موافقان طرح تفکیک جنسیتی: از اسلامی‌‍ کردن تا دغدغه بازار کار

به روز شده:  15:31 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391

"اگر لازم باشد دانشگاههای خاص آقایان و خاص بانوان ایجاد می‌شود"

کامران دانشجو در آذر ۱۳۸۸، در اوایل ورودش به وزارت علوم "جریان تفکیک جنسیتی" در وزارتخانه اش را تکذیب کرد اما بعد خبر از طرحی داد که مهمترین اتفاق سال تحصیلی ۱۳۹۱ شد و به یکی از جنجالی ترین خبرهای کشور بدل شد. او گفت: "تنها چیزی که وجود دارد و از طرف وزارت علوم مطرح شده است این است که رشته‌هایی خاص بانوان و رشته‌هایی خاص آقایان را در دانشگاه‌ها ایجاد می‌کنیم. همچنین دانشگاههای خاص آقایان و خاص بانوان اگر لازم باشد ایجاد می‌شود."

طرح تفکیک جنسیتی با تاکید بر اجرایی شدن مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی درمورد حجاب و عفاف در سال ۱۳۹۰ کلید خورد، اما اعتراض‌هایی در دولت باعث شد این طرح از دستور کار وزارت علوم خارج شود. محمود احمدی‌نژاد، رییس جمهور، در نامه‌ای خطاب به کامران دانشجو گفته بود: "شنیده شده است که در برخی دانشگاه‌ها، رشته‌ها و کلاس‌های تک جنسیتی بدون لحاظ تبعات اعمال می‌گردد. ضروری است فوری از این اقدامات سطحی و غیر عالمانه جلوگیری شود. در هر دو مورد نتیجه را اعلام نمائید."

موافقان طرح در توجیه آن با اشاره به لزوم اجرایی شدن سیاست حجاب و عفاف در سطوح مختلف جامعه از جمله دانشگاه تاکید ‌کردند و حتی خبر از موفقیت این طرح در بازدهی دانشجویان در آمریکا ‌دادند.

احمد علم الهدی، امام جمعه جنجالی شهر مشهد که از مدافعان پرشور این طرح بود و خبر از "خواست مردم از دولت برای اجرای قانون تفکیک جنسیت در دانشگاه‌ها" داده بود از عنوان تفکیک جنسیتی انتقاد کرد و گفت: "این عنوان برای اجرای این طرح مناسب نیست....باید عنوان‌ طرح تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌ها به طرح صیانت از خواهران در دانشگاه‌ها تغییر کند."

محسن قرائتی هم که از دیرباز در تلویزیون ایران درس‌های قرآنی می‌گفت، در موافقت با این طرح در سال ۱۳۹۱ گفت: "چرا این طور است که فرزندان ما در مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان به صورت مجزا تحصیل می‌کنند اما در مقطع دانشگاه که شهوت جوانان اوج می‌گیرد باید مختلط باشند."

عبدالله جاسبی که در مرداد ۱۳۹۰ زمانی که هنوز ردای ریاست دانشگاه آزاد را از تن خارج نکرده بود، در همین باره اظهار کرد: "دانشگاه آزاد در زمینه تشکیل واحدهای تک‌جنسیتی و تفکیک جنسیتی بدون هیاهو و برجسته‌سازی رسانه‌ای، پیشگام بوده است."

مسحن قرائتی از موافقان طرح تفکیک جنسیتی

"چرا این طور است که فرزندان ما در مقطع دبستان، راهنمایی و دبیرستان، به صورت مجزا تحصیل می‌کنند اما در مقطع دانشگاه که شهوت جوانان اوج می‌گیرد باید مختلط باشند"

با آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۰ طرح تفکیک جنسیتی دامنگیر ۴۰ رشته در ۲۰ دانشگاه، از جمله دانشگاه‌ علامه طباطبایی و دانشگاه یزد شد.

در سال ۱۳۹۱، این طرح از سوی دانشگاه‌ها به طور جدی‌تر پی گرفته شد و وزارت علوم با اعلام این که تفکیک جنسیتی در رشته‌ها ربطی به این وزارتخانه ندارد و با صلاح دید هر دانشگاه صورت گرفته، از زیربار انتقادات فزاینده نسبت به طرح شانه خالی کرد. سایت دانشجو نیوز که توسط اعضای سابق دفتر تحکیم وحدت (شاخه علامه طباطبایی) اداره می‌شود، در همین باره گزارش داد "در بیش از ۶٠ دانشگاه کشور، در برخی از رشته‌ها داوطلبان به صورت تک جنسیتی پذیرش خواهند شد."

این سایت در گزارش خود نوشت: "آمار تفکیک جنسیتی در کد رشته‌های دانشگاهی نشان می‌دهد که از هر شش کد رشته دانشگاهی بیش از یک رشته به صورت تفکیک شده برای دانشجویان پسر یا دختر برگزار خواهد شد. به طور میانگین بیش از ١٧ درصد کد رشته‌های دانشگاهی در گروه‌های آموزشی مختلف تفکیک جنسیتی شده‌اند. در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در حدود ٢٠ درصد، علوم انسانی بیش از ٣٠ درصد، علوم تجربی ١٠ درصد، هنر ٣۴ درصد و زبان‌های خارجی ٢۵ درصد کد رشته‌های دانشگاهی به صورت تفکیک شده برای دانشجویان پسر و دختر برگزار خواهد شد. دانشگاه‌های اراک، اصفهان، بوعلی سینا همدان، بین المللی امام خمینی قزوین، لرستان، محقق اردبیلی، گلستان و علامه طباطبایی از دانشگاه‌هایی هستند که شمار زیادی از رشته‌های تحصیلی را به صورت تک جنسیتی برگزار می‌کنند."

حسین رامشت، رییس دانشگاه اصفهان در همین باره ضمن اعلام خبر تک جنسیتی شدن بعضی رشته‌ها گفت: "امسال ‌حذف پذیرش مرد و حذف پذیرش زن در رشته‌های علوم سیاسی، حسابداری، مدیریت بازرگانی، مدیریت دولتی، مدیریت صنعتی، مهندسی برق گرایش قدرت، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی راه آهن و مترجمی زبان انگلیسی در دانشگاه اصفهان صورت گرفته است. در حال حاضر تعداد دانشجویان پسر تحصیل‌کننده در این رشته‌ها بیش از ۹۰ درصد است که با توجه به این موضوع، در سال جاری پذیرش دختران در این رشته‌ها صورت نمی‌گیرد."

آقای رامشت درباره علت تک جنسیتی کردن این رشته‌ها گفت: "در بررسی که صورت گرفت مشخص شد ۹۸ درصد خانم‌های فارغ‌التحصیل رشته معدن در این رشته مشغول به کار نیستند؛ این درحالی است که هزینه‌ای که در طول دوره دانشجویی صرف دانشجو می‌شود باید بازگشت داشته باشد، بنابراین نیاز است که پذیرش رشته‌ها ساماندهی شود."

محمد اسماعیل همدانی گلشن، رییس دانشگاه صنعتی اصفهان در همین رابطه در مصاحبه‌ای گفت: "رشته‌هایی که در دفترچه انتخاب رشته کنکور امسال برای پذیرش دختران در دانشگاه‌ها حذف شده، به دلیل نبود بازار کار برای دختران در این رشته‌ها بوده است."

حسن زمانیان، رییس دانشگاه لرستان هم مردانه بودن ماهیت برخی رشته‌ها را دلیل پذیرش پسران در این رشته می‌داند و مثالی هم در این باره زد: "رشته دامپزشکی که ماهیت آن‌ها مردانه است و نیاز است که هر ساعت از شبانه‌روز برای کار دامپزشکی در روستا حاضر شد و این کار از عهده مردان برمی‌آید."

به نظر می‌رسد کامران دانشجو از التهاب روزهای داغ تابستان ۱۳۸۸ تا بازگشایی دانشگاه‌ها در مهر ۱۳۹۱ توانسته دغدغه‌های دینی که از آن‌ها در روز معارفه سخن گفته بود را به دغدغه‌های دینی مسئولان دانشگاه‌ها تبدیل کند: "تنها دغدغه دین دارم، بنابراین دانشگاههای ما باید دغدغه دین داشته باشند و سیر علوم در دانشگاههای کشور باید با جهان بینی اسلامی طی شود." اما کار او تمام نشده و از گفته‌های رییس دانشگاه اصفهان که این اقدامات را اولیه خوانده، بر می‌آید باید منتظر ادامه این روند بود تا دولت‌های آینده نگران عدم بازگشت سرمایه و کمبود کار برای مهندسان دختر در جمهوری اسلامی نباشند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.