16 سپتامبر 2012 - 26 شهریور 1391

چندی پیش هم بنیامین نتانیاهو بر ضرورت ایجاد "خط قرمزی" برای فعالیت های هسته ایران تاکید کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل هشدار داده که ایران در آستانه دستیابی به سلاح هسته ای ظرف شش یا هفت ماه آینده است.

آقای نتانیاهو که این سخنان را در مصاحبه با شبکه های خبری آمریکا بیان کرد، همچنین بر ضرورت درخواستش مبنی برتعیین "خط قرمز" برای فعالیت های هسته ای ایران تاکید کرد.

او گفت: "آنها ( ایران) به سرعت در حال غنی سازی اورانیوم، که در ساخت بمب اتمی ضروری است، هستند."

نتانیاهو: شیوه مهار شوروی برای ایران جواب نمی دهد

بنیامین نتانیاهو در سخنانی جدید نسبت به برنامه هسته ای ایران هشدار داده و گفته غرب نمی تواند ایران را مثل اتحاد جماهیر شوروی و با همان سیاست ها مهار کند.

تماشا کنیدmp4

برای پخش این فایل، نرم افزار "جاوا اسکریپت" باید فعال شود و تازه ترین نسخه "فلش" نیز نصب شده باشد

پخش ویدیو با ویندوز میدیا پلیر

او همچنین گفت: "تعیین خط قرمزی برای فعالیت های هسته ای ایران موضوعی مهم است و من فکر می کنم به این ترتیب می توان از میزان بروز درگیری نظامی کاست. به این دلیل که آنها می دانند یک مرحله یا محدودیتی در فعالیت های هسته ای و غنی سازی آنها وجود دارد که نمی توانند از این حد تعیین شده عبور کنند."

نخست وزیر اسرائیل افزود: "با تعیین این خط قرمز ایران می داند که با عواقب تخطی از آن روبرو خواهد شد. من فکر می کنم که آنها واقعا از این خط تعیین شده عبور نخواهند کرد."

"ایران می گوید که برخورد تهاجمی اسرائیل در حالی صورت می گیرد که آن کشور بر خلاف ایران معاهده عدم تکثیر سلاحهای هسته ای را امضا نکرده و خود دارای زرادخانه عظیمی از سلاحهای اتمی است."

بنیامین نتانیاهو که در این مصاحبه ها دیدگاه هایش را در مورد سیاست های اسرائیل در باره برنامه هسته ای ایران در معرض افکار عمومی آمریکا قرار داد، از دولت آمریکا خواست در صورت تخطی ایران از محدودیت های ایجاد شده در مورد فعالیت های هسته آن کشور، گزینه نظامی را نادیده نگیرد.

او به دولت آمریکا گفت: "شما باید قبل از این که دیر شود، این خط قرمز را پیش روی ایران قرار دهید. در این صورت میزان احتمال حمله به تاسیسات هسته ای ایران را کاهش می دهید."

ایران بارها تاکید کرده که برنامه تحقیقات اتمی آن کشور صلح آمیز است و بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال بازرسی دائم از فعالیتهای هسته ای آن کشور هستند.

ایران می گوید که برخورد تهاجمی اسرائیل در حالی صورت می گیرد که آن کشور بر خلاف ایران معاهده عدم تکثیر سلاحهای هسته ای را امضا نکرده و خود دارای زرادخانه عظیمی از سلاحهای اتمی است.

تکرار مواضع پیشین

این اولین باری نیست که اسرائیل بر تعیین خط قرمزی بر فعالیت های هسته ای ایران تاکید می کند. هفته گذشته هم بنیامین نتانیاهو با انتقاد از کاخ سفید گفته بود آنهایی که برای ایران خط قرمز تعیین نمی کنند اخلاقا حق ندارند برای اسرائیل هم خط قرمزی مشخص کند.

او هفته گذشته در یک کنفرانس خبری گفته بود: "دنیا از اسرائیل می خواهد که صبر پیشه کند. صبر برای چه؟ صبر تا کی؟"

اشاره تلویحی آقای نتانیاهو به سخنان هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا بود که گفته بود آمریکا برای ایران ضرب الاجلی تعیین نمی کند.

آقای نتانیاهو این سخنان را در حالی بیان کرده که هیات رئیسه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست روز پنج شنبه گذشته (۱۳ سپتامبر)، قطعنامه‌ای در انتقاد از برنامه هسته‌ای ایران تصویب کرد.

در این قطعنامه، که روسیه، چین و آمریکا از پیشنهاددهندگانش بودند، نسبت به فعالیت‌های غنی‌سازی ایران، ابراز نگرانی شده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.