محسنی اژه ای: پرونده مرتضوی در دادگاه کیفری مفتوح است

به روز شده:  15:55 گرينويچ - دوشنبه 17 سپتامبر 2012 - 27 شهریور 1391
مرتضوی

آقای مرتضوی ۷ ماه پیش از تبرئه خود خبر داد اما غلامرضا محسنی اژه ای این خبر را تکذیب کرد

غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای سخنگوی قوه قضاییه ایران با اشاره به مفتوح بودن پرونده سعید مرتضوی در دادگاه کیفری گفت که لایحه دفاعیه آقای مرتضوی از او اخذ شده و به زودی به دادگاه خواهد رفت.

آقای محسنی‌اژه‌ای در جریان مصاحبه مطبوعاتی خود در دوشنبه ۲۷ شهریور (۱۷ سپتامبر)، در عین حال افزود که تاکنون برای سعید مرتضوی کیفرخواستی صادر نشده است.

دو هفته پیش صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه گفته بود که "بخشی از اتهامات" آقای مرتضوی در ارتباط با پرونده بازداشتگاه کهریزک "به دادگاه رفته و آخرین دفاعیات او گرفته شده است".

در پی انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸، چهار نفر از معترضان به انتخابات بر اثر بد رفتاری در بازداشتگاه کهریزک کشته شدند و به دنبال آن، پرونده ای برای سعید مرتضوی دادستان سابق تهران به دلیل صدور دستور انتقال بازداشت شدگان به این بازداشتگاه تشکیل شد.

با گذشت حدود سه سال از کشته شدن این معترضان، هنوز در ارتباط با پرونده کهریزک حکمی برای آقای مرتضوی صادر نشده است.

پرونده شرکت بیمه

سخنگوی قوه قضاییه ایران در بخش دیگری از سخنان امروز خود گفت که پرونده های تعدادی از افراد درگیر در پرونده اختلاس از شرکت بیمه ایران همچنان باز است"، اما "بروز برخی اختلاف نظرهای کارشناسی" باعث تأخیر در صدور احکام مربوط به پرونده بیمه شده است.

پرونده شرکت بیمه ایران، مربوط به خارج کردن غیرقانونی مبالغی کلان از این شرکت دولتی با جعل اسناد دولتی و قضایی است و محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور از متهمان آن محسوب می شود.

آقای محسنی اژه ای اظهار داشت که شنیده است مصطفی پورمحمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور قصد دارد از اتهاماتی که به او زده شده شکایت کند و در این صورت، شکایت وی "به طور طبیعی" مورد رسیدگی قرار خواهد گرفت.

سازمان بازرسی کل کشور سه روز پیش با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده بود که از محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور ایران و همچنین روزنامه ایران، وابسته به دولت، به اتهام "نشر اکاذیب و افترا" شکایت خواهد کرد.

محمدرضا رحیمی، پیشتر بدون نام بردن مستقیم از آقای پورمحمدی، وی را به خارج کردن غیرقانونی ۲۱ میلیارد تومان از دولت متهم کرده بود و سپس روزنامه ایران نیز همین اتهام را باجزئیات بیشتری تکرار کرده بود.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور، در پاسخ به اتهام محمدرضا رحیمی در مورد خروج ۲۱ میلیارد تومان از دولت گفته بود که چنین پولی از وزارت کشور خارج نشده بلکه "به عنوان وام در اختیار کارکنان این وزارتخانه قرار گرفته است".

سازمان بازرسی کل کشور در اطلاعیه سه روز پیش خود، با ذکر اینکه "همگان از انگیزه معاون اول رئیس جمهور در ارتکاب جرم نشر اکاذیب و افترا به رئیس سازمان بازرسی کل کشور کم و بیش آگاهند" نوشته بود: "پرونده مربوط در سازمان بازرسی تشکیل شده و در دستگاه قضایی در حال بررسی است".

هرچند سازمان بازرسی، پرونده ای که از بررسی آن در این سازمان خبر می داد را معرفی نمی کرد، اما ظاهرا اشاره آن، به پرونده اختلاس شرکت بیمه و نقش منسوب به آقای رحیمی در این پرونده بود.

پیش از آن، مصطفی پورمحمدی در جمع تعدادی از دانشجویان محافظه کار گفته بود که رسیدگی به پرونده تخلفات مالی محمدرضا رحیمی "برای رعایت مصالحی" متوقف شده است.

پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی

آقای محسنی اژه ای در مصاحبه مطبوعاتی سه شنبه، همچنین از باز بودن پرونده تعدادی از افراد درگیر در پرونده فساد "سه هزار میلیارد تومانی" سخن گفته است.

احکام ۳۹ منهم این پرونده، پنج هفته پیش صادر شد و شامل چهار حکم اعدام و دو حکم حبس ابد بود.

در جریان محاکمه این ۳۹ نفر، چند نفر از متهمان به نقش داشتن برخی از مقام های ارشد دولتی در این پرونده سخن گفتند که این مقام ها هنوز در مقابل دادگاه حاضر نشده اند.

دولت محمود احمدی نژاد، اتهامات وارد شده بر تعدادی از همکاران رئیس جمهور بر سر پرونده اختلاس بانکی را رد می کند و طرح این اتهامات را دارای اهداف سیاسی می داند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.