حمله تند رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به آژانس در نشست وین

به روز شده:  12:40 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از آژانس درباره حفاظت از اطلاعات محرمانه انتقاد کرده است

پنجاه و ششمین نشست سالیانه آژانس بین المللی انرژی اتمی تحت عنوان کنفرانس عمومی، در وین پایتخت اتریش آغاز بکار کرده و نماینده ایران در این اجلاس در سخنرانی خود از آژانس انتقاد کرده است.

نماینده ایران فریدون عباسی دوانی، رئیس سازمان انرڑی اتمی و جزو سخنرانان روز اول بوده است.

آقای دوانی گفته است "تروریست ها و خرابکاران" ممکن است به داخل آژانس بین المللی انرژی اتمی که سرگرم بررسی برنامه های اتمی ایران است، "نفوذ کرده" باشند.

ایران در سال های اخیر همواره آژانس بین المللی انرژی اتمی را متهم کرده که از اطلاعات محرمانه ای که طی گزارش ها و بازررسی از این کشور به دست می آورد، حفاظتی کامل و دقیقی نمی کند.

مطابق معاهده منع گسترش سلاح های اتمی که ایران هم آن را امضا کرده، آژانس موظف به حفاظت از اطلاعات به دست آورده از کشورهای عضو معاهده است.

همزمان با آغاز نشست سالیانه آژانس، عده ای در مقابل ورودی ساختمان اجلاس با توزیع اعلامیه هایی با حضور آقای عباسی در نشست مخالفت کرده اند.

گروهی از معترضان مخالف حضور رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در نشست آژانس بوده اند

مخالفان، آقای عباسی را "پدر بمب اتمی" ایران می خوانند و با توجه به مفاد اطلاعیه شان و اشاره ای که به اسرائیل کرده اند، طرفدار موضع اسرائیل در بحث هسته ای ایران به نظر می رسند.

محمد امینی خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در محل اجلاس، از حضور پرتعداد هیات ایرانی خبر می دهد.

برخلاف دیگر نشست های آژانس، درهای اجلاس به روی خبرنگاران باز است.

قرار است عصر امروز رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در یک کنفرانس خبری شرکت کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.